Her 4 Konuttan Biri Zorunlu Deprem Sigortası Yaptırdı

Yazıcı: “Her 4 konuttan birini güvenceye aldık.2011 yılının hem sigortacılık sektörü hem de DASK açısından önemli bir büyüme yılı olacağını düşünüyoruz”

Dask Yönetim Kurulu Başkanı Selamet Yazıcı Doğal Afet Sigortaları Kurumu (DASK) olarak bu yıl Zorunlu Deprem Sigortası kapsamına giren yaklaşık 13 milyon konuttan 3,3 milyonuna sigorta teminatı sunduklarını açıkladı. 5 yıl öncesine göre poliçe adedinde yüzde 50 oranında bir artış yakaladıklarını belirten Yazıcı, “Her 4 konuttan birini güvenceye aldık.2011 yılının hem sigortacılık sektörü hem de DASK açısından önemli bir büyüme yılı olacağını düşünüyoruz. Orta vadedesigortalı konut sayısını 5,5 milyona çıkarmayı amaçlıyoruz.” diye konuştu.

Dask Yönetim Kurulu Başkanı Selamet Yazıcı, Zorunlu Deprem Sigortası uyglamaya girmeden, yani 2000 yılından önce deprem teminatı bulunan konut sayısı 500 bin düzeyindeyken bugün bu rakamın 3,3 milyona ulaştığını söyledi.

20 MiLYON TL TAZMİNAT ÖDEDİ

Son 10 yılda gerçekleşen 300 depremde zarar gören zorunlu deprem sigortalı konutlara 20 milyon TL’yi aşan tazminat ödemesi yaptıklarını anlatan Selamet Yazıcı, “Bu ödemelerin yüzde 97’si kısmi hasarlar için yapıldı. Dask’ın tek bir hasarda ödeme gücü, kendi kaynakları ve reasürans korumasıyla birlikte 4,5 milyar TL’ye ulaştı. Dask böylece geçen 10 yılda oluşturduğu kurumsal ve mali kapasite ile dünyanın en büyük sigorta havuzlarından biri haline geldi. Bu kurumumuza olan güveni daha da arttırdı” diye konuştu.

Dask Başkanı Yazıcı, “Deprem eğitimini süreklilik arz etmesi gereken bir çalışma olarak gördüğümüz içn 2011’de halkı bilinçlendirme faaliyetlerine hız kesmeden devam edeceğiz. Fay Hatları TIR’ını bahar aylarında Doğu Anadolu Fay Hattı üzerinde üçüncü yolculuğuna çıkarmayı planlıyoruz” dedi.

Kaynak: Future&Trends