Emlak piyasasında patlayacak balon yok

Koza Şehir’de 846 konut üzerinde çalışan Murat Binark’ın konuttaki balon eleştirisi için mesajı net oldu: “Yılda 80 bin konut üretiliyor. Bu, stoğun yüzde 2’si demek. Yenilenme olmalı ki, kentte yaşanabilsin”
Her ne pahasına olursa olsun büyümek gibi bir stratejiyi benimsemediklerini ve büyümede sürdürülebilirliği ana ilke olarak gördüklerini belirten Garanti Koza Yönetim Kurulu Başkan Vekili Murat Binark, bu doğrultuda yürüttükleri iki çalışmaya dikkat çekti. İlk iki fazını Akiş ile yaptıkları, ancak üçüncü fazı tek başına inşa ettikleri Esenyurt’taki Koza Şehir projesine yoğunlaştıklarını belirten Binark, 846 konuttan oluşan bu proje paralelinde 300 milyon TL’lik ciroyu ise 500 milyon TL’ye taşıyacaklarını açıkladı.

Bir konutun ömrü 50 yıl
Diğer yandan, son dönemin gündem maddelerinden biri olan ‘konutta balon oluştu’ eleştirilerine de değinen Binark, “Bir balon olduğunu düşünmüyorum. İstanbul’da takriben 4 milyon konut var. Her sene takriben 80 bin konut piyasaya sunuluyor. Yani mevcut konut stoğunun yüzde 2’si. Bir konutun iktisadi ömrünün 50 yıl olduğundan hareket edersek, zaten her sene yüzde 2 konut yenilenmeli ki, İstanbul oturulabilir bir şehir olsun” dedi. Binark’ın altını çizdiği bir diğer nokta da faizlerin bu seviyede devam etmesi halinde konut satışlarının yüksek seyredeceği yönünde oldu.

Milliyet