Dünyanın en iyi mimari proje ödülünü aldı

Varyap, Batı Ataşehir’de inşa edilen LEED kayıtlı yeşil karma konut projesi olan Meridian Projesi ile 2010 Gayrimenkul Ödüllerinde “Dünyanın En İyi Mimari Projesi” ödülüne layık görüldü.
Varyap, Batı Ataşehir’de inşa edilen LEED (Leadership in Energy & Environmental Design) kayıtlı yeşil karma konut projesi olan Meridian Projesi ile 2010 Gayrimenkul Ödüllerinde “Dünyanın En İyi Mimari Projesi” ödülüne layık görüldü

Varyap, Batı Ataşehir’de inşa edilen LEED (Leadership in Energy & Environmental Design) kayıtlı yeşil karma konut projesi olan Meridian Projesi ile 2010 Gayrimenkul Ödüllerinde “Dünyanın En İyi Mimari Projesi” ödülüne layık görüldü.

Ödüller, Londra’da Hyde Park Lancaster Hotel’de düzenlenen tören ile sahiplerini bulurken, “Dünyanın En İyi Mimari Projesi” ödülünün sahibi olan Varyap Meridian’ın ödülünü, Varyap Üst Yöneticisi (CEO) Erdinç Varlıbaş aldı.

Törenin ardından gazetecilerle bir araya gelen Varlıbaş, projede kendileri için en büyük ölçü kaynağının müşteriler olduğunu ifade ederek, müşterilerin alım kararını en fazla etkileyen unsurun projenin mimarisindeki farklılık olduğunu anlattı.

Varlıbaş, bundan dolayı sonraki projelerinde mimariye daha da önem vereceklerini söyledi.
Aldıkları bu ödülün Varyap için çok şey ifade ettiğini dile getiren Varlıbaş, şöyle devam etti:

“Ödül bizim için koymuş olduğumuz hedeflere ulaşmanın mutluluğunu ifade ediyor. 3 yıl önce, yaptığımız projeyi uluslararası seviyede konuşulur hale getirmek hedefiyle yola çıkmıştık. Türkiye’de hiçbir gayrimenkul projesi CNN International’de, New York Times’ta, Le Monde’da haber olmadı. Meridian ile aldığımız birçok ödül var. Son aldığımız ödül ise hepsini taçlandırdı. Dünyanın en iyi mimarisi seçilmek bizim için şampiyonlar ligi kupası oldu, büyük bir gurur kaynağı.”

Yabancı gayrimenkul yatırımcılarının da hepsinin projeden övgüyle söz ettiğini anlatan Varlıbaş, “Türkiye’den böyle bir şeyi beklemiyorlardı. İstanbul pazarına başka bir gözle bakmaya başladılar. İstanbul’un 5-10 yıl içinde uluslararası şehirler arasında üst sıralara tırmanacağını düşünüyorum. Projeler ilgi çekiyor” diye konuştu.

Varlıbaş, projenin mimarisinin taşıdığı öneme işaret ederek, Varyap’ın mimari seçimleri kolay yapmadığı, dünyadaki örnekleri takip ettiğini anlattı.

İKİ HAFTA İÇİNDE KULENİN YÜZDE 60’I SATILDI
Erdinç Varlıbaş, projenin hem inşaatta ilerlemede hem de satışta yüzde 65’inde olduklarını bildirdi.
Toplam bin 280 konutun yüzde 65’inin satıldığını belirten Varlıbaş, 400 üniteden oluşan kule kısmının 250’sinin satışa çıkarıldığını, iki haftalık bir sürede bunun da yüzde 60’ının satıldığını kaydetti.
Meridian Projesinin yurtdışında pazarlamasını yapmadıklarını belirten Varlıbaş, Türkiye’den gelen talebin yeterli olduğunu söyledi.
Projenin uluslararası ödüller almasının ister istemez ilgi çektiğini ifade eden Varlıbaş, “Dolayısıyla projede yabancıların payı yüzde 2’ler civarında. ABD, Dubai, İngiltere, Rusya, Japonya’dan müşterilerimiz var” dedi.

YÜZDE 100 PRİM VERME HEDEFİ…
Satılan bölümümün yüzde 13’ünün İstanbul dışından olduğu projenin kule kısmında metrekare fiyatının 5 bin 500 lira ile 6 bin 750 lira arasında değiştiğini belirten Varlıbaş, projede yüzde 100 prim verme hedefleri bulunduğunu söyledi.

Bu değerin üzerine çıkıldığı zamanlar olduğunu anlatan Varlıbaş, “Başlangıçta metrekaresi 3 bin lira ile başlayan konutlar oldu. Bugün o konutların metrekare fiyatı 5 bin lira civarında. Satışa çıktığımız her fazı kendi içinde yüzde 100 primle vermeye çalışıyoruz. Kulede de hedefimiz metrekare fiyatının 5 bin 500 liradan 10 binlere çıkılması. Önümüzdeki 1 yıl içinde bu rakamlara ulaşmış oluruz” diye konuştu.

Varlıbaş, konuya ilişkin bir soru üzerine, şu bilgileri verdi:
“İlk kez Meridian Projesi ile mülk yönetim hizmetlerini de buradaki işletme firması sağlayacak. İşletme mülk yönetiminden kastımız şu; merkezde bütün yaşayanların verileri toplanıp hizmetler tek merkezden verilecek. Mülk sahipleri için kiralama, satış, kiracılar için yatırım değerleme, bakım gibi işler bu merkez tarafından verilecek. Varyap yaptığı konutu satıp, projeden çıkmayacak. Bu çok önemli. Burada piyasa yapıcı biz olacağız. Fiyat rayiçlerini biz belirleyeceğiz. Bu bölgede emlakçılar fiyatlarla istediği gibi oynayabiliyorlar. Dolayısıyla biz projeye dışarıdan emlakçı girmesine izin vermeyeceğiz.”

Varlıbaş, Meridian müşterilerinin yüzde 65’inin projenin tamamlanmasının ardından burada oturmayı istediğini, yüzde 35’lik bölümün ise yatırımcı olduğunu bildirdi.

IRAK’TA STADYUM PROJESİ İÇİN TEKLİF HAZIRLANDI
Erdinç Varlıbaş, Varyap’ın bundan sonraki büyüme hedefine ilişkin olarak da şu bilgileri verdi:
“Varyap çatısı altında hem genel taahhütlük hizmetleri hem de gayrimenkul geliştirme işi yapıyoruz. Bizim hedefimiz iki alanda da büyüyerek devam etmek. Yurtdışındaki müteahhitlik hizmetlerinde önümüzdeki yıl itibariyle zaten bu adımı atacağız. Gayrimenkulde ise İstanbul’un dünyada yatırım yapılabilecek şehirler arasında ilk sırada bulunması avantajını değerlendirerek daha nitelikli, daha üstün, daha dünya klasmanında işler yapmak istiyoruz. Genel hedefimiz yurtiçinde ve yurtdışında büyümek.”

Yurtdışında ilk yapmak istedikleri şeyin müteahhitlik alanında ilerlemek olduğunu söyleyen Varlıbaş, Seyrantepe Spor Kompleksi’nin ardından Varyap’a yurtdışından çok talep gelmeye başladığını anlattı.

Varlıbaş, “Biz de bir Türk şirketi olarak civar bölgelerde stadyum alanında uzmanlaşmış yapıyı da oluşturmak istiyoruz” dedi.
Bugün Katar, Irak, Suudi Arabistan, Ukrayna ve Brezilya gibi ülkelerden teklif aldıklarını bildiren Varlıbaş, “İlk somut adımı Irak’ta atıyoruz. Irak’ta Necef Stadyumu için teklif hazırladık. İhale süreci sürüyor. Umuyorum ki aralık sonuna kadar sonuçlanmış olacak” dedi.
Bu tarz işlerde tekliflerin o ülkelerden geldiğini belirten Varlıbaş, Seyrantepe Projesinin dünyada çok konuşulduğunu anlattı. Varlıbaş,”Gelen tekliflerden mantıklı olan hepsini değerlendireceğiz” dedi.

VARYAP’TAN ATAŞEHİR’E YENİ PROJE…
Erdinç Varlıbaş, yakın zamanda Ataşehir’de başlamayı planladıkları proje hakkında da bilgi verdi.
Projenin dünya çapında bir proje olacağını belirten Varlıbaş, tanıtımını dünyanın çeşitli şehirlerinde gerçekleştireceklerini, İstanbul’a olan ilginin daha da artacağını anlattı.
Yeni projenin henüz erken safhalarda olduğunu belirten Varlıbaş, tasarımını 2011 haziran aylarına doğru tamamlamayı hedeflediklerini bildirdi.
Projenin İstanbul’un en değerli arsalarından biri üzerine yapılacağını ifade eden Varlıbaş, “Proje AVM, rezidans, ofis ve otel olmak üzere 4 fonksiyonu da birarada barındıran gerçek bir kentsel tasarım harikası olacak” dedi.
Varlıbaş, projenin mimarisi için açılan yarışmaya 6 firmanın davet edildiğini, Varyap’ın yeni projesinde de Meridian’de olduğu gibi RMJM ile çalışacağını bildirdi.
Varyap’ın gayrimenkul alanına yatırım yapan finans piyasalarıyla yakın ilişki içerisinde olduğunu hatırlatan Varlıbaş, müşterilerinin kendilerini dünyanın çeşitli yerlerinde iş yapmaya teşvik ettiklerini söyledi.
Varlıbaş, Varyap’ın bu anlamda İngiltere’yi hedef olarak belirlediğini, bu konuda 2011 yılı içinde adım atacaklarını bildirdi.

MERIDIAN’DA GELİR HEDEFİNİN ÜZERİNE ÇIKACAĞIZ”
Varyap’ın bugüne kadar yaklaşık 5 milyon metrekare inşaat yaptığını, yılda 1 milyon metrekare yapabilir hale geldiklerini anlatan Varlıbaş, bugüne kadar gerçekleştirdikleri projelerin toplam değerinin ise 3,2 milyar lira olduğunu bildirdi.
Varlıbaş, bu rakamlar arttığını belirterek, “Biz Meridian’da 777 milyon lira gelir beklerken bugün geldiğimiz noktada 1 milyar liraya zaten yaklaşmış durumdayız” dedi.

Ataşehir’deki yeni projelerinde ise 100 bin metrekarelik arsada 1 milyar 161 milyon lira gelir karşılığında 500 milyon lira idareye arsa payı önerdiklerini bildiren Varlıbaş, şunları kaydetti:
“Pojeleri üretmeye başladığımızda gelir hedefinin üzerine çıkacağımızı göreceğiz. Gelir paylaşımı modeli kamuya yoğun olarak kaynak aktaran bir model. İhale sürecinde aldığımız bedelin üstüne satış gelirleri, kamuya aktarılan kaynakları da artırıyor. Örneğin Uphill Court’ta önerdiğimiz hasılatın yüzde 60 üzerinde kamuya kaynak aktardık. Meridian Projesi’nde de üstüne çıkacağız. Model çok iyi işliyor. Birçok ülke bunun uygulaması konusunda Türkiye ile görüşmeler yapıyor.”

Varlıbaş, Varyap’ın projenin özelliklerine göre proje finansmanı belirlediğini ifade ederek, finansal kriz döneminde yatırımlarına ara vermediklerini, gayrimenkul sektörünün finanse edilmesinde sorun yaşanmadığını anlattı.

Emlak Konut GYO’nun halka arzına ilişkin olarak da Varlıbaş, halka arzın başarılı geçmesinin piyasanın önünü açacağını, sektörde sırada bekleyen halka arzlar için de önderlik ettiğini söyledi.