Fitch, TOKİ’nin görünümünü pozitife çevirdi

Uluslararası derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, Türkiye’nin notlarına ilişkin aynı yöndeki değişikliğin ardından, Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanlığı’nın kredi notlarının görünümünü de durağandan pozitife çevirdi.

TOKİ’den yapılan açıklamaya göre, Fitch, TOKİ’nin uzun vadeli döviz ve yerel para cinsinden ‘BB ‘ kredi notlarını teyit etti. Uzun vadeli ulusal kredi notu ‘AA ‘ ise durağan görünümüyle teyit edildi.

Fitch 24 Kasım tarihinde Türkiye Cumhuriyeti’nin uzun vadeli döviz ve yerel para cinsinden ‘BB ‘ olan ihraccı temerrüt notlarının görünümünü durağandan pozitife çevirmişti.

Açıklamada, TOKİ’nin kredi notlarının, kamu kurumu statüsü, TC Hükümeti’nin Başbakanlık vasıtasıyla kurumun üzerindeki sıkı kontrolü ve hükümetin konut politikası çerçevesinde oynadığı önemli role istinaden, ülke notlarına bağlı değerlendirildiği belirtildi.

Fitch Ratings, Kasım ayı başında, TOKİ’nin uzun vadeli döviz ve yerel para cinsinden kredi notlarını ‘BB ‘, Ulusal uzun vadeli kredi notunu ‘AA (tur)’ seviyesinde teyit etmiş, TOKİ’nin tüm notlarının görünümünü durağan olarak bildirmişti.