Fatih Belediyesi’nden satılık dükkân

Fatih Belediye Başkanlığı, Historia Alışveriş Merkezi (AVM)’de bulunan 46 bağımsız bölümüden oluşan hissesini ikinci kez 120 milyon 360 bin TL tahmini bedel ve 3 milyon 60 bin TL geçici teminattan satışa çıkardı.

29 Haziran tarihinde tek parça halinde ihaleye çıkarılmasına rağmen satışı gerçekleşmeyen AVM, 19 Ekim 2010 tarihinde yeniden ihale edilecek. AVM daha önce satışa çıktığında tahmini bedeli KDV dahil 130 milyon TL olarak tayin edilmişti.
Fatih Belediye Başkanlığı’nın satışa çıkardığı dükkânların bulunduğu Historia AVM, Fatih’te Vatan Caddesi üzerinde bulunuyor. Daha önce İskenderpaşa Daimi Halk Pazarı’nın bulunduğu arsa üzerine Gül-Keleşoğlu İnşaat tarafından inşa edilen Historia’nın temeli 2006 yılında atılmıştı. 70 milyon TL’ye malolan alışveriş merkezinin açılışı 1 Ağustos 2008 tarihinde birçok konuğun eşliği ve Fatih Mehter Takımı konseri ile açılmıştı. Açılış, Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir, Gül Keleşoğlu, Zilal İnşaat konsorsiyumu yöneticileri, Fatih İlçe Milli Eğitim Müdürü Kenan Kırali, belediye başkan yardımcıları, AKP Fatih İlçe Başkanı Ahmet Baha Öğütken ve belediye meclis üyeleri tarafından gerçekleştirilmişti.

Fatih’in ilk AVM’si oldu
Historia AVM altı katlı olarak tasarlandı. AVM’de toplam 76 mağaza, 8 sinema salonu ve restoranlar bulunuyor. 52 bin metrekarelik kapalı alana sahip olan alışveriş merkezinin oturum alanı 7 bin metrekare. Projede üç katlı, 500 araç kapasiteli otopark ve süper market de yer alıyor.

Satışa çıkarılan bağımsız bölümlerin 36’sı dükkan, sekizi sinema salonu, birisi oyun alanı, diğeride sergi salonu. Bu bölümlerin alanları 61 ile 792 metrekare arasında değişiyor.

Milliyet