Faizde dipleri göremeyen yatırımcı alımda tedbiri elden bırakmadı

İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği’nin (İMSAD), yayınladığı aylık inşaat sektörü değerlendirme raporunda geçen yılın verileri mercek altına alındı. Rapora göre inşaatın kazandığı ivme sevindirirken, stoklardaki ‘şişmeye’ dikkat çekildi.
İnşaatın 2010 yılında bir önceki yıla oranla daha hızlı bir gelişim gösterdiği bilgisine yer verilen raporda faizlerin tarihi düşük seviyelerde seyretmesinin en etkili unsur olmasına dikkat çekildi. Alternatif yatırım araçlarında ‘treni kaçırdığına inanan’ yatırımcılarıngözünü gayrimenkule çevirdiği de raporda yer aldı.
İMSAD’ın yayınladığı raporagöre sektörünün geçen yılın ilk üç çeyreğinde büyüme kaydetti. Ancak faizlerde düşüşün devam edeceği beklentisiyle hareket eden yatırımcıda dipleri göremediği için tedbiri elden bırakmadı. Öte yandan firmalarda talebin artacağı beklentisiyle proje çalışmalarını hızlandırdığı bilgileri raporda yerini aldı. Bu noktada oluşan stokların eritilmesinin sektörün büyümesini devam ettirmesi için bir koşul olarak ortaya çıktığı kaydedilen raporda, talebin harekete geçmesi için KDV ve harçlarda indirim sağlanması gerektiği söylendi. Bu durumun devam etmesi halindeyse biriken stokların gelecek dönemde ekonomi üzerinde kırılganlık yapabileceğinin altı çizildi.

Milliyet