Avrupa perakende gayrimenkul yatırımı yüzde 68 arttı

Jones Lang LaSalle tarafından gerçekleştirilen araştırmaya göre; 2009 yılında 12.3 milyar dolar olan Avrupa perakende gayrimenkul yatırım hacmi, 2010 yılında yüzde 68 artarak 20.6 milyar avroya ulaştı. Özellikle yılın son çeyreğinde, üçüncü çeyreğe kıyasla yüzde 80’lik bir artış gözlendi ve toplam 6.7 milyar avro değerinde 150 işlem gerçekleşti.

Araştırmaya göre; yıl boyunca her biri en az 100 milyon avro değerinde yaklaşık 50 anlaşma yapıldı ve söz konusu işlemlerin 20’si yılın dördüncü çeyreğinde gerçekleşti. Son çeyrekteki en önemli işlemler arasında şunlar bulunuyor: British Land’in İngiltere Plymouth’da bulunan Drake Circus Alışveriş Merkezi’ni 275 Milyon Euro’nun üzerinde bir bedelle satın alması, Rockspring’in Ekim ayının sonunda Paris’teki O’Parinor Alışveriş Merkezi’nin yüzde 51’ini 224 Milyon Euro’ya satın alması işlemleri. Bu işlemlerin her ikisi de Jones Lang LaSalle danışmanlığında gerçekleştirildi.

Almanya’nın güçlü başladığı 2010 yılını İngiltere güçlü kapattı; dördüncü çeyrekte 2 milyar avroyu geçen yatırım hacmiyle 2007 yılının sonundan bu yana en yoğun dönemini yaşadı. İngiltere 2010 yılında Avrupa’nın tüm yatırım hacminin yüzde 31’ini, Almanya ise yüzde 23’ünü oluşturdu. Hollanda ve Fransa’da dördüncü çeyrekte 1.4 milyar avroluk işlem gerçekleştirdi ve iki ülkenin 2010 yılı toplam işlem değeri 4 milyar avroya ulaştı. Polonya, üçüncü çeyrekteki güçlü performansını sürdürerek yılın dördüncü çeyreğinde 677 milyon avro değerinde işlem gerçekleştirdi ve 2010 yılında Avrupa’nın en büyük beşinci perakende yatırım pazarı olma konumunu güçlendirdi.

Jones Lang LaSalle EMEA, Avrupa Perakende Sermaye Piyasaları Direktörü Jeremy Eddy, konuyla ilgili değerlendirmesinde şu ifadeleri kullandı: “2010 yılında sürekli gelişen perakende yatırım pazarı, ülke borcu ve tüketicilerin tedbirli yaklaşımları nedeniyle kesintiye uğradı. Sonuç olarak pazar çok hızlı büyüme gösteren coğrafyalara yayıldı, birincil ve ikincil pazarlar arasındaki kutuplaşma arttı. Platformlarını genişletmek ve güçlendirmek isteyen Avrupalı gayrimenkul ortaklıkları tarafından bazı büyük işlemlerin gerçekleştiğini gördük. Ayrıca uzun vadeli gayrimenkule odaklanan yatırımcılar tarafından gerçekleştirilen arazi işlemlerinin, malvarlığı ve uzmanlık arasındaki zorunlu ilişkiyi sağlayan sektör uzmanlarının da pazara döndüğünü gördük.”

2011 Türkiye açısından daha aktif bir dönem olacak

Türkiye’deki sektörü değerlendiren Jones Lang LaSalle Türkiye Sermaye Piyasaları ve Araştırma Direktörü Dr. Kıvanç Erman, “Türkiye gayrimenkul yatırım pazarı 2010 yılını sakin geçirdi. Ancak 2010 yılında çoğu Avrupa ülkesinde yaşanan trendler ve bunları takip etmesi muhtemel yeni trendlerle birlikte, 2011 yılının Türkiye açısından daha aktif bir dönem olacağına yönelik işaretler var. Özellikle perakende, ofis ve lojistik pazarlarında birinci sınıf yatırım potansiyeli gören birçok yabancı yatırımcı, Türkiye’ye aşırı ilgi gösteriyor” dedi.

Kaynak : Hürriyet Emlak Yasam Eki