Haftasonu evlerinin en iyi adresleri

Haftasonunda kullanılan ikinci ev modası Türkiye’de gittikce yaygınlaşıyor. Yakın olmasından dolayı, Bolu’nun Abant ve Mudurnu ilçesi, Sakarya’nın Sapanca ilçesi. Kocaeli’nin Maşukiye, Kırkpınar ve Suadiye beldesi, haftasonu evleri açısından en çok tercih edilen yerlerin başında geliyor.

Hangimiz; canımız sıkıldığında alıp başımızı gideceğimiz küçük bir balıkçı köyü veya orman içinde bir dağ evi hayal etmemişizdir. Bir haftasonu veya yaz ayının belli bir döneminde kafamızı dinleyeceğimiz bir ev…
Özellikle de haftasonu kullanılan ikinci ev modası Türkiye’de gittikce yaygınlaşıyor. Yakın olmasından dolayı İstanbul’un Çatalca ve Silivri, Bolu’nun Abant ve Mudurnu, Sakarya’nın Sapanca ilçeleri ile Kocaeli’nin Maşukiye, Kırkpınar ve Suadiye beldesi, haftasonu evleri açısından en çok tercih edilen yerlerin başında geliyor.
İstanbul’a yakın olmasından Sakarya’nın Sapanca ilçesi ile Kocaeli’nin Maşukiye, Kırkpınar ve Suadiye beldeleri, haftasonu evi açısından yeni yeni keşfedilen bölgeler arasında yer alıyor.
Sapanca, Maşukiye, Suadiye, Derbent ve Kırkpınar’daki site içerisinde yer alan iki katlı villaların satış fiyatı 120 ila 200 bin lira arasında değişiyor.
Eskidji Kocaeli Bölge Ortaklığı Gayrimenkul Danışmanı Ekrem Şentürk, son birkaç yıldır Kırkpınar Beldesi’nin turizm açısından gelişme gösterdiğine işaret ederek, özellikle Richmond Nua ve Güral Ailesi’nin SPA otelinin faaliyete geçmesi ile birlikte Kırkpınar beldesinin gayrimenkul açısından değerli bir bölge haline geldiğini vurguluyor.

Bolu’ya rağbet var
Ağırlıklı olarak dağ evleri ile ünlü olan Bolu’da son dönemde bu türden evlerin inşasında da gözle görülür bir artış yaşanıyor. Bolu’nun son dönemde en popüler bölgesi ise Mudurnu Yolu’ndaki Gövem Köyü.
Bu köy, son yıllarda işadamlarının akınına uğradı. Cem Hakko, Aldo Kaslowski, Nurettin Çarmıklı, Mesut Toprak, Mehmet Dereli, Mustafa Taviloğlu ve Sinan Tara gibi tanınmış işadamlarının ev ve arsalarının bulunduğu Gövem’de, eski başbakanlardan Tansu Çiller’in 38 bin 215 metrekare arsa içerisinde üçer katlı natamam iki adet malikhanesi bulunuyor. Bu malikhanelerin bir de müştemilatı yer alıyor. Çiller Ailesi, bu araziyi bir süre önce satışa çıkarmıştı.

Birçok ünlü ismin evi var
Bölgedeki emlakçılar orman içinde yer alan Gövem Köyü’nde üç yıl öncesine kadar 20 lira seviyelerinde olan arsa metrekare fiyatlarının işadamlarının ilgisi nedeni ile bugün 60-100 liraya kadar yükseldiğine işaret ediyorlar. Köydeki 80-100 metrekare oturumlu villaların fiyatı 130 bin liradan başlayıp, 250 bin liraya kadar çıkıyor.
Bölgede turizm yatırımları da dikkat çekiyor. Yaptığı kütük ev projeleri ile tanınan Levent Güler, burada 16 bin metrekare arazi üzerine 15 villalı kütük motel ve 150 kişilik bir restoran inşa etti. Gövem Köyü sakinleri, birkaç yıl öncesine kadar 80 haneli olan köyün arsaların işadamlarına satılması sonucu yerli nüfusunun yarısını kaybederek 40 haneye düştüğünü vurguluyorlar. Gövem’de ev sahibi olan diğer ünlü isimler ise şöyle;
Hüseyin Güntekin(Pet Holding’in patronu(villa arsa), Mehmet Hanif (Modacı Dilek Hanif’in eski eşi(arsa), Alp Karaağaç(Bilim İlaç Yönetim Kurulu Üyesi (villa arsa)”

Abant’ta ilgi görüyor
Gövem gibi Bolu’nun merkeze bağlı Avdan Köyü de son dönemde yeni villalara ev sahipliği yapıyor. Avdan Köyü’nün çevresinde Çamlıca, Patırna, Yeşilçatı, Çamkoru, Bilimkent adlarında 15-20 yıllık yüzde 12.5 mevzi imarlı bina oturumları 50 metrekare olan dubleks evlerden oluşan siteler yer alıyor. Bu evlerin fiyatları ise 65 bin ila 120 bin lira arasında değişiyor. Bölgede imarsız arazilerin metrekaresi; yola cephesi olanlar 40-50, daha içeride olan ise 10-15 liradan satılıyor.
Bolu’nun merkeze yakın yerleşim birimleri dışında doğal güzellikleriyle ünlü Abant’a yakın köylerde ise bağımsız villalar dışında site halindeki villa projeleri de inşa ediliyor.

Silivri ve Çatalca’nın yıldızı parlıyor
İstanbul’un Avrupa yakasından yer alan Çatalca ve Silivri ilçesi de villa ve çiftlik evleri açısından oldukça revaçta olan bölgelerin başında geliyor. Özellikle de Çatalca, çiftlik evi açısından en fazla potansiyele sahip bir ilçe konumunda yer alıyor. Şu anda imar izinleri geçici bir süre için durdurulan Çatalca’daki satılık çiftlik evleri ve müstakil villaların fiyatının 300 bin ile 1 milyon 400 bin lira arasında değişiyor. Çatalca’daki çiftlik evleri, daha çok önceden köy olan daha sonra merkeze bağlı mahalle haline dönüşen İzzetin, Çakıl, Doktorçeşme ve Kestanelik’te yoğunlaşmış durumda.
Yine Çatalca’nın komşu ilçesi Silivri ise gayrimenkul açısından son üç yıldır hızlı talep artışının görüldüğü bir ilçe haline geldi. Silivri ‘de sahil kesimlerinde yazlıklar, merkeze yakın bölgelerde toplu konut projeleri, yeni gelişme sahalarında çiftlikler ve villalardan oluşan siteler yer alıyor. Villa ve çiftlik evleri kullanımı ve talepleri konusunda, Silivri’nin Kavaklı, Ortaköy ve Selimpaşa beldeleri önemli gelişme noktası konumunda yer alıyor. Bu üç belde birbirine yakın üçgen bir alanda İstanbul’un yeni Florya’sı olarak tarif ediliyor.

Gelir düzeyi yüksek kesimin yılın dört mevsimi yaşam alanı olarak benimsedikleri Kavaklı, Ortaköy ve Selimpaşa’nın imar çalışmaları büyük ölçüde bitmiş olmakla beraber halihazırda imar çalışmalarının sürdüğü araziler de bulunuyor.

Silivri’de fiyatlar 250 bin dolardan başlıyor
Bu üç beldedeki imar çalışmalarının bittiği alanlar minimum bin metrekareden başlıyor. İki kat irtifaya sahip bu arazilerin yüzde 30’u kadar alanda inşaat yapılabilinmekte. Yani bin metrekarelik bir arsada 300 metrekare kapalı alan ve yüzde 85 oranında yeşil alan bırakmak zorundasınız. Kavaklı, Ortaköy ve Selimpaşa belediyesi, bu imar kapsamı dışındaki hiçbir talebe ve beklentiye olumlu yanıt vermiyor.
Silivri ve çevresinde genelde 500 ve bin metrekare arsa üzerine konumlanmış haftasonu evleri mevcut. Bunlardan 500 metrekare arsa üzerine konumlanmış net 150 metrekare oturumlu villalar genelde Silivri merkez, Semizkumlar, Parkköy, Gümüşyaka ve Kınalı’da yoğunlaşmış durumda. Bu evlerin fiyatı 125 bin ila 400 bin lira arasında değişiyor. Bunun dışında Selimpaşa, Kavaklı, Fenerköy, Gazitepe, Kadıköy, Akören ve Çanta bölgesinde ise genelde bin metrekare arsa üzerine konumlanmış 150 ila 200 metrekare oturumlu bağımsız villalar yer alıyor. Bu evlerin fiyatları ise 100 bin liradan başlayıp 350 bin liraya kadar çıkıyor.

Kaynak : Hurriyetemlak.com