Gap İnşaat, “Dünyanın En İyi Uluslararası Müteahhit Firmaları” Listesinde Yer Aldı

Çalık Grubu şirketlerinden Gap İnşaat, İnşaat sektörünün en önemli yayınları arasında yer alan Engineering News-Record (ENR) dergisi tarafından 2007 yılının en iyi 121. müteahhit firması seçildi. Gap İnşaat ile birlikte 22 Türk firmasının daha yer aldığı listede, Türkiye, Amerika ve Çin’in ardından üçüncü ülke konumuna sahip oldu.

Bu başarıyı ödüllendirmek amacıyla, 19 Kasım 2007’de Ankara’da Başbakan Recep Tayyip Edoğan, Dış Ticaretten Sorumlu Devlet Bakanı Sayın Kürşat Tüzmen, bürokrasi, özel sektör ve basının üst düzey temsilcilerinin katılımı ile bir tören düzenlendi. Törene, Gap İnşaat’ı temsilen katılan Çalık Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Çalık, ödülünü Başbakan R.Tayyip Erdoğan’dan aldı.

İnşaat sektörünün referans yayınları arasında gösterilen ENR, uzun süreden beri mühendislik alanında çeşitli istatistikler hazırlıyor, inşaat sektöründeki gelişmeleri takip ediyor. 1964’ten beri özellikle Amerika’da inşaat sektöründe faaliyet yürüten çeşitli firmaların gelişim süreçlerini takip ederek kamuoyuna sunan ENR, 2007 yılının sektör devlerini açıkladı.

Uluslarası alanda faaliyet gösteren inşaat firmalarının projelerine yer veren ve bu firmaların 2 yıl içerisindeki gelişim süreçlerini takip eden ENR’nin istatistiklerinde, farklı kategorilerde yüzlerce firmaya yer veriyor.

ENR’nın 2006 yılı verilerine dayanarak hazırladığı raporun 2007 “Dünyanın En iyi Uluslararası Müteahhiti” bölümünde Türkiye’den 22 firma yer aldı. Bu firmalar arasında, bir Çalık Grubu şirketi olan Gap İnşaat listede 121. sırada yer alıyor.

İnşaat, Çalık Grubu’nun son yıllarda en çok gelişme kaydettiği sektörler arasında ön sıralarda bulunuyor. Uluslararası alanda faaliyet gösteren en güçlü Türk grupları arasında gösterilen Çalık Grubu, sahip olduğu proje portföyü ile, Türkiye dışında endüstriyel proje tamamlayabilen ilk Türk taahhüt şirketi ünvanını da taşıyor.

Gap İnşaat, halen Türkmenistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Sudan, Libya ve Suudi Arabistan gibi bir çok ülkede faaliyet gösteriyor. Gap İnşaat’ın üstlendiği önemli projeler arasında, Türkmenistan’da 330.000 metrekarelik alana inşa edilen Türkmen Destanı Konulu Park ve Eğlence Parkı Projesi, Suudi Arabistan’da Natpet (Ulusal Petrokimya Şirketi) Yönetim Binası, Sudan’da 137 metre yüksekliğinde ve 27.000 metrekarelik alana sahip Sudan Ulusal Telekomünikasyon Binası yer alıyor.