Avrupa yakasına “Elite” adım

Son dönemlerde İstanbul’daki gözde yerleşim birimlerinden haline gelen Halkalı Atakent’teki en son proje Şua İnşaat’tan geldi. 600 konutluk Elit City isimli çalışma, şirketin, Avrupa yakasındaki ilk projesi.
Şua İnşaat, Halkalı Atakent’teki arsa üzerinde 600 konutluk proje geliştirmek üzere harekete geçti. Yaklaşık 36 bin 500 metrekarelik arsanın ihalesini Mart 2010’da Emlak Konut GYO’dan kazanan şirketin bu arsa üzerinde geliştirdiği projenin adı ise Elite City oldu. 170 milyon TL’lik yatırım değerine sahip projede konutların metrekare fiyatları ise 2 bin TL’den başlıyor.
Elite City’den konut alanların bir yıl içinde yüzde 25, iki yıl içinde yüzde 60 kazanacağını belirten Şua İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Nimetullah Kaya, 61 ile190 metrekare arasında değişecek konut projesinin en önemli özelliklerin biri olarak dairelerin gün ışığından daha fazla yararlanabilmesi için geliştirilen özel mimariyi gösterdi. Adnan Kazmaoğlu tarafından tasarlanan projede yer alan 4, 8, 20 ve 30 katlı binalar konumlanırken güneş ve yön hesabının özenle hesaplandığını vurgulayan Kaya, “Daireler, güneş ışığından maksimum oranda istifade edecek” dedi.
20 yıllık bir geçmişe sahip olduklarını ve geçen yıl 500 milyon TL’lik ciroya ulaştıklarını belirten Nimetullah Kaya, Elite City’nin ticari esaslı bir proje olmadığını vurguladı. Kaya, şöyle konuştu: “Küçük metrajlı, tünel kalıp ve araziye serpiştirilmiş, güneş/yön hesabı yapılmamış, ticari esaslı bir proje yapmayacağız. Geniş, nitelikli, dikeyde yapılanmanın yanında az katı yapı seçeneğine de cevap veren, aynı zamanda rezidans konforu taşıyan bir yapılanmaya gittik. Sosyal donatısıyla, yeşil alanıyla, yaşlı ve çocuklara en üst seviyede hitap edişiyle bölgede örnek ve tek proje olmayı amaçladık.”

ÖDEME PLANI 10 YIL ÜZERİNE KURULU
Nimetullah Kaya’nın açıklamasına göre, şirket, Vakıfbank ve ING bankalarıyla birlikte bir finansman modeli oluşturdu. Bu doğrultuda 10 yıla kadar taksit imkanı sağlanıyor. Konutlar için istenen peşinat için tarih, Nisan 2011 olarak belirlendi.

YÜZDE 89’U YEŞİL ALANA AYRILDI
Daha önce Anadolu yakasında gerçekleştirdiği projelerle bilinen Şua İnşaat, Halkalı Atakent’teki bu çalışmayla Avrupa yakasında konut projesi gerçekleştirmiş olacak.
Alanın yüzde 89 gibi iddialı bir bölümü yeşil alana ayrıldı. Elite City’nin dikkat çeken özelliklerinden biri, ulaşım akslarına yakınlığı. Nimetullah Kaya’nın açıklamalarına göre, proje, Atatürk Havaalanı’na ve metro çıkışına yakın bir
konumda bulunuyor.

Milliyet