DASK’ın Verilerine Göre 9,5 Milyon Konut Tehlikede

13 milyon konutun bulunduğu Türkiye’de yaklaşık 3,5 milyon konutun zorunlu deprem sigortası bulunuyor.

Coğrafi konumu nedeniyle deprem, toprak kayması, su baskını gibi doğal afetlerin yanı sıra yangın, hırsızlık gibi risklerin yaşandığı Türkiye’de bulunan yaklaşık 13 milyon konut son dönemde büyüklüğü 1.1’in üzerinde 8 bin 783 depremle sarsıldı. Son dört yılda hırsızlar tarafından girilen konut ve işyeri sayısı ise 465 bin 701’e ulaştı. İstanbul İtfaiyesi geçen yıl yaklaşık 10 bin 400 bina yangınına müdâhele etmek zorunda kaldı. Yani kısacası konutlar, doğal afet ve insan kaynaklı olarak sürekli sıkıntı yaşıyor.

13 milyon konutun bulunduğu Türkiye’de yaklaşık 3,5 milyon konutun zorunlu deprem sigortası bulunuyor. Yani 9,5 milyon konut hala deprem sigortası yaptırmayanlar arasında. DASK’ın verilerine göre, deprem sigortası konusunda en duyarlı bölgeler, “büyük felaketlerle” karşı karşıya kalan kentler oldu. Türkiye’de bulunan yaklaşık 13 milyon konut, coğrafi pozisyonu nedeniyle deprem, toprak kayması, sel gibi doğal afetlerin yanı sıra yangın, hırsızlık gibi riskleri yaşıyor.

İnsanları barındıran konutlar, sürekli olarak doğal afet ve insan unsurunun darbelerine maruz kalıyor.si geçen yıl yaklaşık 10 bin 400 bina yangınına müdâhele etmek zorunda kaldı. Yani kısacası konutlar, doğal afet ve insan kaynaklı olarak sürekli sıkıntı yaşıyor. 13 milyon konutun bulunduğu Türkiye’de yaklaşık 3,5 milyon konutun zorunlu deprem sigortası bulunuyor. Yani 9,5 milyon konut hala deprem sigortası yaptırmayanlar arasında. DASK’ın verilerine göre, deprem sigortası konusunda en duyarlı bölgeler, “büyük felaketlerle” karşı karşıya kalan kentler oldu. Türkiye’de bulunan yaklaşık 13 milyon konut, coğrafi pozisyonu nedeniyle deprem, toprak kayması, sel gibi doğal afetlerin yanı sıra yangın, hırsızlık gibi riskleri yaşıyor. İnsanları barındıran konutlar, sürekli olarak doğal afet ve insan unsurunun darbelerine maruz kalıyor.

Kaynak: Yeni Şafak