İstanbul’un gelişen yüzü “Beylikdüzü”

Kimilerine göre beton yığını kiminlerine göre ise modern şehircilik örneği olan Beylikdüzü, Gürpınar’ dan 3 mahalle, Yakuplu’dan 2 mahalle ve Beylikdüzü’nden 5 mahallenin katılımı ile İstanbul’un en genç ilçelerinden biri.

Son yıllardaki hızlı yapılaşma ve nüfus artışı ile en hızlı gelişen bölgelerden biri olan Beylikdüzü, 90’lı yıllardan önce kooperatiflere tahsis edilen alanlarda yükselen daha sonra özel sektörün yaptığı projelerin takip etmesiyle, bugün İstanbul’un depo konut alanı haline geldi. 2003’te başlayan hızlı fiyat artışları ile konut fiyatları tavan yapmış olsa da, metrekare fiyatlarına bakıldığında Beylikdüzü İstanbul’un en cazip bölgelerinden birisi olmaya devam ediyor. Biz de İstanbul’u incelediğimiz ‘Bölge’ dosyalarına Beylikdüzü’nden başladık.

Merkezi lokasyondan şehir dışına göç
Sitelerin en yaygın olduğu ilçe konumunda bulunan Beylikdüzü, depremle birlikte yeni yerleşim alanlarına duyulan ihtiyaçla birlikte son yıllarda bu kadar gözde bir yaşam merkezi haline geldi. Şehir merkezinde bulunan binaların sahip olduğu otopark sorunu ve yeşilden yoksun olmasıyla, insanlar artık yoğun bir şekilde Beylikdüzünde yaşamayı tercih ediyorlar. Bölge, özellikle İstanbul’un daha dar çerçevesine sahip, metrekare olarak daha küçük yoğunlukta konutların bulunduğu, otopark, sosyal ve yeşil alan sorunu yaşayan bölgeler olmak üzere başta Koca Mustafa Paşa, Fatih, Aksaray, K.Çekmece, Sefaköy, Şirinevler ve Avcılar bölgesinden çok göç alıyor.

Beylikdüzü neden tercih ediliyor?
Lüks villa projelerinden, nitelikli ucuz konut projelerine kadar, farklı gelir gruplarına hitap eden projelerin bulunduğu Beylikdüzü yeni ev sahibi olmak isteyenlere fırsatlar sunduğu için cazibe merkezi konumunda. Birçok merkezde bütçeyi aşan ölçüdeki konutlara bölge genelinde çok daha uygun şartlar ile sunulması da bölgenin cazibesini artırıyor. “İstanbul’un tüm semtlerinde, hatta diğer illerde bile hiçbir insan yok ki Beylikdüzü’nde bir tanıdığı, eşi dostu olmasın.”diyen Remax Hedef Brokerı Şenol Caner sözlerine şöyle devam ediyor: “ İnsanlar yakınlarını, dostlarını, akrabalarını görmek üzere bölgemize geldiklerinde, buranın yaşamak için çok cazip, konutların da metrekare olarak büyük olması (140-180 m2), sosyal ve yeşil alanların fazla olması ve fiyat aralığının her kesime hitap etmesi tercih sebeplerindendir. Bir de bölgede TÜYAP uluslar arası fuar merkezinin, bir çok AVM’lerin, özellikle Migros, Bauhaus gibi dev markaların bulunması pek çok müşteri kitlesini çekmekte olduğundan İstanbul’un küçük bir kopyası gibidir ve istihdam bakımından güçlü bir bölgedir. Şunu da unutmamak lazım E-5 karayolunun bölgenin tam ortadan geçmesi görselliği arttırmakta ve bölgeye yerleşimi hızlandırmaktadır.”

Bölgesel farklar mevcut
“ Gelir grupları hakkında kesin bir bilgi vermek zor.” diyen Caner sebebini ise şöyle açıklıyor: “Bölgenin öncesi ile şimdiki durumun arasında büyük farklılıklar olduğunu söyleyebiliriz. Bunu iki üç gruba bölebiliriz, 1990-2000 yılları arası, 2000-2005 yılları arası ve sonrası. Önceki yıllarda oluşan kooperatif tarzı konutlar daha çok orta gelir grubuna hitap ediyordu. Sonrasında inşaat firmalarının gelmesi ile oluşan yapılaşma ile orta üzeri gelir gruplarına hitap edildi ve son olarak günümüzdeki güçlü ve popüler inşaat firmalarının bölgedeki potansiyeli görmesi ile uyguladıkları elit projeler ve rezidans yaşam tarzını cazip şartlarla sunmaları üzerine üst düzey gelir gruplarını bölgeye çekmiştir. Fakat yine de bölgesel farklar bulunuyor.”
 

İstanbul’un batısında parlayan yıldız
Beylikdüzü Belediyesi yerel yönetimi bölgeye nasıl değer katabilecekleri açısından oldukça güçlü çalışmalar yaptıklarını her yıl geleneksel olarak düzenlemiş oldukları festival ve çeşitli aktivitelerle gösteriyorlar. Bölgede var olan hastaneler, AVM’ler, proje aşamasındaki oteller, yeni rezidanslar, kültür merkezleri, kreşler, okullar, sosyal ve yeşil alanlar da insanları hem oturum hem istihdam bakımından çekiyor. Deprem sonrasındaki sağlam yapılaşmanın vermiş olduğu güven de insanların bölgeyi tercih etme sebeplerinden biri olduğunu belirten Caner, “ Bir de unutmayalım ki yerleşimler yüz yıllardır hep Batı’ya doğru inşa edilmektedir ve Beylikdüzü İstanbul’un batısındaki parlayan yıldızı olmuştur. Hemen yanındaki sayfiye cenneti olan B.Çekmece’ye yakınlığı da cazibe merkezi olmasının sebeplerindendir.” dedi.

2012’de ulaşım sorunu çözülecek
Beylikdüzü’nde yaşayan insanlar için dezavantajların az olduğunu, en önemlisinin de ulaşım olduğunun altını çizen Caner, “Metronun bölgeye gelmemiş olması burada yaşamanın en büyük dezavantajıdır. Fakat 25 km uzunluğundaki Bakırköy-Beylikdüzü metrobüs hattının Aralık 2012’de tamamlanmasından sonra ulaşım sorunu kökten halledilmiş olacak.” diye konuştu.
 
2.el piyasası yoğun
Yaklaşık olarak 200.000 civarında kişinin yaşadığı Beylikdüzü’nde ikinci el piyasasında son günlerde yoğunluk görülüyor. İstanbul’daki tapu işlemlerine bakıldığında yoğunluğun yaşandığı ilk üç bölgeden biri olduğunu söyleyen Caner, “Sıralamaya baktığımız zaman ilk 3; B.Çekmece, Beylikdüzü ve Esenyurt arasında değişkenlik gösteriyor. Türkiye’nin lokomotifini Beylikdüzü ve diğer komşu 2 ilçe çekiyor. 4. olarak Kadıköy bölgesi takip ediyor.” dedi.
 
Beylikdüzü ve çevresi metrekare fiyat aralığı m2 birim fiyatları
Yakuplu 700-1000 TL
E-5 ve çevresi 800-1000 TL
Gürpınar merkez Mah. 500-700 TL
Gürpınar Yeşilkent civarı 850-1100 TL
Beykent 1000-1500 TL–Deniz manzaralılar 1500-2000 TL ve üzeri. 
 
Villaların metrekare fiyatları
Yakuplu-Kavaklı-Gürpınar da 1000-1500 TL
Merkeze yaklaştıkça 1500-2500 TL arasında
 
Kira fiyatları
Eski yapılarda 500-800 TL (3+1)
Yeni projeler ise 1000-1500 TL (3+1)
 
Arsa m2 birim fiyatları
Gürpınar-Yakuplu-Kavaklı bölgesi 200-300 TL
Beykent Residanceler bölgesinde 900-1300 usd
Beylikdüzü Merkez civarı 500-800 TL
Gürpınar Sanayi bölgesi 500-700 usd

Babacan 49 bin TL’ye! 18 ay sonra teslim
Babacanyapı, Beylikdüzü’nün en merkezi yerinde inşaa ettiği Crown Tower projesinde 5 ayı geride baktı. Zemin katlarının tamamlandığı projede, firma planlamasına göre 6 ay sonra kaba inşaatı bitip ince inşaatına devam edilecek ve en geç 18 aya kadar teslim edilmesi planlanıyor. Babacanyapı, Crown Tower’da ev alacak herkesin yüzünü güldürmeyi planlıyor. Firmanın Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Mehmet Babacan “Beylikdüzü’ne yeni konseptler kazandırarak, hacimli daireler ve en uygun ödeme seçeneklerini sunuyoruz. Satış ofisimizi ziyaret eden müşterilerimizin yüzlerini güldürüp, onları ev sahibi yapıyoruz ve yapmaya devam edeceğiz” şeklinde konuşuyor.

Yüzde 10 peşinat imkanı
Crown Tower’da stüdyo, 1+1, 2+1 ve 3+1 daire tipleri bulunuyor. 46 metrekare büyüklüğündeki stüdyo dairelerin fiyatı 49 bin TL’den başlıyor. 81 metrekare olan 1+1 dairelerin fiyatı 89 bin TL ve 143 metrekare büyüklüğündeki 2+1 dairelerin fiyatı da 139 bin TL’den başlıyor. Crown Tower’da % 10 peşinatla ve düşük faiz oranlarıyla, ara ödemesiz, konforlu, ultra lüks bir rezidansta ev sahibi olunabiliyor. Ayrıca, 191 metrekare büyüklüğündeki 3+1 dairelerde de, 5000 TL peşinat ödeyerek, ayda 1990 TL taksitlerle ödeme yapabiliyorsunuz. Crown Tower, Beylikdüzü’nün en merkezi noktasında inşaa ediliyor. Kasım ayında inşaatına başlanacak olan metrobüs hattı, Crown Tower’a 10 dakika yürüme mesafesinde, proje lokasyon olarak E-5 Karayoluna 500 metre, E-6 otobanına ise 1 kilometre mesafede.

Star Towers Kadınlara pozitif ayrımcılık yapan proje
Tekstil sektörünün önde gelen isimlerinden Nedim Özbek’in ilk gayrimenkul projesi olan Star Towers’ta ilk kazma vuruldu. Projede bir alışveriş merkezinin yanı sıra kuaföründen SPA merkezine kadar site sakinlerinin her türlü ihtiyaçlarını karşılayacak mekanlar yer alacak. Geçmişte kalan komşuluk ilişkilerini yeniden canlandırmayı hedefleyen projede sohbet odaları gibi ortak kullanım alanları yer alırken, sadece kadınlara özel yüzme havuzu da olacak.

100 milyon TL’lik yatırım
Esenyurt Belediyesi, RDS ve Reform İnşaat İş Ortaklığı ile son dönemlerin en hızlı gelişen ilçeleri arasında yer alan Esenyurt’ta inşa edilen Star Towers Projesi, toplam 100 milyon dolarlık yatırım bedeliyle hayata geçirilecek. 582 konut ve alışveriş merkezinin yer aldığı Star Towers Projesi’nde ayrıca süper marketinden, kuaförüne kadar bölge sakinlerinin her türlü ihtiyacını karşılayacak bir yapı oluşturulacak. 2+1, 3+1 ve penthouse olarak inşa edilecek dairelerin herkesin bütçesine uygun ödeme kolaylıklarıyla satışa sunulacağını belirten Özbek, daire fiyatlarının ise 134 bin TL ila 346 bin TL arasında değişeceğini söyledi.

Gelenekten geleceğe
Star Towers’ın tanıtım toplantısında konuşan Redstar’ın patronu ve RDS & Reform İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Nedim Özbek, “Kadınlara pozitif ayrımcılığın gündemde olduğu bu günlerde biz de Grup olarak Star Towers projemizde evlerin asıl hakimi olan kadınlarımıza özel ayrıcalıklar yapmayı ihmal etmedik” dedi. “Gelenekten Geleceğe” sloganıyla yola çıkılan Star Towers Projesi’nde eskide kalan komşuluk ilişkilerinin geliştirmek için çeşitli sosyal yakınlaşma alanları da oluşturuldu. Star Towers projesiyle özellikle ailelerin gönül rahatlığıyla yaşayabileceği bir yaşam merkezi oluşturmayı hedeflediklerine dikkat çeken Nedim Özbek, “Günümüzde artık insanlar kapı komşusunu bile tanıyamaz hale geldi. Biz Türk misafirperverliği ve komşuluk ilişkilerini yeniden canlandırmak için Star Towers projesinde her blokta 13. katlarda çocuk oyun alanı, seyir terası ve ailelerin yakınlaşması için sohbet odaları oluşturacağız. Ayrıca projemizde SPA, kapalı ve açık otopark, belediye hizmet alanı, yüzme havuzları da yer alacak,” şeklinde konuştu.

Papatya 47 bin TL’ye hemen teslim konut!
Beylikdüzü’nde, Düzlem Yapı tarafından inşa edilen Papatya Residence 2, 590 konutluk iki rezidans bloğundan oluşuyor. Uluslar arası deprem standartlarındaki tekniklere ve yaşam kriterlerine göre inşa edilen rezidans, Atatürk Havalimanı’na 15 kilometre ve E-5’e 200 metre uzaklıkta bulunuyor. Ayrıca TÜYAP Kongre ve Fuar Merkezi’ne olan yakınlığı ile fuar katılımcıları ve katılımcı misafirleri için de ideal konut alternatifleri sunuyor. Papatya Residence 2’nin daireleri stüdyo, 1+1 ve 2+1 şeklinde belirlenmiş. Stüdyo dairelerin büyüklüğü 53-74 metrekare arasında ve 1+1 daireler de 70-101 metrekare arasında değişiyor. 2+1 daireler ise 140 metrekare büyüklüğünde. A bloktaki rezidans daireler 2011 sonunda ve B bloktaki rezidans daireler de 2012 sonunda teslim edilecek.
Stüdyo tipi dairelerin fiyatları 47.000 TL’den ve 1+1 daire fiyatları da 60.000 TL’den başlayan fiyatlarla satışa sunuluyor. Özel kampanyalarla, kefilsiz, 40 aya varan vadelerle, kira öder gibi daire satışı yapılıyor. A blok rezidansta, satışların %71’i tamamlandı. B bloktaki satışlar ise yeni başlıyor.
Papatya Residence 2 binaları, akıllı bina teknolojisiyle inşa edilmiş. Deprem, duman, gaz ve ısı algılayıcıları, yangın alarm sistemi ve söndürücü spring sistemi gibi özel sistemler, bina içindeyken can güvenliğinizi sağlamak için özel olarak tasarlanmış.
Şu anda projemiz A blokta 10. katta, B blokta ise zemin kattadır. Ayrıca Türkiye Finans ve Denizbank 180 aya kadar vade ile kredi olanağı sağlamaktadır.

FİYAPI 995 TL taksitle! Yüzde 80’i satıldı
Fi-Yapı tarafından Beylikdüzü’nde inşa edilen Fi-Tower, 28 bin metrekare arsa alanı üzerine kurulu 1.725 konutluk bir proje. Mimar Saim Ülker tarafından tasarlanan projenin şu ana kadar yüzde 80’i satılmış durumda. Haziran 2009’da inşa edilmeye başlanan Fi-Tower projesinin, Eylül 2011’de teslim edilmesi planlanıyor. Toplam inşaat alanı 150 bin metrekare, satılabilir alanı ise 120 bin metrekare olan projede 30 adet sıralı dükkan bulunuyor.

1+1’ler tükendi
1+1, 2+1 ve 4+1 dubleks dairelerden oluşan proje toplam 1.725 konuttan oluşuyor. 22 ve 30 katlı blokların bulunduğu Fi-Tower’da 54 metrekare 1+1 konutların satışı tamamlandı. 60 metrekarelik 1+1’ler 79 bin TL ile 220 metrekare 4+1 dubleks daireler ise 285 bin TL arasında değişen fiyatlarla satışa sunuluyor. Metrekare ortalama satış fiyatı 1.100 TL olarak belirlenen projede en düşük metrekare satış fiyatı 750 TL, en yüksek 1.500 TL. Fi-Yapı tarafından başlatılan 3 sıfır kampanyası kapsamında; peşinat ocak ayında, kalan bakiye ise daire tesliminde ödenecek. Buna göre belirlenen en düşük peşinat miktarı 29 bin TL, en düşük taksit ise 995 TL. Ulaşım kolaylığının yanı sıra projenin içerisindeki alışveriş merkezi ve sosyal alanlar site sakinlerinin bütün ihtiyaçlarını karşılayabilecek konforu ve refahı sağlayacak olması projenin en önemli özelliği. E-5’e 1 km, TEM’ e 4 km uzaklıkta bulunan Fi Tower’ın sosyal alanlarında; açık yüzme havuzu, açık & kapalı otopark,kreş & çocuk parkı, Fi-Club spor merkezi, tenis kortu & squash, Türk hamamı & sauna, amfi-tiyatro , basketbol & voleybol sahaları, masa oyunları, botanik bahçe, kablosuz internet, 24 saat güvenlik bulunuyor.

Ginza lavinya Yarısı peşin kalanı 24 ay sıfır faiz
Keleşoğlu ve Kullar İnşaat’ın ortak projesi olan Ginza Lavinya Park’ın yüzde 70’i tamamlanırken, ofislerin bulunduğu AB Blok tamamlanma aşamasında. Beylikdüzü E-5’in hemen yanında inşa edilen, Ginza Lavinya Park’ta 230 daire, 162 ofis ve çevresindeki caddelere cepheli toplam 48 mağaza yer alıyor.

Peşinde yüzde 10 indirim
Toplam 20 bin metrekare arazi üzerinde inşa edilen Ginza Lavinya Park’ın toplam inşaat alanı ise 96.400 metrekare. Metrekare ortalama satış fiyatı 2 bin TL olan projede fiyatlar 172 bin TL’den başlıyor, 520 bin TL’ye yükseliyor. Alanları 70-83 metrekare olan 1+1 konutlar 172 bin TL ile 207 bin TL’ye, 128-157 metrekarelik 2+1’ler 273 bin TL ile 335 bin TL’ye, 165-206 metrekarelik 3+1’ler 340 bin TL ile 455 bin TL’ye, 232-240 metrekarelik 4+1’ler ise 497 bin TL ile 520 bin TL’ye satılıyor. Vakıflar Bankası ile yapılan anlaşma kapsamında, konut bedelinin yüzde 50’si peşin, kalan bakiye ise 24 ay vade farksız ödeme imkanı sağlıyor. Projede ayrıca peşin ödemelerde yüzde 10 indirim uygulanıyor. Buna göre belirlenen en düşük peşinat 86 bin TL, en düşük taksit ise 3.500 TL. Yatırım bedeli 130 milyon TL olan Ginza Lavinya Park’ın şimdiye kadar yüzde 70’i satılmış. 2009 yılında inşa edilmeye başlanan projenin Temmuz 2011’de tamamlanması hedefleniyor.

6.500 metrekare yeşil alan
Alışveriş merkezleri, eğitim kurumları, hastaneler, eğlence merkezleri ve restoranlara yürüyüş mesafesinde olan Ginza Lavinya Park’ta, konutların tamamının baktığı iç bahçesinin peyzajı Dalokay mimarlık tarafından gerçekleştiriliyor. Proje ayrıca toplam 6500 metrekare yeşil alana sahip. Mimar Ali Osman Öztürk imzalı Ginza Lavinya Park, ikisi ofis bloğu olmak üzere, toplam 6 bloktan oluşuyor. Toplam 230 konuttan oluşan projenin örnek dairesi iç Mimar Hakan Helvacıoğlu tarafından tasarlandı. Proje kapsamında; kapalı yüzme havuzu, çocuk havuzu, Türk hamamı, Fin hamamı, saunalar, buhar odaları ve vitamin bar gibi çeşitli aktivitelerin yer alacağı profesyonel bir spor kulübü oluşturuluyor.

Kaynak : Hurriyetemlak.com