Bu evin yıllık ısınma maliyeti sadece 190 lira

Başlığı yanlış okumadınız. Birçoğumuzun aylık ısınma masrafıyla ‘yeşil ev’, hem elektriğini üretiyor, hem ısıtma hem de soğutma sağlıyor.

Çevre teknolojilerinin hızla geliştiği günümüzde uzmanlar çeşitli arayışlar içinde. Ekolojik dengenin hızla bozulması da bu arayışları farklı yönlerde geliştiriyor. Çevre dostu çalışmaları ile tüm dünyada tanınan Ezinç Metal’de örnek bir proje geliştirerek, güneş enerjsinden hem elektirik üretilmesini hemde evlerin ısıtma ve soğutma ihtiyacının karşılanmasını sağlıyor.

Şirketin, ‘Yeşil Ev’ adıyla piyasaya arz ettiği projede güneş enerjisi evin her alanında kullanılıyor.

Ezinç Metal’in Genel Müdürü Hakan Alaş kontrolünde geliştirilen 110 metrekarelik ‘Yeşil Ev’ projesinde güneş enerjisinden hem PV sistemler desteği elektrik üretiliyor hem ‘Adsorblama’ yöntemiyle ısınma ve soğutma sağlanıyor. Ezinç’in ilk olarak Fransa’da yaptığı Yeşil Ev güneş enerjisi ile ısıtılıyor, güneş enerjisi ile sıcak suyu temin ediliyor. Yine evin çatısında yer alan güneş panelleri ile sağlanan elektrikle de evin diğer enerji ihtiyaçları temin ediliyor. ‘Yeşil Ev’in mimarisi güneşe göre kurgulanmış, izolasyon, tamamen çevreci ürünlerle sağlanmış, sadece güneşin ısıtmaya yeterli olmadığı bazı kış gecelerinde katı yakıtlı ısıtma sistemi devreye giriyor ve bu nedenle yıllık sadece 90 euro (190 TL) ısıtma için ödüyor.

Ayrıca ‘Yeşil Ev’de, yağmur sularını biriktirip yazın bahçe sulamada kullanmak gibi ilave sistemler de uygulanabiliyor. Bütün bu sistemlerin uygulanması için evin mimarisinde güneşe göre kurgulanması yapılması ya da evin inşaatı yapılırken projenin enerji danışmanları ile yapılması gerekiyor. Ezinç metal yeni bir proje üzerinde de çalışıyor. Üzerinde çalışılan ev konseptiyle bir evinenerjisinin tamamına yakınının bağımsız şekilde alternatif enerji kaynaklarından sağlanması hedefleniyor.

Sabah