İş GYO’dan İzmir’e yarı açık alışveriş merkezi projesi

İstanbul’daki Kanyon Alışveriş Merkezi’ni yapan İş Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı (GYO), İzmir Salhane-Turan bölgesine 150 milyon dolarlık yatırım yapmaya hazırlanıyor. Bölgede karma bir projeyi hayata geçirmeyi planlayan İş GYO, konut- home ofis ve alışveriş merkezi inşa edecek. İş GYO AŞ Genel Müdürü Turgay Tanes, 2009 baharında temelinin atılması planlanan projede alışveriş merkezinin mimarisini, alışılmışın dışında farklı olarak ‘yarı açık’ bir şekilde gerçekleştirmeyi düşündüklerini söyledi.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, belediye tarafından planlaması tamamlanan liman arkası bölgesinin ciddi yatırımlar almaya başladığını belirterek, İş Bankası’nın yan kuruluşu olan İŞ GYO’nun bölgeye 150 milyon dolarlık yatırım yapmak için çalışmalarını hızlandırdığını açıkladı. İş GYO AŞ Genel Müdürü Turgay Tanes ve Müşavir Hüseyin İlhan ile önceki gün görüşen Kocaoğlu, “Yaşanan küresel krize, ekonomideki son olumsuz gelişmelere rağmen, İş GYO buradaki projesini gerçekleştirme iradesini devam ettirdi. Liman arkası Salhane-Turan bölgesi İzmir için önemli. İzmir’in ticaretinin, turizminin daha da gelişmesi için, tüm İzmirliler olarak yeni kent merkezine büyük umut bağlıyoruz, önem veriyoruz” dedi. İş GYO’nun bir projeyle bu bölgede yatırım yapma kararının kendilerini çok mutlu ettiğini vurgulayan Kocaoğlu, bu çalışmanın öncü olmasını umduklarını belirtti.

2009 baharda temel atılacak
İş Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı AŞ Genel Müdürü Turgay Tanes ise, Salhane-Turan bölgesindeki yatırımları için gerekli mimari projelerin büyük ölçüde hazırlanarak tamamlandığını anlattı. Bölgeye karma bir proje uygulamayı düşündüklerini ifade eden Tanes, İzmir’de önemli kentsel dönüşüm merkezi olarak, mevcut İş Bankası’na ait arsada proje yapmayı planladıklarını belirtti. Tanes, şunları söyledi: “İşin mimari projesi çiziliyor, şu anda belirli aşamaya da geldi. Her şey normal yolunda yürüyor. Bölgeye yaklaşık 150 milyon dolarlık bir yatırım yapacağız. Bu bir karma projedir. Konut – home ofis ve alışveriş merkezi yapmayı planlıyoruz. Alışveriş merkezinin mimarisini, alışılmışın dışında farklı olarak ‘yarı açık’ bir şekilde gerçekleştirmeyi düşünüyoruz. Proje çizimleri büyük ölçüde tamamlandı. Çarşının üstünü de kamuya açık park olarak planladık. 2009’un baharına kadar olan dönemde bu yatırımın ilk harcını koyup temel attıktan sonra devamının geleceğine ve bölgenin hızla gelişeceğine inanıyoruz.”

Bölgede öncü olmaktan mutlu olduklarını dile getiren Tanes, “İzmir, pek çok açıdan çok önemli bir sembol. Böyle bir yatırımın ilk harcını başkanımızla birlikte koyma şansımız olursa, bölge için devamının geleceğini ve hızlı bir gelişme yaşanacağına inanıyoruz” diye konuştu.

Kaynak: Referans