Exen’de ilk önce 4+1 daireler satıldı

Exen İstanbul projesinde örnek daireleri hazırlayan Sur Yapı, üç ayda 150 dairenin satışını yaptı. Daha çok oturmak isteyenlerin ev aldığı projede ilk olarak 4+1 daireler tükendi.

Sur Yapı Çamlıca’da hayata geçirdiği bin 38 konutluk Exen İstanbul projesinde örnek daireleri hazırladı. Sur YapıYönetim Kurulu Başkanı Altan Elmas, projede satışa çıktığı 3 aydan bu yana 3+1 ve 4+1 gibi büyük dairelerin daha çok alıcı bulduğunu söyledi. Elmas, Exen İstanbul’da satışa çıkan 4+1 dairelerin tamamının satıldığını, 3 ayda toplam 150 daire satışını tamamladıklarını kaydetti. Elmas, projede metrekare fiyatlarının 5 bin dolar ortalamasında olduğunu kaydederek 100 metrekarelik dairelerin 520 bin TL’den satıldığını söyledi. Exen İstanbul projesindeki ev sahibi profilinin yatırımcıdan çok oturmak isteyenlerin oluşturduğunu da açıkladı. Elmas, projenin dikey binasını oluşturan Kule’lerde metrekare fiyatlarını 10 bin TL’yi bulduğunu da sözlerine ekledi.

17 Ocak’tan itibaren zam geliyor
Elmas, inşaat malzeme fiyatlarındaki artıştan dolayı projedeki daire fiyatlarına 17 Ocak’tan itibaren yüzde 7-8 oranında bir zam yapmaya hazırlandıklarını da sözlerine ekledi. Projelerinde fiyatlandırma yaparken ortalama bir fiyat üzerinden yola çıkarak satış hedefleri koyduklarını belirten Elmas, piyasadaki şartlara göre değişikliğe gittiklerini kaydediyor. Elmas, “Hızlı bir satış hedefimiz yok. Hepsini satalım bitsin görüşünde değiliz. Satışı 24 aya yaymayı planlıyoruz” diye konuştu.

Çekmeköy’de 400 dairelik yeni projeye başlıyor
Çekmeköy’de 72 dönüm arazi üzerinde 400 dairelik bir projeye başlamaya hazırlandıklarını da kaydeden Elmas, “Büyük bir AVM ve daha az sayıda daire planlıyoruz. Çekmeköy-Sancaktepe’de çok sayıda konut var. Ancak alışveriş merkezi yok” diye konuştu. Elmas, ayrıca bu sene Kağıthane’de ofis projesine de başlayacaklarını, Bayrampaşa’da sahip oldukları arazide ise otel için proje çizdirdiklerini söyledi.

Elmas, İzmir’deki arazilerinde ise belediyeden plan beklediklerini kaydetti.

Markalı konut taleb artıyor
Markalı konutlara talebin arttığını kaydeden Altan Elmas, 2009’da Avrupa Yakası’nda 7 bin 900, Anadolu Yakası’nda 11 bin markalı konut yapılırken 2010’da toplam 30 bin markalı konut yapıldığını kaydetti.

Sabah