İstanbul için yeni planları var

2010’un son günlerindeki halka arzıyla dikkatleri üzerine çeken Emlak Konut GYO, İstanbul’un kabuk değişiminde önemli bir oyuncu olmak istiyor. Genel Müdür Murat Kurum, yeni yaşam alanları oluşturacaklarını açıkladı.
Borsaya açılarak Cumhuriyet tarihinin beş büyük halka arzından birisini gerçekleştiren Emlak Konut GYO, gözünü daha büyük hedefleri dikti.
2 Aralık 2010’da başlayan halka arz süreci sonrasında piyasa değeri 5 milyar 750 milyon TL’ye yükselen kurumun 2011’deki en önemli projelerinden biri, İstanbul’da arsa alım satımı yapmak ve banliyölerde gelişim yaratacak çalışmalara imza atmak.
Emlak Konut GYO, bu projelerle İstanbul’un kabuk değişiminde önemli bir oyuncu olarak ön plana çıkmak istiyor.

Konjonktüre göre proje
Emlak Konut GYO Genel Müdürü Murat Kurum, 2011 planlarını anlattı. İstanbul’un kabuk değişiminde önemli bir oyuncu olmak ana stratejisi paralelinde geliştirecekleri projeleri günün koşullarına ve aldıkları taleplere göre planlayacaklarını ifade eden Kurum, “Projelerimizi gelişim aksları üzerinde ve talebin çok olduğu bölgelerde planlayarak yeni yaşam alanları oluşturmayı hedeflemekteyiz” diye konuştu.
Diğer yandan öncelikli hedeflerinin büyüme üzerine kurulu olduğunun da altını çizen Kurum, “Siyasi ve ekonomik istikrarın önümüzdeki yıllarda da devam edeceği düşünüldüğünde büyümeyi artan bir ivmeyle sürdüreceğiz” dedi.

Yüzde 75’e değer artışı
Kurum, halka arzda gördükleri ilgiye ve yeni planlarına dikkat çekti. Halka arz sırasında yurtiçi tahsisatın 4.1 katı, yurtdışında 1.5 katı ve toplamda 2.2 katı talep gördüklerini anımsatan Kurum, halka arz sonrası hisselerin yüzde 25’inin borsada işlem görmeye başladığını belirtti. Kurum, yeni planlarının, halka arz edilmeyen yüzde 75’lik bölümde değer artışı yapmak üzerine kurulu olduğunu söyledi.

62 bin konutun rotasını çizdi
Murat Kurum, 2010’u yeni projeler açısından da verimli bir yıl olarak değerlendirdi. Emlak Konut GYO, 62 bin konutun ihalesini gerçekleştirdiği ve 3 milyor 150 milyon TL gelir elde ettiği, 2010’da bunun dışında geliştirdiği başka projelerde yaklaşık 7 bin konutun satarak 1 milyar 944 bin TL gelir elde etti. İşte, Emlak Konut’un arsa ve konut projeleriyle geçen yılki dökümü:

En büyük talep İngiltere’den
Murat Kurum, 2010 halka arz performanslarına da dikkat çekti. Bu girişimle piyasa değerlerini 5 milyar 750 milyon TL’ye taşıdıklarının altını çizen Kurum, İMKB’de işlem gören en büyük gayrimenkul yatırım ortaklığı haline geldiklerini söyledi. Şirketin, geçen yılki halka arzından bazı göstergeler ise şöyle:
– 2.5 haftalık uluslararası roadshow’da 120 yatırımcı grubuyla görüşüldü. 92 yatırımcıdan talep toplandı.
– Yurtiçinde tahsisatın 4.1 katı, yurtdışında 1.5 katı ve toplamda ise 2.2 katı talep gördü.
– 29 bin 119 yurtiçi yatırımcıdan talep geldi.
– Yurtdışı satışında İngiltere’de yüzde 28, Avrupa’da yüzde 26 Amerika’da yüzde 24 ve Ortadoğu’da yüzde 22’lik bir oran yakaladı.

Milliyet