Dünyanın rengi paintistanbul fuarı’nda buluştu

Boya sektörünün en büyük buluşması paintistanbul 2010 Fuarı, İstanbul Kongre Merkezi ile Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı’nda açıldı. Ürünleri ile hayatımızın her alanına renk katan boya sanayicilerini bir araya getiren fuar, yabancı firmaların da yoğun ilgisiyle karşılandı. Katılımcıların üçte ikisinin yurtdışından olduğu Paintistanbul 2010 Fuarı’nın açılış törenine Türk boya sektörünün Avrupa üçüncülüğü hedefi ve ünlü ritim ustası Okay Temiz’in paintistanbul’a özel boya kutuları ve kapakları ile hazırladığı show damgasını vurdu.

Boya Sanayicileri Derneği (BOSAD) öncülüğünde ve “Renklere Dair Her Şey” sloganı ile düzenlenen fuarın açılışında, BOSAD Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Faik Bitlis, BOSAD Başkan Vekili ve Fuar&Kongre Düzenleme Kurulu Başkanı Ahmet Yiğitbaşı ile Avrupa Boyacılar Birliği (CEPE) Başkanı João Serrenho birer konuşma yaptılar. Türk boya sektörünün 2 milyar dolarlık pazar büyüklüğü ile Avrupa’nın en büyük 6’ıncı boya sektörü olduğunu belirten BOSAD Başkanı Ahmet Faik Bitlis, hedeflerinin Avrupa 3’üncülüğüne yükselmek olduğunu söyledi. Ahmet Faik Bitlis, gelişmiş ülkelerde yıllık boya tüketiminin Türkiye’ye kıyasla 2,5 – 3 katı olduğunu da dikkati çekerek Türkiye pazarında alınacak çok yol olduğunu vurguladı.

BOSAD Başkan Vekili ve Fuar&Kongre Düzenleme Kurulu Başkanı Ahmet Yiğitbaşı ise yaptığı konuşmada, paintistanbul Fuarı’nın Türk boya sektörünün Avrupa ve dünyaya tanıtılmasında önemli bir misyonu üstlendiğini dile getirdi. Türkiye’nin pazar potansiyelinin yüksekliği ve içinde bulunduğu coğrafyanın ülkemizi boya sektöründe avantajlı bir konuma getirdiğini belirten Yiğitbaşı, paintistanbul’un zamanlamasının çok doğru olduğunu kaydetti. Ahmet Yiğitbaşı, Türkiye’nin Avrupa’nın ve dünyanın önemli boya üslerinden biri olabileceğinin altını çizdi.

Avrupa boya sektöründe çok etkin bir örgüt olan Avrupa Boyacılar Birliği (CEPE) üyeleri de Paintistanbul Fuarı’na verdiği desteği göstererek Genel Kurul toplantılarını İstanbul’da gerçekleştirmek için geldi. İlk kez Avrupa Birliği üyesi olmayan bir ülkede genel kurul toplantılarını düzenleyen CEPE’nin Başkanı João Serrenho da açılışta bir konuşma yaptı.

Hem boya üreticileri hem de hammaddecilerin ilk kez bir araya geldiği paintistanbul 2010 Fuarı’nda, Okay Temiz’in boya kutuları ile yaptığı show büyük ilgi ile karşılandı. Okay Temiz, Mino Garay, Xaviev Dasandre, Nedim Nalbantoğlu, Ebru Ayarcı ve Senegalli Yamar Thiam’dan oluşan ekibiyle görkemli bir ritim gösterisine imza attı. Konser sırasında, BOSAD yönetimi, firma temsilcileri ve ziyaretçiler de boya kutularından yapılan enstrümanlarla Okay Temiz’in performansına eşlik ettiler.

BOSAD ve Interteks Fuarcılık işbirliği ile düzenlenen ve 30 bin kişinin ziyaret etmesinin beklendiği fuarda, dört gün boyunca inşaat boyalarının yanı sıra otomotiv boyaları, ahşap mobilya boyaları, deniz boyaları, metal boya ve vernikler, yapıştırıcılar gibi alt ürün grupları ve boya hammaddeleri konusundaki yenilikler sunulacak.

Fuar kapsamında, 24 – 25 Eylül 2010 tarihlerinde bir de kongre düzenlenecek. Sektöründe uzman yerli ve yabancı konuşmacıların söz alacağı kongrede, farklı sektörel konular hakkında sunumlar yapılacak.

Paintistanbul Fuarı sırasında Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Resim Bölümü öğrencileri, “İstanbul ve Renkler” temalı resimler yapacak ve fuar sonunda bu resimler düzenlenen açık artırma ile satılacak. 24 – 25 Eylül tarihlerinde Ebru Sanatçısı Önder Cankurtaran da fuar alanında ebru yaparak ziyaretçilere hediye edecek.

Uluslararası boya endüstrisinin de yakından izlediği paintistanbul 2010 Fuarı, 26 Eylül 2010 tarihine kadar ziyaret edilebilir.