İstanbul’a Halkalı’da 2 bin konutla dönüyor

TOKİ’nin ilk hasılat paylaşımı projesi olan İstanbul-Halkalı’daki Soyak Olimpiakent’i 6 yıl önce, Kartal-Evreka projesini ise 3 yıl önce satışa çıkarıp hızla satan Soyak, son 3 yıl İzmir’e yoğunlaştıktan sonra yine İstanbul’a döndü. Soyak CEO’su Emre Çamlıbel, “Halkalı’da 2 bin konutluk yeni projemizi 2 hafta içinde satışa çıkaracağız. Fiyatlar 100 bin liradan başlıyor. Yine izdiham olacak” dedi.

İSTANBUL’daki son konut projesi Evreka ve Evreka Residence’i 3.5 yıl önce satışa çıkarıp hızla bitirdikten sonra yoğunlaştığı İzmir’de de; 1600 konutluk Mavişehir’i tamamlayan 2 bin 250 konutluk Siesta projesinde 800 daire satan Soyak; yeniden İstanbul’a odaklanacak. Soyak Holding CEO’su Emre Çamlıbel, Soyak ailesinin 49 yıl içinde gayrimenkul ile büyüdüğünü ve bugün de elinde binlerce dönüm arazisi olduğunu belirtti. Emre Çamlıbel, “Biz aslında, kuzey Bahçeşehir’de, 4 bin konut artı 100 dönümlük arazimizdeki projeyi öne alacaktık. Fakat 6 ay önce Halkalı’da Emlak Konut’un hasılat paylaşımı ihalesini kazandık, 2 bin konut yapacağız. Ekim ayı başında satışa çıkıyoruz. Bu projede, Halkalı’daki ilk projemiz Olimpiakent’teki gibi yoğun bir ilgi bekliyorum” dedi.

700 liradan 3 bin liraya geldi
TOKİ’nin ilk hasılat paylaşımı projesi olan 3 bin 600 konutluk Soyak-Olimpiakent’te, Nisan 2004’te metrekaresi 700 liradan daire satışına başladıklarını, şimdi aynı projenin ikinci ellerinde metrekaresi 3 bin liraya daire olduğunu söyleyen Emre Çamlıbel, “4.5 kat artış var. 3 bin 600 konutu 2 senede satmıştık. İlk gün 1000 konut satarak rekor kırdık. İzdiham oldu, güvenliğin sağlanması için polis çağırmıştık. Çünkü, kriz sonrası Avrupa yakasında iyi bir proje açıklanmamıştı. Şimdi yeni projede de hızlı satış iddiamız var” diye konuştu.

2 bin 250 aile Siesta yapacak
Soyak Olimpiakent’in yaklaşık 1000 dönüm arazide 14 farklı kapalı siteden oluştuğunu hatırlatan Emre Çamlıbel, şunları anlattı: “İçinde koru var. Planlaması çok iyi yapılmış bir bölge. Villa da, yüksek bloklar da var. İstanbul’da en son 3.5 yıl önce Kartal’daki 812 konutluk Evreka ve 126 konutluk Evreka Residence’i satışa çıkardık, çok hızlı satış olunca İzmir’e yoğunlaşmıştık. Karşıyaka-Mavişehir projesiyle 1600 konut yaptık. Yine Karşıyaka’daki Siesta projesiyle de 2 bin 250 konutun inşaatına başladık. Olimpiakent ve Evreka’dan sonra Siesta’da da yabancılara satış yaptık.”

50 metrekare, 100 bin lira
Emre Çamlıbel, Siesta’da toplam 6 etap olduğunu, satışa çıkılan ilk 4 etapta şu ana kadar yaklaşık 800 daire sattıklarını ifade etti. Çamlıbel, şöyle devam etti: “İzmir’de, yeni etap satışa çıkmadığımız dönemlerde bile ayda 40-50 daire satıyoruz. İzmir’de yıllık 500-1000 daire satıyoruz. Metrekare fiyatları 2 bin 500-3 bin lira aralığında. İzmir’de de istikrarı yakaladık, şimdi yeniden İstanbul’a yoğunlaşacağız. İstanbul’daki son projelerin üzerinden 3 yıl geçti. Aradaki uzun yılları telafi edecek projelerimiz var. İstanbul-Halkalı’da 2 hafta içinde satışa çıkaracağımız 2 bin konutluk proje, Sinpaş GYO’nun Bosphorus City projesinin yanındaki arazide. Çok hızlı satış olacağını düşünüyoruz. 50 metrekare ile 150 metrekare aralığında daireler var. Fiyatlar 100-300 bin lira aralığında. Yüzde 5 peşinatla, 120 ay vadeli satış yapacağız. Projede 6, 10 ve 15 katlı bloklar olacak. Metrekare fiyatları şerefiyesine göre 2-3 bin lira olacak.”

İzmir’in potansiyeli büyük ama İstanbul’un yerini hiçbir yer tutamaz

SOYAK’ın son yıllarda yoğunlaştığı İzmir’in, konutta büyük bir potansiyel barındırdığını ifade eden Emre Çamlıbel, “İzmir, İstanbul kadar hareketli bir bölge değil. Fakat İzmir bizim için önemli, çünkü bizden başka, bu büyüklükte proje yapıp hayata geçiren başka firma yok. İstanbul’un yerini zaten hiçbir dünya şehri tutamaz. İstanbul; nüfus yapısı, ekonomik yapısı itibariyle kuvvetli ve derinliği olan bir şehir” dedi. İzmir’e yaklaşık 5 sene önce, çok iyi analiz ederek girdiklerini söyleyen Emre Çamlıbel, “Siesta’da, minimum 5 bin lira peşinatla daire satıyoruz. Aylık 650 liradan başlayan taksitler var. Ara ödeme olan opsiyon da, olmayan opsiyon da var. 650 liradan başlayan taksitli kampanyada ara ödeme yok” dedi.

2011 konut için iyi bir yıl olacak

KONUT almayı düşünen tüketicilere de mesaj veren Emre Çamlıbel, “Türkiye ekonomisi büyürken, inşaat iki kat hızlı büyüdü ve yüzde 21 büyüme yakaladı. Bunun yanında bankalar, Merkez Bankası’nın faiz indirimi sinyali vermesini bile kredi maliyetlerine yansıttı. Şu an çok iyi faiz oranları var. Ben, konut müşterisine alım tavsiye ediyorum. Paranın gideceği başka önemli enstrüman kalmadı. Bankaya yatırarak paradan para kazanma dönemi geçti” diyor. Emre Çalmıbel, şöyle devam ediyor: “Konuta ihtiyaç olan bir ülkede yaşıyoruz. Gelişmekte olan bölgelerde konuta yatırım yapılmasını tavsiye ediyorum. Son 2-3 yılda gayrimenkul piyasası üzerindeki baskıyı düşünürsek, konut piyasası şu an çok iyi noktada. Konut piyasası için, 2011’in çok iyi bir yıl olmasını bekliyorum. Yüzde 1’in çok altında fazi oranlarıyla çok iyi projeler sunuluyor. Bu ekonomik büyüme ve talep artışı fiyatlara yansıyacaktır. Sanayide kapasite kullanım oranları artıyor, tüketici güven endeksi artıyor, alınan daire ruhsat adetleri artışı sürüyor. Bunlar önemli temel dinamikler. Bu temel dinamiklere bakınca, bence referandumdan ‘hayır’ çıksaydı da bizi fazla etkilemezdi.”

400 bin kişilik veri bankamız var önce onlara duyuruyoruz

EMRE Çamlıbel, son yıllarda projelerini erken teslim edip aynı zamanda ciddi prim yaptıran inşaat şirketlerinin öne çıktığı görüşüne katıldığını açıklarken, “Bizim de Soyak olarak prensibimiz hızlı satış yapıp projelerimizi erken teslim etmek, bizi tercih edenlere daire teslimine kadar kazandırmak. Rekabet üstünlüğü sağlamak için erken teslim önemli” dedi. Soyak’ın 400 bin kişilik bir müşteri databankı olduğunu bildiren Çamlıbel, “Bunların hepsi bir şekilde satış ofislerimize gelmiş, kapsamlı birer form doldurmuş, bizimle sürekli iletişimde olan insanlar. Yeni proje olacağı zaman önce onlara duyuruyoruz.” diye konuştu.

Konutta fiyatlar en çok Antalya’da arttı, en büyük düşüş ise Adana’da oldu

KONUT satış fiyatlarının geçen ay en çok arttığı il Antalya, en çok düştüğü il ise Adana olarak belirlendi. Rapora göre, Antalya’da satılık konut fiyatlarında bir önceki aya göre metrekare başına yüzde 0.98’lik değer artışı oldu. Antalya’da metrekare satış fiyatı 819 liradan 827 liraya yükseldi. Bir önceki aya göre konut satış fiyatlarında yüzde 0.50 oranında düşüş yaşanan Adana’da ise metrekare satış fiyatı 597 liradan 594 liraya indi.
Garanti Bankası’nın desteğiyle Reidin.com tarafından hazırlanan ve Adana, Ankara, Antalya, Bursa, İstanbul, İzmir ve Kocaeli’deki konut satış fiyatları ve kira değerlerinin analizini içeren Reidin.com Emlakendeks’in Ağustos 2010 raporu yayımlandı. Ankara, İstanbul, İzmir ve Kocaeli’de konut satış fiyatları sırasıyla yüzde 0.36, yüzde 0.08, yüzde 0.09 ve yüzde 0.12 oranında artarken, Adana’da yüzde 0,50 oranında azaldı. Bursa’da ise konut satış fiyatlarında bir önceki aya göre değişiklik olmadı.
Rapor, Ağustos 2010’da satılık konut fiyatları açısından bir önceki aya göre en çok değer artışı yaşanan ilçenin yüzde 2.08 ile İstanbul Arnavutköy, en çok değer kaybı yaşanan ilçenin ise yüzde 2.02 ile İstanbul Gaziosmanpaşa olduğunu belirledi.

İnşaat yüzde 21.7 büyüdü, inşaatçı ‘Hissetmedik’ havasını bırakmadı

İSTANBUL İnşaatçılar Derneği (İNDER) Genel Başkanı Nazmi Durbakayım; devletin resmi istatistik kurumu TÜİK’in yılın ikinci çeyreğinde yaşanan büyüme rakamlarını açıklaması sonrası mutluluk yaşadıklarını belirtti, Durbakayım, “İnşaat sektörü, ikinci 3 aylık dönemde yüzde 21.7 büyümüş. Bu rakamlar, sektörün ihya olduğunun göstergesi. Evet, doğru, sektörün ilk 6 aydaki performansı oldukça iyiydi. Ancak sektörün içinde olan bizler, yüzde 21,7 gibi oldukça büyük sayılabilecek büyümeyi fazla hissetmedik. Böyle bir büyüme döneminde art arda yeni proje geliştiremedik” dedi. İNDER üyelerinin bire bir sektördeki iş kapasitelerini bildiklerini kaydeden Nazmi Durbakayım, şöyle devam etti:

Stoklar eridi
“Geçmiş senelerden günümüze kadar iş kapasiteleri, iş hacimlerinde rakamsal olarak büyümeyi görebiliyoruz. Üyelerimiz geçtiğimiz sene kaç metrekare inşaat yaptı, bu sene kaç metrekare yaptı? Geçen sene kaç metrekare sattı bu sene kaç metrekare sattı? Biz bu rakamlara bakıyoruz. Bizim tespitlerimize göre geçtiğimiz seneye göre hacimlerimiz yüzde 10-15 küçüldü. Aynı şekilde cirolarda büyüme görünmüyor. Açıklanan rakamlar, İNDER üyelerinin son küresel mali krizden sonra kâr marjlarında yaptığı fedakârlığın, ellerindeki stokları eritmesinden kaynaklandığının bir göstergesi. Sadece bu fedakarlık, satış hacmi olarak TÜİK verilerine yansıdı. Bizim gördüğümüz bu rakamların ise TÜİK tarafından açıklanan rakamlar gibi yüzümüzü güldüren oranlarda olmadığının farkındayız.”

Dumankaya: Beklenti ötesi büyüme yaşadık

DUMANKAYA İnsaat Yönetim Kurulu Üyesi Uğur Dumankaya ise inşaat sektöründeki büyümeyi olumlu değerlendirdi. Dumankaya, “Yüzde 21.9’la en fazla büyüme kaydeden sektör olduğumuz açıklandı. Türkiye ekonomisinin küresel ekonomik kriz sonrasında beklentilerin ötesinde inanılmaz bir büyüme kaydetmesi ve inşaat sektörünün belirleyici rol üstlenerek lokomotif sektör olması sevindirici” dedi. Uğur Dumankaya, “2009’un ilk 6 ayında kullanılan mortgage kredileri 906 milyon TL seviyelerindeyken bu yılın ilk 6 ayında 6 milyar 700 milyon TL’ye ulaştı. Ekonomik gelişmelerin, özellikle referandum sürecinin de olumlu sonuçlanmasıyla birlikte daha da iyiye gideceğini düşünüyoruz. Önümüzdeki dönemde ekonomik gelişim, kriz öncesindeki gibi çift haneli rakamlarda seyredecek ve inşaat sektörü bu gelişimdeki önemli rolünü devam ettirecek” diye konuştu. Uğur Dumankaya, ülke ekonomisine katkısı bu oranda yüksek olan bir sektör olarak yeterli teşvik ve destek göremediklerinden yakındı.

Türkiye’nin ‘en yükseği’ Anthill’de yaşam başladı

ANT Yapı’nın 24 ayda tamamladığı son projesi Bomonti-Anthill Residence’da daire teslimlerine başlandı. 200 metrelik iki kuleden oluşan Anthill Residence böylece daire teslimatı gerçekleştirilen yapılar arasında Türkiye’nin en yüksekleri oldu. Anthill Residence’ın en önemli özelliği, hemen yanında yer alan Kağıthane Tüneli ile TEM yoluna, Bomonti-Dolmabahçe Tüneli ile Taksim’e, Maçka ve Boğaz’a ulaşmanın 2-3 dakika sürmesi. Anthill, 54 konut katlı iki blok ve bir butik çarşıdan oluşuyor. Çarşıda öncelikle konut sahiplerinin ihtiyaçlarını gidermeye yönelik market, şarküteri, eczane ve kuaför yer alıyor. Bunların dışında marka olmuş cafe ve restoranlar; site ortak alanlarında çocuk oyun alanı ve oyun grupları, tırmanma duvarı, basketbol -voleybol sahası, tenis kortu, mini golf alanı, açık yüzme havuzu gibi sosyal alanlar bulunuyor. Anthill, 4 bin metrekare sosyal tesis ve 40 bin metrekare kapalı otopark da dahil toplam 150 bin metrekarelik inşaat alanına sahip. Toplam 804 konuttan oluşan Anthill’de dairelerin yüzde 75’ten fazlası satıldı.

Hürriyet