Fiyatlar belli oldu

Geçtiğimiz gün Türkiye’nin en büyük arazi ihalelerinden birisi yapıldı. Tam 6 ortak, İstanbul’un en gözde yerlerinden birisi olan Ayazağa’daki 241 dönümlük arazi için, 3 milyar 251 milyon liralık hasılat hedefi ve bundan da TOKİ’ye yüzde 37 pay önerdi.

Dev araziye rekor fiyat

TOKİ Başkanı’nı bile şaşırtan bu dev ihalenin hemen ardından 6 ortaklı konsorsiyumun yüzde 25 payla en büyük ortaklarından olan Yeşil İnşaat’ın patronu Engin Yeşil’in kapısını çaldım. Topkapı’daki Yeşil Plaza’da buluştuğumuz Engin Yeşil, ihale, ortaklar ve sonrası ile ilgili önemli bilgiler verdi.

İhalenin ardından çok fazla mesai yapmak zorunda kalan Engin Yeşil haliyle biraz yorgun gözüküyor. Ama o bunun ‘tatlı bir yorgunluk’ olduğunu belirtiyor. Ve önümüzdeki dönem için çok heyecanlı.

“KOLAY SATARIZ HEM DE ÇOK KOLAY”

Ben aklıma takılan ilk soruyu soruyorum: “Böylesi büyük bir projenin ihalesini aldınız almasına da hiç mi tedirginlik duymuyorsunuz?”

Engin Yeşil’in bu noktada hali çok rahat. “Hiçbir tedirginliğim yok” diyor, sonra da ekliyor, “Kolay satarız, hem de çok kolay. Biz orada çok büyük bir şehir kuracağız, emsali olmayan bir lokasyonda eşi görülmemiş bir proje yapacağız. Hatta daha 24 saat olmadan 1500’den fazla talep geldi. Herkes proje için bizleri ve Emlak Konut’u arıyor.”

Burada herkesin merak etiği soru aynı. 240 dönümlük bu dev arazide nasıl bir proje yapılacak?

Öncelikle daha ne yapılacağı kesin olarak belli değil. Mimarlık firmalarından çeşitli teklifler alınacak. Ama öne çıkan eğilimler var.

FİYATLAR ORTAYA ÇIKTI

Engin Yeşil’in altını çizdiği en önemli ayrıntı, burada şimdilik büyük bir alışveriş merkezi veya otelin yapılmayacağı. “Belki çok kaliteli bir sokak çarşısı gibi birşey olabilir” diyor. Yani proje çok büyük ağırlıkta konutlardan oluşacak. Peki kaç konut sığar buraya?

Konsorsiyum adına konuşan Engin Bey’in kafasındaki rakam 6 bin konut olması yönünde. Ayrıca bir de ofis merkezi olabilir.

Fiyatların ne olabileceği konusunda ise ben ciro hedefinden hesap yaparak bir sonuca ulaşıyorum. Diyorum ki, “Konutların fiyatı ortalama 500 bin lira civarında olacak galiba.”

Engin Yeşil de şöyle söylüyor, “Aynen öyle. Ortalama konut fiyatı 500 bin lira olacak. Metrekare fiyatlarını da 3 bin dolar civarında düşünüyoruz. Aslında bölgede biraz daha yüksek ama bizde konut sayısı fazla. Bu fiyattan almak için insanlar sıraya girecek. Amacımız bu”

Projeye 6 ay içinde başlamak istediklerini söyleyen Yeşil, 5 fazdan oluşacak yerin 5 yıl içinde bitirileceğini belirtiyor.

Kendisine ihalede çıkan fiyatın TOKİ Başkanı’nı bile şaşırttığını hatırlatıyorum. Ama o hesaplarını çok önceden yaptıklarını ve çok hazırlıklı olduklarını vurguluyor: “Bizim işimiz bu, nereye ne fiyat vereceğimizi biliyoruz…”

Peki projedeki diğer ortaklar kimler?

Metal Yapı, başında Ömer Saçaklıoğlu’nun olduğu köklü bir inşaat firması. Özüm Petrol, LK Jeans’e ait. Türkiye’de 400’e yakın sokak mağazası olan finansı güçlü bir grup. İlk defa inşaat işine giriyorlar. Nasa İnşaat, özellikle ABD ordusunun Türkiye, Irak ve Afganistan’daki inşaatlarını yapan bir firma. İhale işleri yapıyor. K Yapı, 30 yıldır inşaat sektöründe. Taşçılar da cephe firması.

Bu arada Yeşil İnşaat’ın Beylikdüzü’ndeki 14 bin konutluk Innovia projesinin inşaatı da sürüyor. Bu ihale Innovia projesini etkiler mi?

“Orada program doğrultusunda aynen devam ediyoruz” diyor. İkinci etabın satışlarının çoktan bittiğini, üçüncü etabın ise çok az kaldığını söylüyor. Dördüncü etabın temeli de 2011 başında atılacakmış. Engin Yeşil, daha önceki etaplarda olduğu gibi bu sefer de yine çok şaşırtıcı fiyatlarla çıkacaklarının ipucunu veriyor.

Yeşil İnşaat’ın bir de uzun süredir konuşulan Topkapı projesi var. Burada da iş ruhsat aşamasına gelmiş. İki büyük kuleden oluşacak bir rezidans projesi. Metrekare fiyatı 2 bin-2 bin 500 dolar aralığı olacak.

EKONOMİDE HİÇBİR RİSK YOK

Engin Yeşil’e iki gün önce konuştuğum Ali Ağaoğlu’nun ‘referandumla birlikte piyasa güveni düzeldi ve talep çok artıyor’ saptamasını hatırlatıyorum. “Aynı şekilde düşünüyorum” diyor, “Talep iyi ama diğer taraftan arz da var. Bu nedenle konut alacaksanız ya iyi bir proje olsun ya da fiyatı iyi olsun” diye konuşuyor.

Bu kadar büyük bir yatırım yapan grup ekonomiyi nasıl görüyor? Cevap net: “Ekonomide hiç bir risk görmüyorum. Konut tarafında da nitelikli emlağa çok büyük ihtriyaç var. İnşallah iyi günler bizi bekliyor.”

Hürriyet