Çengekköy’de Mesa’da 494 bin liraya

İstanbul’un merkezinde %80’i yeşile ayrılan 100.000m2‘lik özel bir alanda yeralan Çengelköy’de Mesa, Çengelköy’ün sıcaklığını yansıtan üçer katlı 46 bloktan oluşuyor. 6 Farklı tipteki bloklarda,  1 oda, 2 oda, 4 oda, 5 oda-salon seçenekleri ile brüt alanları 78m2 ile 285m2 arasında değişen toplam 298 adet daire bulunuyor.  
Mesa İnşaat’ın Çengelköy’de inşa ettiği ve 100 bin metrekarelik bir alan üzerinde 3’er katlı 46 bloktan oluşan 228 dairelik Çengelköy Evleri projesinde enerji ihtiyaçlarını yenilenebilir kaynaklardan sağlamaya ve karbon salınımını minimuma indirmeye yönelik olarak “Eko Center” projesi tasarlandı. Eko Center’daki güneş panelleri, sıcak su ve elektrik ihtiyacının bir kısmını karşılarken, bina çatısında yer alan havuzun ortasına yerleştirilecek rüzgar tirbünü de elektrik üretimine katkı sağlıyor. Projede yüzde 40’a varan bir enerji tasarrufu sağlanıyor.

Elektrik, bina çatısına yerleştirilen rüzgar türbini ve pergola üzerindeki güneş panellerinden üretiliyor. Güneş ve rüzgar yoluyla elde edilen elektrik enerjisi, doğrudan, düşük harcamalı LED armatürler aracılığı ile aydınlatmada kullanılıyor. Günboyu doğal ışık alamayan mekanlara, çatı üzerindeki özel ışık tüpleri sayesinde, ışık sağlanıyor. Çevre aydınlatmada gün ışığı ile çalışan (solar) armatürler kullanılıyor.

Sabah