Güneri’den Bahçelievler’de İkebana Projesi

Boğaz Hattında A+ lüks konutlar inşa eden Güneri İnşaat ilk kez orta gelire hitap ediyor. Güneri’den Bahçelievler’de Japon esintisi

İstanbul’da A+ lüks konutlar inşa eden Güneri İnşaat, ilk kez B ve C grubuna hitap eden 300 konutluk İKEBANA Projesi’ne Bahçelievler’de start verdi. Japon mimar Tatsuya Yamamoto ve mimar Gökhan Aktan Altuğ tarafından tasarımı yapılan ve yaşayan çiçekler anlamına gelen İKEBANA Projesi’yle farklılık yaratan Güneri İnşaat projesi, beş katlı sekiz bloktan oluşacak.

Son 10 yıldır İstanbul Anadolu yakası boğaz hattında lüks konutlar inşa eden Güneri İnşaat, B ve C orta gelir grubuna hitap eden ilk konut projesini Bahçelievler’de gerçekleştiriyor. Toplam 8 Blokta 63-285 metrekarelerden oluşan 300 konutluk projenin inşaatına Mayıs 2006’da başlanırken, 24 ay sonunda teslimi planlanıyor.

İnşaat sektöründe 23 yıldan bu yana faaliyet gösteren ve İstanbul’da ana işi villa, yalı, köşk, konak inşaatından oluşan Güneri İnşaat, orta gelir B ve C grubuna hitap eden en büyük konut projesine start verdi. Güneri İnşaat; Çengelköy, Kandilli, Anadoluhisarı’nda yoğunlaşan lüks konut üretimine devam ederken, şehir merkezlerinde ulaşım ve toplu taşıma problemi olmayan arazilerde 200-300 konutluk projeler üretmeyi hedefliyor. Bu çerçevedeki ilk projesini Bahçelievler’de gerçekleştirecek olan Güneri İnşaat, tasarımını TAGO Mimarlık ortakları Tatsuya Yamamoto ve Gökhan Aktan Altuğ’un yaptığı İKEBANA’yla, Japon mimarisinden esintiler taşıyan bir projeyi hayata geçirmiş olacak.

İKEBANA: Yaşayan, canlı çiçekler…
Adını Japonca’da 6. yüzyılda ortaya çıkan “yaşayan/canlı çiçekler” anlamına gelen çiçek düzenleme sanatından alan İKEBANA projesinin sembollerini doğa-insan-mekan üçlemesi oluşturuyor. İKEBANA Projesi’nde konut blokları arsa boyunca kenarlara yerleştirilerek ortadaki 14.000 metrekarelik boşlukta büyük süs havuzlarının yer aldığı Japon Bahçesi tarzında peyzaj düzenlemesi yapılıyor. Konutların salon ve mutfakları peyzaja yönlendirilirken, aynı yönde balkonlar oluşturulmuş durumda.

Site araçları girişte kapalı garaja alınarak orta bahçe tümüyle özellikle çocuklar olmak üzere site sakinlerinin kullanımına ayrılıyor. Yer altında düzenlenen ve her daire sahibine iki araçlık yer ayrılan otoparktan konutlara ve sosyal tesise dış hava şartlarıyla karşılaşmadan direkt bağlanma imkanları bulunuyor. Doğal ışık ve hava alabilecek şekilde oluşturulan sosyal tesiste ise, gerektiğinde açılabilen yarı olimpik havuz, soyunma giyinme odaları, saunalar, masaj odaları, fitness salonu, oyun merkezi, çocuk oyun odası, açık ve kapalı cafeler yer alıyor. Ayrıca site çevresinde koşu ve paten parkuru düzenlenmiş durumda.

Beyaz, beş katlı bloklar…
İKEBANA, ağırlıkla çok katlı olarak tasarlanan son dönemde gerçekleştirilen benzer projelerden farklı olarak beş katlı bloklardan oluşuyor. Beyaz rengin hakim olduğu konutların dış cephesinde, orta bahçedeki yeşil süs havuzlarıyla uyumlu ahşap renkli kaplama malzemeleri kullanılıyor.

Toplam 7 blokta bulunan 300 dairenin metrekareleri ağırlıklı olarak 140-240 arasında değişiyor. Sınırlı sayıda olan 1+1 dairelerin metrekareleri 57-75 arasında değişirken, toplam 48 adet olan 2+1 daireler 118-142 metrekare arasında değişiyor.

Toplam 186 daire olan 3+1 konutlar 126 metrekareden başlayarak 245 metrekareye kadar çıkıyor. 26 adet olan 4+1 konutların metrekareleri ise 163 ile 310 arasında. Tüm konutlarda ebeveyn odaları için banyo ve gardırop boşlukları oluşturulurken, bahçe katı daireleri için özel bahçeler tasarlanmış durumda.

Sitenin G Bloğunda 60 metrekarelik 12 adet dükkan yer alırken, H blokta site sakinlerine ve çevreye hizmet verecek hipermarket bulunuyor. Yeraltında iki kattan oluşan kapalı otoparkın kapasitesi her daireye iki araçlık yer verilecek şekilde 550 araçtan oluşuyor. Sitede 24 saat teknik bakım hizmeti sağlayan bir otomasyon merkezi de yer alıyor.

Tüketici tercihleri anketi sonuçlarına göre geliştirilen İKEBANA Projesi’nde fiyatlar orta gelir grubunun alım gücü dikkate alınarak oluşturuldu. Buna rağmen site, inşaat kalitesi, peyzaj düzenlemesi, satış ve teslim sonrası hizmetler açısından üst gelir grubu beklentilerine cevap verebilecek nitelikte.

Güneri neden B Grubu’na yöneldi?
Ana faaliyet alanı konut yapımı olan Güneri İnşaat, bugüne kadar sektörde, koşulsuz müşteri memnuniyetini hedef alarak gerçekleştirdiği farklı ve özgün projelerle dikkati çekti. Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini Mehmet Atilla Güneri, Başkan Vekilliğini ise Teoman Rıza Güneri’nin yaptığı Güneri İnşaat, villa ve villa siteleri yapımında uzmanlaşarak iş dünyasının önde gelen isimleri için Kandilli Koru Evleri ve Hisar Konakları gibi A + grubuna hitap eden önemli projeleri gerçekleştirdi.

Köklü bir aile şirketi olmakla birlikte kurumsal bir yapıya sahip olan Güneri İnşaat, profesyonel kadrosuyla lüks konut sektöründeki yerini güçlendirerek sürdürme kararında. Şirket, İstanbul’da üst gelir grubuna villa ve villa siteleri kurmaya devam ederken, şehir merkezine yakın, özellikle ulaşım altyapısı tamamlanmış bölgelerde komşuluk ilişkilerinin ön planda olduğu projeler üretecek.

Güneri İnşaat İcra Kurulu üyesi Neşe Beyatlı, ana faaliyet alanı lüks konut üretimi olan şirketin B ve C grubuna yönelmesinin nedenleriyle ilgili olarak şu açıklamaları yaptı:

“Bu yıl, sosyal ve sportif imkanları olan, belirli bir hayat tarzını sağlayan site tarzı projelerin geniş kitleler arasında popüler olacağını düşünüyoruz. Özellikle büyük şehirlerde klasik mahalle apartmanları süratle demode olarak değer kaybedecek. Konut giderek prestij ve statü göstergesi niteliği kazanacak. Belirli konut üreticileri ile belirli bölgeler, trendy ve marka olacak. Bu açıdan dizayn, tarz ve mimar giderek önem kazanacak. Bu nedenle; şehir merkezlerinde ulaşım problemi olmayan, toplu taşıma yöntemlerinin çözüldüğü arazilerde 200 – 300 konutluk projeler üretmeyi hedefliyoruz. Özellikle İstanbul’da şehir içinde kalmış sanayi bölgeleri üzerinde geliştirilmiş dönüşüm projelerini sık sık görmeye başlayabiliriz.”

İKEBANA neden Cannes’da açıklandı?
Güneri İnşaat İcra Kurulu üyesi Neşe Beyatlı, Japonya’dan esintiler taşıyan mimarisi, inşaat kalitesi ve satış sonrası hizmetlerde farkılılıklarıyla öne çıkan İKEBANA’nın ilk kez Cannes MIPIM Fuarı’nda açıklanmasının nedenleriyle ilgili olarak şu açıklamayı yaptı:

“Biz bugüne kadar tüm projelerimizi tüketici tercih ve beklentilerine yönelik yaptığımız geniş araştırmalardan çıkan sonuçlara paralel olarak gerçekleştirdik. İnşaat kalitesinin yanı sıra peyzaj düzenlemesi, satış ve teslim sonrası hizmetlerde farklılığımızla öne çıkmayı amaçladık. Bugün ‘Yaşamı Sanata Dönüştüren Mekanlar’ sloganıyla açıkladığımız İKEBANA Projesi, global dünyada Türkiye’nin yerel kimliğiyle dünya trendlerini birleştirme vizyonumuzun bir ürünüdür. İstanbul’un iş ve konut merkezlerinden biri haline gelen Bahçelievler lokasyonunda Türk ailelerinin arzu ettikleri yaşam tarzını, kültürel benzerliklerimiz bulunan Japonya’dan esintilerle yansıtan İKEBANA’yı dünyadaki en önemli projelerin sunulduğu Cannes MIPIM’de açıklayarak, vizyonumuzu anlatmayı hedefledik. Güneri İnşaat, son dönemde rekor büyümesiyle gündeme gelen konut sektöründe, Türkiye’de diğer projelerden farklılığıyla ön plana çıkarken, aynı zamanda global dünyada yerel düşünerek konut projeleri üretmeye devam edecek.”

Neşe Beyatlı, inşaat sektörünün son dönemde yüksek oranlı büyümesi, mortgage finansman sistemi ve aynı zamanda Türk müteahhitlerinin dünya çapında projeleriyle Türk kamuoyunun gündeminde olduğunu hatırlatarak, dünyanın en büyük emlak fuarı olarak bilinen Cannes MIPIM’de sergilenen projeler ve finansman imkanlarının Türkiye için bu dönemde ayrı bir önem taşıdığını da ifade etti.

İKEBANA PROJESİ’NİN KÜNYESİ

Lokasyon: Bahçelievler
Proje Sahibi: Güneri Şehircilik İnşaat Pazarlama ve Ticaret A.Ş.
Proje Mimarı: TAGO Mimarlık-Tatsuya Yamamoto- Gökhan Aktan Altuğ
Arazi Alanı: 30.000 m2
İnşaat Alanı: 73.380 m2
Yeşil Alan: 13.885 m2
Blok Adedi: 7 Blok
Toplam Daire Adedi: 300
Daire Tipleri: 1+1, 2+1, 3+1, 4+1, dubleks ve teraslı daireler
Daire Büyüklükleri: 63-285 m2
Proje Özellikleri: Ulaşım altyapısı çözülmüş; raylı sistem, otoyollar, havaalanına yakın. Japon mimari tarzını yansıtan geniş yeşil ve sosyal alan. İki katlı otopark yeraltında. İzole edilmiş içe dönük yaşam. Güvenlik ve otomasyon. 5 katlı yapılar. Modüler sistem. Deprem güvenliği açısından Japonya’daki konutlar kadar iddialı.
Proje Satışa Çıkış Tarihi: Nisan 2006
Proje Bitiş Tarihi: Kasım 2008
Satış İrtibat Telefonu: 4440357