İngiliz ilgisi moral oldu bin konut daha yapacak

Geçen yıl inşa ettiği iki projeden İngiliz bir fonun 200 daire satın alması, Kullar İnşaat’a moral oldu. Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Kul, Beylikdüzü, Büyükçekmece ve Avcılar bölgelerinde bin yeni konut daha üreteceklerini açıkladı
330 konutluk Lavinya isimli iki projesindeki 200 daireyi İngiliz bir fona satarak dikkatleri üzerine çeken Kullar İnşaat, yıl sonuna kadar inşa edeceği konut sayısını 1.000’e çıkarmayı düşünürken, ciro hedefi olarak ise 30 milyon TL rakamını belirledi.
Bu yıl öncelikle üzerinde çalışmaya devam ettikleri projeleri tamamlamaya yoğunlaştıklarını belirten Kullar İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Kul, Ginza Lavinya Park’ı nisan ayında, Lavinya Garden’ı eylülde ve Otoport’u da aralıkta teslim edecek şekilde çalıştıklarını açıkladı. Yeni projeler hakkında da konuşan Kul, Lavinya Garden 2 için arsa alımında son aşamaya geldiklerini açıklayarak, “Projelerimize gösterilen yabancı ilgisinin yarattığı sinerjiyi yeni projelerle devam ettireceğiz” dedi.
Özellikle İngiliz yatırım fonlarına toplu bir şekilde konut sattıklarını belirten Kul, yakaladıkları bu ivmeyi Beylikdüzü’nün yanı sıra Büyükçekmece ve Avcılar bölgelerinde de devam ettireceklerini vurguladı. Lavinya Garden 2’ye ek olarak Avcılar’da kendilerine ait olan arsaya 300 konutluk yeni bir projeye başlayacaklarını ifade eden Kul, “Elimizdeki arsalar dışında, bulunduğumuz bölge ağırlıklı olmak üzere, yeni arsa arayışlarımız da sürüyor” dedi.

LAVİNYALAR’IN YÜZDE 60’I YABANCI
Kullar İnşaat’ın Lavinya isimli iki projesi 2010’da İngilizlerin ilgi odağı oldu. Ahmet Kul’un açıklamasına göre, 330 konutluk Lavinyalar’da yaklaşık 200 daire, İngiltere’de İngilizlere pazarlanmak üzere bir fon tarafından satın alındı. Kul’a göre, Lavinya projesinden satın alma yapan İngiliz fonlar, konutları İngilizler için İngiltere’de pazarlayacak. Beylikdüzü’nde E-5 üzerinde gerçekleştirdikleri iki Lavinya projesinin ortalama yüzde 60’lık bölümünde İngilizlerin yaşayacağını ifade eden Kul, “İngilizler özellikle loft, stüdyo ve 2+1 dairelere ilgi gösteriyor. Şu anda 250 konutluk Lavinya City’nin yüzde 30’unu, 80 konutluk Lavinya Garden’ın da yüzde 90’ını satın aldılar” dedi.

2010 HAREKETLİYDİ
2010’un hareketli geçtiğini ifade eden Ahmet Kul, sadece kendilerine ait ilk projeleri olan Lavinya Park Mimarsinan’ı yıl içinde tamamlamalarını kendileri için itici bir güç olarak gösterdi. Ginza Lavinya Park’ı da bir başka önemli başarı olarak gösteren Kul, ofis katları ve mağazaların satışına devam ettikleri bu proje dışında Beylikdüzü Lavinya City’nin arazi çalışmalarını ve mimari detaylarını tamamladıklarını kaydetti. Kul, diğer yandan, Gürpınar’daki Lavinya Garden ve Otoport’un temellerinin de yıl içinde atıldığını kaydetti.

‘KONUT FİYATLARI ARTAR’
Ahmet Kul, enerji fiyatları ve kur nedeniyle beton ve demir fiyatlarında yaşanan ciddi artışlara dikkat çekti. Artışın devam edebileceğini düşünen Kul, “2011 yılında konut fiyatlarının çok ciddi olmasa da, artışa geçeceğini düşünüyorum. Yerel, küçük çaplı müteahhitler için işler giderek zorlaşacak.”

Milliyet