GAP İnşaat’tan Türkmenistan’da, Uluslararası Bir Proje

GAP İnşaat tarafından inşa edilen Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Büyükelçilik Kompleksi, 27 Şubat 2008 tarihinde, Türkmenistan’ın başkenti Aşkabat’ta gerçekleştirilen resmi bir törenle hizmete açıldı.

GAP İnşaat tarafından inşa edilen Birleşik Arap Emirlikleri Büyükelçilik Kompleksi, Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhammedov, Birleşik Arap Emirlikleri Şeyhi Halifa Bin Zayed Al Nahyan ve Çalık Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Çalık’ın katıldığı resmi bir törenle hizmete açıldı.

Büyükelçilik Kompleksi’nin açılışında bir araya gelen devlet başkanlarına Türkmen geleneklerine uygun olarak ekmek ve tuz ikram edildi. Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhamedov ve BAE Şeyhi Halifa Bin Zayed Al- Nahyan kurdele keserek açılışı gerçekleştirdiler. Açılışın ardından binayı gezen devlet başkanları, büyükelçilik çalışanlarına Türkmenistan ve BAE halklarının refahına yönelik çalışmalarında başarılar dileğinde bulundular.

Bir Türk firması olan GAP İnşaat tarafından inşa edilen Büyükelçilik Kompleksi, Türkmenistan’ın Başkenti Aşkabat’ın en modern caddesi olan Arçabil Caddesi üzerinde yer alıyor. 22 bin 500 metrekarelik alan üzerinde yer alan kompleks, 5600 metrekarelik Büyükelçilik Binası ve 2400 metrekarelik rezidanstan oluşuyor.

Dört katlı, 26 metre yükseliğindeki kompleksin içinde kapalı otopark, 300 kişilik 9 metre yüksekliğinde banket salonu, çalışma ofisleri, büyükelçilik katı ve kraliyet katı bulunuyor. Bütün katları özel olarak dekore edilen binanın güvenlik, bilgisayar, elektrik ve havalandırma sistemlerinde en son teknolojiye sahip otomasyon sistemleri kullanılıyor.