Belçikalı Extensa yeni yatırımlar planlıyor

1 milyon metrekare inşaat projesi üzerinde çalışan ve değeri 1 milyar euro’nun üzerinde olan gayrimenkulun sahibi olan Belçikalı Extensa, Bomonti’den sonra yeni yatırımlar planlıyor.

Romanya, Slovakya ve Luksemburg’un ardından 2005 yılında yaptığı yatırımla Türkiye’ye İstanbul’dan giren Belçikalı Extensa Group, 2007’de başladığı arazi geliştirme faaliyetlerinin sonuçlarını almaya başladı. Dünya coğrafyasında 1 milyon metrekare üzerinde inşaat yapan ve 1 milyar euro değerinde gayrimenkule sahip olan şirket, İstanbul’daki konut yatırımı olan ‘Extensa Bomonti Apartmanı’na 30  milyon dolarlık yatırım yaptı.  Projedeki konut fiyatları 270 bin dolar ile 1 milyon dolar arasında  değişiyor.

‘Daha önce gelmeliydik’
Extensa Group’un bağlı olduğu Ackermans&Van Haaren İcra Kurulu Başkanı  Baron Luc Bertrand, düzenlenen toplantısında yaptığı  konuşmada, aslında Türkiye’de uzun zamandır var olduklarını belirterek, İzmir Limanı’nı inşa ettiklerini anımsattı.

Yatırım yaptıkları ülkelerden kazandıklarını hiçbir şekilde Belçika’ya  götürmediklerini ve o ülkede değerlendirdiklerini vurgulayan Bertrand,  şöyle konuştu: “Avrupa’daki birçok ülkede genel olarak büyümenin durağan  olduğunu görüyorsunuz. Burada aslında bir hata yaptık. Türkiye’ye çok daha erken ve çok daha hızlı girmemiz gerekirdi. Türkiye’nin  geleceğine inanıyoruz. Biz buraya 6 ayda zengin olmak için  gelmedik. Bu pazara uzun vadeli bakıyoruz. ”

‘Projelemizde pencere açılır’
Dünya çapındaki yatırımları hakkında konuşan Bertrand, gayrimenkul alanında 1 milyar euro’luk kaynağa sahip  olduklarının altını çizdi. Bertrand, mimari üsluplarını ise, “Biz diğerleri gibi yüksek kuleler yapmıyoruz. Daha yatay, daha insani ölçekte olsun, içinde yaşayanlar penceresini açabilsin  istiyoruz. Bomonti’deki proje, burada yapabileceklerimizin küçük bir parçası” sözleriyle anlattı.

Extensa İstanbul Emlak Yatırım İnşaat  Genel Müdürü Özlem Gökçe, Extansa Bomonti’nin yatay bir mimariyle inşa edildiğini belirterek, cephe sisteminde ise  çevre  binalardan ve eski yapılardan esinlendiklerini kaydetti. Gökçe, toplamda 92 daire ve 9 ticaret ünitesinin bulunduğu 30 milyon dolarlık projedeki konutların yarısının şimdiye kadar  satıldığını  açıkladı.
Bina  girişinde yer alan ışık kulesinin aynalarla ışığı tepeden alt katlara kadar  yaydığını anlatan Gökçe, yine Bomonti’de stüdyo daire ağırlıklı başka bir  proje üzerinde de çalıştıklarını bildirdi.

Yeni proje yola çıktı
Yapımına temmuz sonunda başladıklaExtensa Bomonti Apartmanı’nı 2011 Ekim ayında teslim etmeyi planladıklarını kaydeden Gökçe, farklı  büyüklükte ve tipteki dairelerin 64 ile 277 metrekare arasında olduğunu, ortalama metrekare fiyatı 4 bin 200 dolar olan konutların 270 bin dolar ile 1 milyon dolar arasında değiştiğini belirtti.

Şehir merkezinde gayrimenkul pozisyonlarıyla ilgilendiklerinin altını çizen Gökçe, “Arsa anlamında pozisyonlarımızı birkaç yıl önce aldık” dedi.  


100 yıl önce banliyölere konut yapmak için kuruldu

Kuruluş öyküsü 100 yıl öncesine dayanan Extensa Group, 1910 yılında Belçika Antwerb’de banliyö bölgelerinde büyük ölçekli konut projeleri geliştirmek amacı ile kuruldu.

Zamanla bölgedeki en büyük arazi geliştirme şirketi olan Extensa, özellikle konut geliştirmedeki uzmanlığı ile tüm Belçika’nın yanı sıra İspanya ve Fransa’da da proje geliştirmeye devam etti. 1980’lerde ofis ve lojistik kompleksleri geliştirerek faaliyet alanını çeşitlendirdi.

Grup, 1998’den bu yana da faaliyetlerini, Euronext Borsası’nda işlem gören ve Belçika’nın en büyük holdinglerinden biri olan Ackermans & van Haaren’ın bünyesinde sürdürüyor.


500 milyon  euro’luk yatırım yönetiyorlar

Extensa Group CEO’su Kris Verhellen ise, şirketin var olduğu tüm dünya coğrafyasında uyguladığı yöntemlerine dikkat çekti. Extensa Group’un kentsel dokuyu dönüştürme yoluyla güzelleştirme yaklaşımı yöntemiyle hareket ettiğinin altını çizen Verhellen, bu yaklaşımla şu anda 1 milyon metrekareden fazla proje üzerinde çalıştıklarını dile getirdi.

Konut projelerinin yanı sıra alışveriş merkezleri, iş parkları ve ofis binaları da inşa ettiklerini anlatan Verhellen, şirketin ayrıca  gayrimenkul yatırımı alanındaki iştiraki Leasinvest ile 500 milyon euro’luk bir yatırımı yönettiğini söyledi.

Milliyet