Ev sahipleri 2010’un acısını çıkaracak

Kiracılara kötü haber. Pek çok kiracı açısından zamların makul oranda arttığı ya da hiç artmadığı ve belki de hiç zam yapılmadığı 2010’un keyfi 2011’de sürmeyecek gibi görünüyor. SOM Değerleme Genel Müdürü Nazan Özbaydar, bu yıl yapılamayan kira zamlarının, 2011’e yansıtılabileceğini, kira artışlarında 2011’de, 2010 yılındaki kadar muhafazakâr davranılmayacağını kaydetti. Özbaydar, şöyle konuştu: “Bizim görüşümüz, piyasanın genel durumunu dikkate alarak, 2011’de, 2010 yılı kira artışlarındaki kadar muhafazakâr davranılmayacağı yönünde.”
Kira artış oranına etki eden en önemli kriterlerin, uzun süredir mülkün kullanılıyor olup olmadığı, düzenli ödeme alışkanlığı, mülkün ne kadar bakımlı tutulduğu ve bazen de diğer apartman sakinlerinin kiracıdan memnuniyeti olduğunu söyleyen Özbaydar, “Mal sahibinin dekorasyonlu olarak kiraya verdiği durumlarda kiracının taşınmazı sözleşme sonunda nasıl bıraktığının belirlenmesi için bir rapor hazırlanması önemli” dedi. Öte yandan Özbaydar, kira artış oranlarında en yaygın yöntemin yıllık TEFE-TÜFE oranının ortalamasının kullanılması olduğunu vurguladı.

KİRACISI OLAN BİR MÜLKÜ SATIN ALIRKEN DİKKAT
Nazan Özbaydar, kiracısı olan bir mülkü satın alırken dikkat edilmesi gerekenler hakkında açıklama yaptı. Ev sahibi olmak isteyenler için işte iki önemli uyarı:

Kira koşullarına dikkat: Mülkün yeni sahibi, eski sahibi ile kiracı arasında yapılmış sözleşmenin tüm hükümlerini de devralmış oluyor. Bu nedenle mevcut kira koşullarını çok iyi incelemek gerekiyor. Mal sahibi tarafından bakılırsa uzun vadeli, kira artış oranları yüksek belirlenmiş ve düzenli ödeme alınabilen çok iyi şartlar sağlayan bir sözleşme ise ve mal sahibinin gayrimenkulü kullanma ihtiyacı yoksa sorun yok. Ancak yeni mal sahibinin gayrimenkulü kullanması gerekiyorsa ve kiracının tapuda uzun dönemli bir kira şerhi varsa mal sahibi açısından problem yaratabilir.

İhtarname bir ayda olmalı: Yeni mal sahibinin mülkü kullanma ihtiyacını, satın aldığı tarihten itibaren bir ay içinde kiracıya ihtarname ile bildirmesi gerekiyor. Kiracının gayrimenkulü kullanmaya devam etmesi durumunda satın alma tarihinden itibaren 6 ay içinde tahliye davası açma hakkı bulunuyor.