Beylikdüzü’ne galaksisi olan AVM geliyor

Avrupa’nın en büyük AVM’lerinden birini yapmak üzere harekete geçen ECE Türkiye, Beylikdüzü’nde E5 Karayolu üzerinde Marmara Park AVM ismiyle gerçekleştireceği projenin yatırım hacmini ise 220 milyon euro olarak planladı.
Temasını uzaydan alınarak ‘galaksi’ olarak belirlenen AVM, yaklaşık 300 bin metrekarelik inşaat alanında 100 bin metrekarelik brüt kiralanabilir alan olarak projelendirildi. 250’den fazla mağazanın yanı sıra hipermarket, yapı market, iddialı büyüklükte bir elektronik mağazası, sinema ve eğlence parkının yer alacağı Marmara Park AVM’nin inşa edileceği arsa ise İŞ GYO’na ait.
AVM’nin inşaatına Ocak 2011’de başlanacak. Açılış ise 2012’nin sonbaharı olarak belirlendi.
Perakende mağaza karması ve farklı eğlence olanaklarıyla yetişkinlere ulaşmayı hedeflediklerini belirten İş GYO Genel Müdürü Turgay Tanes, kurum kültürlerinin büyük uyum içinde olduğu ECE Türkiye ile çok önemli bir proje geliştirdiklerini belirterek, “Bölgesindeki artan nüfusun ihtiyaçlarının karşılanması ve istihdam sağlanması gibi konularda rol oynayacağına inandığımız böyle bir projenin parçası olmak da bizi mutlu ediyor ” diye konuştu.
ECE Türkiye Genel Müdürü Andreas Hohlmann ise Marmara Park AVM’nin sadece Türkiye’de değil tüm Avrupa’da örnek bir alışveriş merkezi projesi olacağını belirterek, “Lunaryım, Solaryum ve Galaksi Köprüsü olarak adlandırılan çeşitli bölümler bulunacak. Bu yeni tema, büyüleyecek” diye konuştu.
Diğer yandan, Türkiye’de bir 10 yıl daha değil, sürekli olarak kalmak istediklerine dikkat çeken Hohlmann, Türkiye’yi 72 milyon nüfusuna her yıl eklenen 500 bin kişi ile AVM yatırımları için son derece cazip bir pazar olarak nitelendirdi.
Türkiye’deki AVM yatırımlarına da değinen Hohlmann, her şehire AVM yapılmak zorunda olmadığını belirterek, “İstanbul’dan Van’a, Antalya’dan Kayseri’ye bütün şehirlerin dinamiği farklı. Yatırım için her birinin ayrıca analiz edilmesi gerekir” dedi.

220 milyon euro’luk yatırım
220 milyon euro’luk yatırım portresine sahip Marmara Park’ı hayata geçiren ECE, şu anda Türkiye’de sekiz alışveriş merkezininin kiralama ve yönetimini yürütüyor. Bunlar İstanbul’da Metrocity, Beylikdüzü Migros Alışveriş Merkezi, CarrefourSA Maltepe Park, Ankara’da ANKAmall, Eskişehir’de Espark Alışveriş Merkezi, Antalya’da Antalya Migros Alışveriş Merkezi ve TerraCity Alışveriş Merkezi’nden oluşuyor.

Milliyet