31 Ocak 2011 Yazarı Mehmet Kapalı

İş İnsanları Merakını Gidermek İçin Rezidans Kiralıyor

İSTANBUL’dan sonra İzmir’de de rezidans konutlara olan talep krizin etkilerinin azalmaya başlamasıyla artarken, bazı iş insanlarının, sadece merakını gidermek için 6- 7 aylığına kiralama yoluna gittiği belirtildi.

Sektör temsilcileri, büyük kentlerdeki en ucuz rezidans fiyatlarının İzmir’de olduğunu savunurken, lüks olan her konutun rezidans olarak pazarlanmasının bu konuda bir kültürün yaratılmasına engel olduğunu kaydedildi.

Türkçeye ’5 yıldızlı otel konforuna sahip apartman daireleri’ olarak yerleşmiş rezidanslara olan talebin son bir yılda İzmir’de arttığı belirtildi Özellikle üst düzey şirket yöneticileri, yabancı yatırımcılar ve askeri bürokratlar tarafından tercih edilen rezidansların aylık kiraları 2 bin ila 4 bin TL arasında değişirken, satılık fiyatları ise büyüklük ve konumuna göre 120 bin TL ile 2 milyon 750 bin TL arasında değişiyor. Normal konutların kiralarına denk gelen aidatlar ise yine dairenin metrekare olarak büyüklüğüne göre 400 ila 800 TL arasında farklılık gösteriyor.

GÜLEROĞLU: YENİ PROJELER CANLANDIRACAK
Konuyla ilgili değerlendirme yapan İzmir Emlak Komisyoncuları Odası Başkanı Mesut Güleroğlu, rezidans dairelere olan ilginin kriz dönemine göre arttığına, ancak bu konudaki kültürün İstanbul kadar oturmadığına işaret etti. Güleroğlu, İzmir’deki rezidans fiyatlarının kalite olarak farkı olmamasına rağmen, İstanbul ve Ankara’ya oranla çok daha ucuz seviyelerde seyrettiğini hatırlatarak, “Sektör Yeni Kent Merkezi gibi projelerin hayata geçmesini ve bu piyasanın da canlanmasını bekliyor. İzmir’e gelecek yabancı yatırımcılar da, gayrimenkul sektörü için özellikle lüks segmentte önemli bir ivme yaratacaktır.” değerlendirmesini yaptı.

SIRF MERAKTAN KİRALAYAN DA VAR

Veri Emlak yetkilisi Ant Gökçe de, İzmirlilerin rezidans dairelere ilgisinin her geçen gün arttığını vurgulayarak, “Fiyatlar çok cazip ama, tek problem ortak kullanım alanlarındaki aidatların yüksek olması. Metrekaresine göre değişiyor ama KDV dahil 400 TL’den başlayan aidatlar 800 TL’lere kadar çıkabiliyor” dedi. Rezidans sakinlerinin genel profili hakkında da bilgi veren Gökçe şunları söyledi:

“Yabancı sermayeye ait şirketlerin üst düzey yöneticileri ve sahipleri otelde kalmak yerine daha sıcak bir ortam olan rezidansları tercih ediyor. Diğer yandan belirli bir ekonomik statüye sahip İzmirliler de tercih ediyor. Bazı kimseler sırf rezidans ortamını merak ettiği için 6- 7 ay veya 1 yıl bu konutlarda yaşıyor. Bu durum bile sektörde ciddi bir sirkülasyon yaratıyor.”
Gökçe ayrıca, İzmir’de rezidansta oturmayı tercih edenlerin yüzde 40’ının mülk sahibi, yüzde 60’ının ise kiracı konumunda bulunduğunu belirtti.

’HER LÜKS DAİRE REZİDANS DEĞİL’

Atlas Gayrimenkul Danışmanlığı sahibi Murat Tekbilek ise, İzmir’in bu konudaki potansiyelini henüz yeterince ortaya çıkaramadığına dikkat çekerek şöyle konuştu:
“Talep kısmı iyi olsa da, yeterli bilincin olduğunu düşünmüyorum. Rezidansta aranan özellikler ve ne şekilde pazarlanacağı konusunda bilgi azlığı var. Bu yüzden rezidansın dünya standartlarındaki donanım özelliklerini bilmeyen kimseler lüks bir daireyi de rezidans diye sunabiliyor. Ancak İzmir ve Ege Bölgesi’nde bu özelliklere sahip binalar henüz 10’u geçmediği için haksız rekabete neden olamıyorlar, sadece rezidans kültürünün oturmasına engel oluyorlar.”

RÜTBELİ SUBAYLAR DA TERCİH EDİYOR

İnfo Emlak sahibi Levent Özcan ise, rezidansları yabancıların yoğun olarak tercih ettiğini belirterek, “Özellikle Amerikalılar güvenli olmasından kaynaklı buralarda kalıyor. Genel müdürler ve şirket yöneticilerinin yanında üst rütbeli subaylar da rezidansları tercih ediyor” dedi.

BİR REZİDANSTA OLMASI GEREKENLER
Güvenlik, açık/kapalı otopark, sağlık hizmeti, yüzme havuzu, şömine, yerden ısıtma, alışveriş, spor tesisi, su deposu, jakuzi, alarm, ADSL, ankastre mutfak, ebeveyn banyosu, hidrofor, diafon, kablo TV- uydu, kapıcı, kartonpiyer, laminant, parke, PVC doğrama, spot ışık.

Milliyet