En yüksek ev kirası Tokyo’da

Son yapılan bir araştırmaya göre dünyada en pahalı ev kirasının Tokyo’da olduğu bildirildi. Tokyo’yu sırasıyla Londra, Hong Kong, Moskova ve Luanda takip etti.

Danışmanlık firması EuroCost International tarafından hazırlanan raporda küresel meskenlerdeki durgunluk ve kur dalgalanmaları nedeniyle Çin’in başlıca şehirlerinden Şangay ve Beijing’in ilk 20’nin gerisinde kaldığı görüldü.

Lübnan’ın başkenti Beyrut, 28’inci sıradan 10’uncu sıraya yükselerek Ortadoğu’nun en pahalı kenti oldu. Beyrut’taki kira artışının nedeninin konut sıkıntısından kaynaklandığı ifade edildi. Bu şehri Birleşik Arap Emirlikleri’nin başkenti Abu Dabi (11’inci) takip etti.

Ticari öneminden dolayı dört şehrin de üst sıralara tırmandığı dikkatlerden kaçmadı. Geçen yıl 41’inci sırada yer alan Sidney bu sene ev kiralamak için en pahalı 14’üncü şehir ilan edildi. Bu artışta Avustralya dolarının avro karşısında değer kazanması da etkili oldu.

Afrika’da en pahalı ev kirasının 5’inci sıradaki Luanda (Angola)’da olduğu görüldü. Kıtanın en pahalı ikinci şehri ise 18’inci sıradaki Kinşasa (Kongo Demokratik Cumhuriyeti) oldu.

Güney Amerika’dan Rio de Janeiro, 71’den 19’uncu sıraya atlayarak en büyük yükselmeyi gösterdi.

DUBAİ’DE KİRALAR DÜŞTÜ

Bunun yanısıra Birleşik Arap Emirlikleri’nin ticari merkezi Dubai’de de ev kiralarında büyük düşüş yaşandı. Araştırmaya göre Dubai artık dünyada ‘yaşanacak en pahalı şehirler’ listesinin dışında kaldı.
Geçen yıl 12’inci gelen ticari merkez bu yıl 31’inci sırada yer aldı.

Bir emlak uzmanı, ev kirasının 2008 yılında çalışan bir şahsın maaşının yüzde 70’ine kadarlık bir kısmına denk gelirken bu yıl bu oranın yüzde 20’lere kadar düştüğünü ifade etti. Şehirde ev kiralarında yüzde 15 ile 70 arası düşüş yaşandığı belirtildi.

Samanyolu Haber