Eski kenti yenilemek 600 bin konut demek

İstanbul’un çarpık ve sağlıksız kentleşme sorununun mutlaka çözümlenmesi gerektiğine dikkat çeken Şua İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Nimetullah Kaya, İstanbul için kentsel dönüşümü kaçınılmaz bir zorunluluk olarak gösterdi. Bunun için mutlaka bir hukuki altyapı sağlanması gerektiğini belirten Kaya, şöyle devam etti: “Eski kentin yenilenmesi anlamında sadece İstanbul’un merkezinde 500-600 bin konutluk alan ortaya çıkar. Şu anda hükümetin konuyla ilgili bir çalışması bulunuyor. Umuyoruz çok kısa zamanda yürürlüğe girecektir. Yürürlüğe girdikten sonra da hükümet kadar özel sektöre de görev düşüyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi de şu anda büyük ölçekli bir plan üzerinde çalışıyor.”

Sanayii için çözüm
Tüm bunlar sonucunda İstanbul’un daha planlı bir şehre dönüştürüleceğini düşündüğünü ifade eden Kaya, son dönemlerde Anadolu yakasında Kurtköy ve Kartal, Avrupa yakasında ise Halkalı bölgesinde yaşanan gelişmelerin altını çizdi. Yeni projelerin daha çok bu bölgelerde yapıldığını belirten Kaya, bunları olumlu gelişmeler olarak nitelendirdi.
Bu arada gelişimini yıllar önce tamamlayan, hatta artık eskiyen kesimlerin sorun teşkil ettiğine dikkat çeken Kaya, “Bu bölgelerdeki binaların yenilenmesi, günümüz teknolojisiyle tekrar elden geçmesi, gerek konfor gerekse de sağlamlık açısından ele alınması gerekiyor ” dedi. Kaya, ayrıca, kent merkezi içinde kalan sanayi bölgeleri için de çözüm getirilmesinin şart olduğunu vurguladı.

Nimetullah Kaya’nın dönüşüm formülü

1- Hukuki altyapı sağlanmalı.
2- Yürürlüğe girecek çalışmalarda özel sektör de görev almalı.
3- Kentin eskiyen yüzü yenilenmeli, merkezde kalan sanayi bölgelerine çözüm getirilmeli.

Milliyet