Geometrik şekilleri yeniden yorumladı

Geometrik şekilleri kendine göre yorumlayıp başbaşka objeler ortaya çıkaran Fransız tasarımcı Matali Crasset, matematiği ve fiziği de kullanıp kuralları da yıkmayı başardı. Tasarımcının elini vurduğu sanat galerilerinden evlere kadar her mekan farklılık yaratıp kendini göstermeyi başarıyor

Les Ateliers Ecole Nationale Superieure de Creation Industrielle’den endüstriyel tasarımcı olarak mezun olan Matali Crasset, ‘When Jim goes up to Paris’ adlı sütun çalışmasında sembolik objeleri kullandı. Modüler çalışmalar, esneklik gibi alanlarda farklı teknikler yaratmayı ve uygulamayı başaran tasarımcı, bilinen geometrik şekilleri reddedip onları farklı formatlara sokarak sıradışı objelere imza atıyor. Yani sanatçının hipotezleri prensiplerini de yıkıp geçiyor gibi görünüyor. El işi ürünlerden elektronik müziğe, sahne sanatlarından mobilyaya kadar pek çok alanda ürün tasarlayan tasarımcı, Fransa’da küçük bir kasabada geçirdiği çocukluğunu sınırdışı bir hayatla sürdürüyor.

Misafirperver sofa
Tasarımcının konuk ağırlama biçiminden yola çıkarak ortaya çıkardığı Domeau & Peres isimli ürün ayak dinlendirme parçasıyla da dikkat çekiyor. Döşemelerinde deri kullanılan ürün 3D teknoloji kullanılarak yapıldı. Ahşabın iç içe geçirilmesiyle meydana getirilen koltuk monteye de ihtiyaç duymuyor.

Şarap sürahisine ışığı yansıttı
Mor rengini tasarımlarının birçoğunda kullanan Crasset, akordiondan esinlendiği lambayı bir şarap sürahisine benzetmeden de geçemedi.

Oluklu ışık
Oluk ve ışık anlamına gelen iki kelimeden oluşan Splight, matematiksel kıvrımlardan oluşuyor. Açık sistemler bağlantısı ve enerjinin içiçe geçmesiyle meydana getirilen ürün, demetaryelizasyon çalışmasına da iyi bir örnek.

Modüler koltuk
Modüler sistemden destek alarak tasarladığı koltuk birbirinden ayrılabiliyor, her bir parça farklı açılardan birleştirildiğinde ortaya yine birbiriyle eşleşen değişik oturma formatları çıkıyor.

Mutfağa da sihirli eli değdi
Çelik kabın altına koyduğu oval plastik ekle kabın içine konan her türlü sıvının istenen şekilde karıştırılmasını sağlayan tasarımcı mutfakta da keyifli anlar geçir

Sabah