Evde ekonomik ısınmanın püf noktaları

KIŞ mevsiminin etkisini yavaş yavaş göstermeye başladığı bugünlerde, evlerimizde yaşadığımız en büyük problemlerin başında ısınma sorunu geliyor. 

Hükümetin yaptığı zamlardan nasibini alan kabaran doğalgaz faturalarını kombiyi doğru kullanarak en aza indirmek mümkün. Geceleri yatmadan önce kombiyi kapatmak doğru mu? kullanmadığımız odaların radyatörlerini kapatmak yanlış mı? işte verimli ısınmanın püf noktaları…

Isı yalıtımı yüzde 40 tasarruf sağlıyor

Uzmanlar öcelikle ısınmanın maliyetlerini düşürmek için binanızda ısı yalıtımının yapılmış olması gerektiğini söylüyor. Elektrik İşleri Etüd İdaresi Genel Müdürlüğü’nden (EİE) aldığımız verilere göre çatı izolasyonu sayesinde yüzde 7, dış duvar izolasyonunda yüzde 40, pencere ve kapıda yüzde 30, dış kapı merdiven boşluklarında yüzde 10 ve döşemede yapılan ısı yalıtımlarında ise yüzde 6’lık bir enerji tasarrufu elde ediliyor.

Oda sıcaklığı kaç derece olmalıdır?

Teknik verilere göre mahal sıcaklıklarının normal koşullarda 20 ila 22 derece arasında olması gerekmektedir. Bu aralık, insanların kendilerini ısıl anlamda konforlu ve rahat hissettikleri sıcaklık aralığıdır. Genelde kombi ile ısınan evlerde bu derecelerin üzerine çıkıldığını söyleyen uzmanlar, sıcaklığın her 1°C yükseltilmesi, yakıt tüketiminde şehirlere göre değişen yüzde 7 ile yüzde 10 seviyesinde artışların meydana gelebileceğini belirtiyorlar.

Kombi satın alırken…

Kombi kapasitesi nasıl seçilmeli, nasıl belirlenmeli?

Evinize alacağınız yada kullandığınız doğalgaz kombisi de tasarruf için en önemli etkenlerin başında geliyor. Kombi kapasitesi(gücü), ısıtılan evin alanı ve izolasyonu ile orantılıdır. Orta izolasyonlu 160 metrekareye kadar olan bir evin ısıtılması için 20 bin kcal/h kapasitesindeki bir kombi yeterlidir. İzolasyonunuz ne kadar iyi olursa ısıtabileceğiniz alan dahada artacaktır. Ancak 160 metrekare üzerinde olan evler için uzmanlar, bir üst kapasite olan 24 bin kcal/h kapasiteye geçilmesini öneriyorlar.

Kilowatt (kw) değeri ile kilokalori (kcal) değeri nedir nasıl hesaplanır?

1 kw = 860 kcal ortalama değerine eştir

Radyatörler

Radyatörlerde kullanılan termostatik (ayarlanabilir) vanalarla da doğalgaz sarfiyatını düşürmek mümkün. Örneğin sıklıkla kullanmadığınız odaları termostatik vanalar sayesinde oda sıcaklıklarını düşürebilirsiniz. örneğin salonu 20 derece, Yatak odasını 22, mutfağı da 18 dereceye ayarlayabilirsiniz.

Ekonomik ısınmanın püf noktaları

Dış hava sıcaklığına bağlı olarak ısıtma cihazlarımızı düşük sıcaklıkta sürekli yakmak kesintili yakmaktan daha ekonomiktir.

Apartman giriş kapılarının otomatik kapanacak şekilde yapılması ve mümkünse küçük bir antre oluşturularak ikinci kapı ilave edilmesi merdiven boşluklarından ısı kaybını azaltacaktır.

Pencere ve kapılarınızda hava sızdırmazlığını sağlayınız. Hava sızıntılarını önlemek için pencere bandı ve süngerler kullanabilirsiniz.

Pencere kasaları ile duvar arasındaki boşlukları doldurunuz.

Odalarda masa, sandalye ve yataklarınızı dış duvardan uzak tutunuz

Güney cepheli pencerelerden gündüzleri güneş girmesini sağlayınız.

Geceleri pencereleri panjur, perde ve rüzgarlık ile kapatınız

Geceleri uyurken kalın örtü kullanarak oda sıcaklığını 16–18°C’ye düşürünüz.

Radyatörlerin üstlerini ve önlerini kapatmayınız.

Radyatör arkalarına mümkünse ısı yalıtım levhaları yerleştiriniz.

Perdelerinizin radyatörünüzü kapatmasına engel olunuz.

Kullanmadığınız ev bölümlerinin (oda, kiler, antre, merdiven vs.) radyatörlerini mümkün olduğunca kısınız.

Oturma odalarını ısıtmayla birlikte nemlendirmeye çalışınız. Çünkü nem sıcaklığı daha çok hissetmenizi sağlar. Ayrıca üst solunum yollarında sıcaklık nedeniyle kurumaları önler.

Geceleri kombiyi kapatmak doğru mu?

Binanın dış hacminin soğumaması için, geceleri en düşük seviyede ısıtmak yeterli olacaktır. Çünkü eğer geceleri düşük bir derecede çalıştırmazsak kombimizi, kullanım saatlerinde kombiyi çalıştırdığımızda bina blokunun ısınması oldukça zaman alır. Ve enerji tüketimi büyük oranda artar. Tavsiye edilen 50 derecedir. 50 derecenin altında doğalgaz kullanımında bacalarda yoğuşma olup ve baca konjeksiyonuna zarar verir.

Kombiyi kapatıp açmak yanlış mı?

Kombiyi kısa süre için kapatıp tekrar açmanın daha fazla yakıt tüketimine sebep oluyor. Örneğin evin içerisinde, 55 dereceye ulaştıktan sonra kombiyi kapattığımız zaman tekrar 55 dereceye ulaşmamız için daha fazla yakıt sarfiyatı gerekmekte. Bundan dolayı da belli oranlarda kapatmadan kullanırsak, düşük seviyelerde, o zaman daha iyi olacaktır.

Kaynak : Hurriyetemlak.com