En iyi para kazandıran proje “Parkoran Konutları”

TBMM’nin eski lojmanlarının yıkıldığı alanda uygulanan ”Ankara’nın en yüksek konut projesi”, TOKİ’yi de memmun etti.
TOKİ Başkanı Erdoğan Bayraktar’ın ”Bize en iyi parayı kazandıran proje” olarak nitelendirdiği Parkoran projesinde, konsorsiyum, 1000. konutunu da sattı. Konsorsiyum, TOKİ payını ”fazlasıyla” erken ödeyerek, projenin tapusuna da sahip oldu.

Parkoran projesinde bininci konutun satılması ve TOKİ payını erken ödenerek projenin tapusuna sahip olunması nedeniyle projeyi uygulayan Aktürk Yapı Endüstrisi ve Ticaret AŞ’nin Genel Müdürü İsmet Ergül ile Mesa Mesken Sanayii AŞ’nin Yönetim Kurulu Üyesi ve Genel Müdürü Can Aynagöz, projede gelinen aşama ile ilgili bilgi verdi.

Proje kapsamında 146 bin metrekarelik alanda 1832 konut ve çeşitli sosyal donatılar yapılacağını belirten Aktürk Yapı Genel Müdürü İsmet Ergül, konutların 12 adet 31 katlı, 5 adet 7 katlı blokta toplanacağını, 520 bin metrakerelik inşaat alanı dışında kalan bölümün yeşil alan olarak değerlendirildiğini, yeşilin hakim olduğu bir proje uygulandığını söyledi.

Otoparkların çok büyük bölümünün yer altına alındığını ve üzerinin yeşil alan olarak değerlendirildiğini anlatan Ergül, alıcılara, 1+1, 5+1 daireler yanında 5+1, 6+1 dubleks dairelerde, 81 metrekareden 666 metrekareye kadar konutlar sunabildiklerini kaydetti.

TOKİ’nin ihalesini kazandıktan sonra 2007’de projeye başladıklarını, ilk 519 konutu 2009 yılında alıcılara teslim ettiklerini kaydeden Ergül, yıl sonuna kadar 17 konut blokundan 10’unun tamamlanmış olacağını, 1832 konuttan bininin satıldığını, şimdiye kadar 800 dairenin alıcılara teslim edildiğini, 500’e yakın ailenin de dairelerinde oturmaya başladığını açıkladı. Ergül, henüz 3 blokun inşaatına başlanmadığını, inşaatı süren 4 bloktan 3’ünün gelecek yıl sahiplerine teslim edilmesinin öngörüldüğünü, projenin 2013’te tamamlanmasının planlandığını bildirdi.

TOKİ’YE 365 MİLYON LİRA ÖDENİP, PROJENİN TAPUSU ALINDI
Mesa Mesken Yönetim Kurulu Üyesi ve Genel Müdürü Can Aynagöz de TOKİ’nin arazinin imar planı ve hukuki durumu nedeniyle yaşanan sorunları çözmesinden sonra, 2008’de yaşanan ekonomik krize rağmen konsorsiyumun inşaatı yapım hızında bir düşüş, konutların tesliminde bir gecikme olmadığını vurgularken, satışlarda esneklik sağlanmasını da kolaylaştırmak üzere, TOKİ payını ”fazlasıyla ve erkenden” ödeyerek, projenin tapusuna sahip olduklarını açıkladı.

Gelir paylaşımı ihalesine göre TOKİ’ye toplam 650 milyon liralık hasılattan, belli vadelerde toplam 305 milyon lira ödenmesi gerektiğini hatırlatan Aynagöz, ”2009 sonunda, TOKİ’ye, 305 milyon lira yerine 365 milyon lira ödeyerek projenin tek sahibi olduk. Tapumuzu da aldık” dedi.

TOKİ Başkanı Erdoğan Bayraktar, TBMM KİT Komisyonu’nda TOKİ’nin faaliyetleri hakkında bilgi verirken, Parkoran projesini, ”en iyi para kazandığımız proje” olarak nitelendirmişti.

TOKİ’nin, yıkımı tartışmalara neden olan TBMM eski lojman alanının gelir paylaşımı yöntemi ile değerlendirilmesine ilişkin yaptığı ihalede, en yüksek teklifi, Mesa Mesken-Aktürk Yapı-Emlak Pazarlama’dan oluşan konsorsiyum vermişti. Ortak girişim pazarlık sonucunda ilk önce verdiği 580 milyon liralık (394,5 milyon dolar) proje tutarını 638 milyon liraya (431 milyon dolara) çıkarırken, TOKİ’ye vereceği yüzde 42 üzerinden 243 milyon lira olan gelir payını da 304.5 milyon liraya yükseltmişti. Konsorsiyum ayrıca, arsa Maliye Bakanlığındayken ticaret merkezi olarak satılan villalara istinaden, 14 bin metrekarelik bir iş merkezi yaparak, TOKİ’ye ücretsiz olarak verecekti. Böylece, hasılat paylaşımından TOKİ’nin aldığı pay, yaklaşık yüzde 55’e çıkacaktı. TOKİ, 2013’e kadar toplam 305 milyon lira gelir payı almak yerine, 365 milyon lirayı erkenden tahsil ederek, projeyi konsorsiyuma satmış oldu.

TBMM Lojmanlarının satışı, 3 Kasım 2002 seçimlerinin ardından gündeme gelmişti. TBMM Başkanlık Divanı’nın Maliye Bakanlığı Milli Emlak Genel Müdürlüğüne devrettiği lojmanlar ve alanı, önce Dünya Ticaret Merkezi projesi kapsamında satılmaya çalışılmış, satış başarılı olmayınca, lojmanlar TOKİ’ye devredilmişti. Lojmanların yıkımını, bu binaların ”kültür varlığı” olduğu gerekçesiyle, mimar Behruz Çinici mahkeme yoluyla durdurmaya çalışmıştı. Mahkeme, yıkımla ilgili yürütmeyi durdurma kararını daha sonra kaldırmıştı.

Konsorsiyum, Parkoran’da, 1832 konut yanında ticari merkezde 70 ofis ve iş yeri yapacak.

Can Aynagöz, proje kapsamında satışa çıkarılan konutların yüzde 70’inin satıldığını belirtirken, konut fiyatlarında, önceki alıcıları enflasyon artışına ezdirmeyecak şekilde fiyat artışı olduğunu, müşteri potansiyeline bekledikleri getirinin sunulduğunu söyledi.

Aynagöz, projenin toplam tutarının 1,1 milyar lira olduğunu bildirirken, Aktürk Yapı Genel Müdürü İsmet Ergül, ”Bu proje için, Akbank’tan, bir konut projesi için verilmiş en yüksek tutardaki krediyi kullandık” dedi.

Ergül, Parkoran’da Ankara yanında Anadolu’dan da çok sayıda alıcı geldiğini, teslim edilen konutların iskanlarının alındığını, kat sahiplerine daire tapularının verilebildiğini söyledi.

ANKARA’DA KONUT PİYASASI, İSTANBUL GİBİ DEĞİL
”İstanbul’da son dönemlerde çok sayıda lüks konut projesinin ön palana çıktığı, Ankara’da bu anlamda fazla hareketlilik gözlenmediği” yönündeki değerlendirme üzerine, Aktürk Yapı Genel Müdürü İsmet Ergül, Ankara’daki konut piyasasının İstanbul’dan farklı olduğunu belirterek, şöyle konuştu:

”Ankara’da doğru konut projesi uygulandığında müşteri bulabiliyorsunuz. İstanbul’da, yıllık konut ihtiyacının 250 bin olduğu belirtiliyor. Bunun yüzde 47’si ihtiyaç, yüzde 48’i yenileme, yüzde 5’i de yatırım amaçlı. Ankara’da ise 2012 yılından sonra konut stoku fazlası olması bekleniyor. Ancak mevcut konutların yenilenme durumu nedeniyle, bu fazlalığın farklı değerlendirilmesi gerekir. Mevcut dokunun yenilenmesi lazım, konut sayısı olarak bakmamak lazım.”

Mesa Mesken-Aktürk Yapı olarak, nitelikli konut yapımında iddialı ve konut piyasasında önemli bir yerlerinin olduğuna işaret eden Ergül, projelendirme, yapım metodu, insan kaynakları-yapım kalitesi nedeniyle yaşlanmaya dayanıklı binalar ürettiklerini, inşaat bittikten 5-10 yıl sonra çıkan şikayetlerin bile arkasında durabildiklerini söyledi.

EYMÜR VE MOGAN GÖLÜ MANZARALI BANYOLAR
Toplam 7 katlı, 1 1 ve 2 1 dairelerin toplandığı binaların girişleri, kapalı kış bahçesi gibi yeşil alan olarak değerlendirilirken, 31 katlı binaların üst katlarında yer alan 5 1, 6 1 dairelerin banyolarında banyo yaparken, Mogan ve Eymür göllerini aynı anda seyretmek mümkün oluyor.

Konutların satış fiyatı, 260 bin lira ile 1 milyon 446 bin lira arasında değişiyor. Teslim edilen bloklarda yüzde 50, teslim edilmeyen konutlarda yüzde 30 peşinat alınıyor. Metrekare satış fiyatı ortalama 3 bin 500 lira olan konutların satışında maksimum 36 ay vade uygulanabiliyor. Konutların ortak giderlerinin metrakere büyüklüğüne göre 260-450 lira arasında değiştiği belirtiliyor.

Ntvmsnbc