DASK’ın Fay Hatları Tır’ı 8 Mart’ta Dünyaya Açılıyor

Doğal Afet Sigortaları Kurumu (DASK) Fay Hatları TIR’ı projesiyle halkla ilişkiler alanında dünyanın en saygın yayınlarından biri olan PR News’un Kurumsal Sosyal Sorumluluk Ödülleri’nin Kamu Projeleri kategorisinde finale kaldı.

Doğal Afet Sigortaları Kurumu (DASK), kuruluşunun 10. yıldönümü dolayısıyla 2010’da başlattığı Fay Hatları TIR’ı projesiyle halkla ilişkiler alanında dünyanın en saygın yayınlarından biri olan PR News’un Kurumsal Sosyal Sorumluluk Ödülleri’nin Kamu Projeleri kategorisinde finale kaldı. Finale kalan 6 proje arasında DASK’ın derecesi, 8 Mart 2011’de Washington’da gerçekleştirilecek törende açıklanacak.

DASK Yönetim Kurulu Başkanı Selamet Yazıcı Fay Hatları TIR’ı projesiyle kazanılan başarıdan duydukları memnuniyeti dile getirerek şunları ifade etti:

“Genelde deprem, özelde Zorunlu Deprem Sigortası bilincini artırmak için hayata geçirdiğimiz bu projeye en başından beri çok inandık ve hedeflerimize ulaşmak için çok çalıştık. Bu çabamızın uluslararası platformda da takdir kazanmasından büyük memnuniyet duyduk. Bugüne kadar Kuzey Anadolu Fay Hattı ve Batı Anadolu Fay Hatları üzerindeki toplam 30 il ve 16 ilçeyi dolaşarak 110 bin kişiye ulaşan TIR’ımız 2011’de yolculuğuna Doğu Anadolu Fay Hatları üzerinde devam edecek.”

Yüzde 78 Zorunlu Deprem Sigortası’nı TIR’da öğrendi

Fay Hatları TIR’ı boyunca ziyaretçilere yapılan anket, katılımcıların yüzde 78’inin proje kapsamındaki eğitim seminerleri ve uygulamalı deprem eğitimi sayesinde Zorunlu Deprem Sigortası’yla ilgili yeni bilgiler edindiğini gösterdi. Batı Anadolu Fay Hatları TIR’ı etkinlikleri sayesinde DASK’ı tanıdıklarını söyleyenlerin yüzde 46’sının 7 – 30 yaş arasında olması, genç kuşaklarda farkındalık yaratmak açısından projenin etkili olduğunu ortaya koydu. Proje kapsamındaki etkinliklere katıldıktan sonra Zorunlu Deprem Sigortası yaptırmaya karar verenlerin yüzde 73’ünün 30 yaş üstünde olması ise karar vericilere ulaşıldığını göstermesi açısından olumlu bir sonuç olarak değerlendirildi.

DASK’ın Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü işbirliğiyle başlattığı Fay Hatları TIR’ı projesi kapsamında Kandilli eğitmenleri ziyaret edilen tüm merkezlerde günde 3 kez olmak üzere toplam 225 seminer verdi. Deprem, depremden korunma yöntemleri ve Zorunlu Deprem Sigortası’nın anlatıldığı seminerlerin ardından dinleyiciler simülasyon TIR’ındaki uygulamalı deprem eğitimine katıldılar. DASK Gönüllüsü uzman psikolog Prof. Dr. Üstün Dökmen de TIR’ın ziyaret ettiği illerde halka erteleme psikolojisinin deprem tehdidi altındaki bir ülkede yaratacağı kaotik sonuçları ve bunun önüne geçme yöntemlerini anlattı.

DASK ve Zorunlu Deprem Sigortası nedir?
Zorunlu Deprem Sigortası uygulaması, 17 Ağustos 1999 tarihinde gerçekleşen Marmara depreminin ardından hayata geçirildi. Zorunlu Deprem Sigortası, depremlerin binalarda yarattığı maddi zararları teminat altına alıyor. Doğal Afet Sigortaları Kurumu (DASK) ise 2000 yılında Zorunlu Deprem Sigortası hizmeti vermek üzere kuruldu. Kamu ve özel sektör işbirliği ile oluşturulan DASK, kâr amacı gütmüyor.

Zorunlu Deprem Sigortası, Türkiye’deki 29 sigorta şirketine bağlı yaklaşık 15.700 yetkili acente ve sigorta acentesi banka şubeleri tarafından yapılıyor. Sigorta şirketleri Zorunlu Deprem Sigortası yaparken aracılık görevini üstleniyor. Konutlar DASK tarafından teminat altına alınıp herhangi bir hasar durumunda tazminat DASK tarafından karşılanıyor.

Milliyet