Düşleri gerçekleştiren mekânlar yaratıyor

Bir sevgi atmosferi yaratmak, tutkuyla yaşamak ve en heyecan verici düşleri gerçekleştirmek için yola çıkan Hollandalı tasarımcı Marcel Wanders, beyazın hakim olduğu ortamlarda iddialı renkleri özgürce kullanıyor.

Hollandalı endüstriyel tasarımcı Marcel Wanders, 1988 yılında School of the Arts Arnhern’den mezun oldu. 1996 yılında Droog içn tasarladığı Knotted Chair isimli ürünüyle ünlenen tasarımcı bugün içinde B&B Italia, Bisazza, Poliform, Moroso, Flos, Boffi, Cappelini, Droog ve Mooni’nin de yer aldığı ve kendisinin de sanat direktörü ve başkan yardımcısı olduğu Çağdaş Avrupalı Tasarım Üreticileri için çalışıyor. Wanders Rotterdam Design Ödülleri’nin de yönetim kurulu başkan yardımcılığını yürütüyor. SFMoMA, Limn, The Design Academy, Nike, IDFA, FutureDesignDays gibi yerlerde konuşma yapan ve dersler veren Wanders, Danimarka’da da pekçok tasarım akademisinde görev yaptı.

2005 yılında şef Peter Lute ile birlikte, Lute Suites denilen dünyanın ilk tamamen şehir dairelerinden oluşan projesini yapan Wanders, daha sonra Rotterdam’ın yeni restoranlarından Blits ve New York’ta bulunan Rivington Hotel’in içindeki bar, lounge ve VIP barın da bulunduğu Thor restoranın da iç dizaynını üstlendi. 2007’de Alman spor giyim üreticisi Puma ile işbirliği yapan tasarımcı, marka için plaj aksesuarları tasarladı. “Burada bir sevgi atmosferi yaratmak, tutkuyla yaşamak ve en heyecan verici düşlerimizi gerçek yapmak” düşüncesiyle tasarımlarını hayata geçiren Wander’in en son projeleri arasında Miami’deki Mondrian South Beach otelinin, Bahreyn’deki en büyük Villa Moda mağazasının iç tasarımı ve Flos, Poliform ve onun Moooi etiketi için yeni ürünler yer alıyor.

Kristalin asaleti
Tasarımcının Baccarat isimli kristal koleksiyonu içine konulan içkinin rengiyle biraraya gelince nefes kesiyor.

Siyah şıklığı
Wanders’ın ahşap kullanarak tasarladığı gerek masa gerekse dolap olarak kullanılan ürün, yanındaki deri kaplama puflarla ortama asalet katıyor.

Gökkuşağı odaya girdi
Tasarımcı sadece siyah kullanmıyor tabii ki. Üstteki fotoğraf da bunun en güçlü ispatı. Her türlü rengi kullanarak zenginleştirdiği oturma grubuna bir de ortadaki masa ve pufları da katınca harekete geçmemek mümkün değil. Tabii rengi sevenler için hayran bırakacak eser siyah ve beyaz hayranları için itici de olabilir.

Altının şatafatı
Marcel Wanders’in en büyük özelliği beyazın hakim olduğu alanlara özgürce tek ve iddialı başkı bir rengi hiç tereddüt etmeden kullanması. Bu odada ise dore kullanmış.

Dantel gibi işledi
Beyazın hakim olduğu bir evde siyah merdiven kullanmak çok cesurca

Dumanın dansı
Wanders’ın 2007 yılında tasarladığı ve polyester ile kumaşı bütünleştirdiği dev abajuru, polyestere verilen formla göz kamaştırıcı bir görünüm sergiliyor.

Pınar ÇELİK/Sabah