İnşaat sektörü, 2011’de yüzde 10 büyüme hedefliyor

Sekiz çeyrek üst üste küçülmenin ardından 2010’da büyümeye geçen inşaat sektörünün 2011’de yüzde 10 büyüme yakalayacağı öngörülüyor.
Türkiye Müteahhitler Birliği Başkanı Erdal Eren, “gelişmeleri ekonomi toparlanmaya başladı olarak algılıyor ve düzenli büyümeye geçeceğinin sinyali sayıyoruz” dedi.
Bu yıl sağlanan yüksek büyüme nedeniyle gelecek yıl oransal olarak rakamların daha düşük kalacağını dile getiren Eren, “Ben 2011 için yüzde 10’larda bir seviye öngörüyorum” diye konuştu.
Eren, uluslararası piyasaları değerlendirirken krizin etkisiyle birçok ülkenin yatırımlarını durdurduğunu, ancak 2011’de yurtdışı pazarlarda da açılımın başlayacağını ümit ettiğini, bunun işaretlerini gördüklerini söyledi.
Yatırımları en fazla sekteye uğrayan bölgelerin başında Rusya ve Körfez ülkelerinin geldiğini kaydeden Eren, “Rusya’da hem olimpiyatın kazanılması, hem 2012 kış olimpiyatlarının yaklaşmış olması nedeniyle biraz daha hareketlenme var. Ayrıca daha 8 yıl olmasına rağmen Körfez’de de olimpiyatın Katar’a gitmesi önemli bir etken olacak” dedi.
Öte yandan İnşaat Sanayicileri İşveren Sendikası (İNTES) Başkanı Şükrü Koçoğlu’da inşaat sektörünün kendine has yapısı nedeniyle ekonomideki büyümeleri geriden takip ettiğini, küçülmelerden ise büyük bir hızla etkilendiğini belirtti.

Kredi kullananlar arttı
Geçen yılki daralmanın yarattığı baz etkisinin belirleyici bir rol üstlendiğini belirten Koçoğlu, “Büyümede özel sektörün inşaat harcamaları ağırlıklı oldu. 2010 yılında konut sektöründe yaşanan hareketlilikte bu özel alanın büyüme performansında etkili oldu. Konut stokunun azalmasıyla yeni konut yatırımlarında canlanma gözlemlendi. Nitekim, 2010 yılının 9 ayında, önceki yılın aynı dönemine göre belediyeler tarafından verilen yapı ruhsatında yüzde 10.3 artış meydana geldi” diye konuştu.
Konut kredisi kullanan kişi sayısında ciddi bir artış gözlendiğini söyleyen Koçoğlu, “2009 Haziran ayında konut kredisi kullanan kişi sayısı 64 bin 598 kişi iken 2010 Haziran’da sayı 107 bin 957 kişiye ulaştı” dedi.

Milliyet