Avrupa Konutları Atakent 3’de metrekaresi 2 bin 600 liraya

Emlak Konut GYO ile gelir paylaşımı modeliyle inşa edeceği Atakent-3 projesindeki 2.300 konutu 48 ayda bitirmek üzere sözleşme imzalayan Avrupa Konutları İcra Kurulu Başkanı Süleyman Çetinsaya, daireleri 18 ayda bitirip sahiplerine teslim etme sözü verdi. Önceki projelerinde de konutları erken teslim eden şirketin, Atakent-3 projesindeki konutların bin adedi 5 günde satıldı.

Batılı ülkelerde kalkınma ve gelişmenin temeli sayılan kamu-özel sektör ortaklığı modelini, Türkiye’de konut sektörü başarılı bir şekilde uyguluyor. Kamu şirketi Emlak Konut GYO, İstanbul Küçükçekmece’deki 2.300 konutluk arsasını 880 milyon liralık hasılattan 264 milyon liralık pay (yüzde 30) karşılığı Artaş İnşaat’a ihaleyle verdi. Avrupa Konutları markasının sahibi olan Artaş İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Çetinsaya, Atakent-3 ismini verdikleri projedeki dairelerden 1.000 adedini 5 gün içinde sattıklarını söyledi. Artaş’ın gelir ortağı Emlak GYO Genel Müdürü Murat Kurum, metrekaresi 2.600 ile 3.300 liradan satılan projeden elde edilecek hasılatın 1 milyar lirayı bulmasını ve kendi paylarının da 300 milyon liraya çıkmasını beklediklerini açıkladı.

Avrupa Konutları Atakent-3 konutları projesi, önceki akşam İstanbul Çırağan Sarayı’nda düzenlenen basın toplantısıyla kamuoyuna duyuruldu. Projedeki daireleri 48 ayda tamamlayıp sahiplerine teslim etmek üzere Emlak Konut ile sözleşme imzaladıklarını belirten Artaş İnşaat’ın sahibi Süleyman Çetinsaya, “Ancak ben bu konutları 18 ayda bitirip, 2012 yılının Temmuz ayında sahiplerine teslim edeceğim.” dedi. Son 5 yılda Emlak Konut arsalarına gelir paylaşımı yoluyla 6.300 konut inşa ederek sahiplerine teslim ettiklerini ifade eden Çetinsaya, “Atakent-3, 6. projemiz. Biz yaptığımız projelerde her zaman tatil köyü konseptinde bir yaşam alanı oluşturmayı amaçlıyoruz. Atakent-3’te 162 bin metrekareyi yeşil alanlara ve bunun 17 bin metrekaresini de göletlere ayırdık. Projede ticari alanlar ve 167 yıldızlı bir otel de yer alıyor.” diye konuştu. Projedeki 16 mağaza ve otelden oluşan ticari alanlar, inşası tamamlandıktan sonra Emlak Konut’un düzenleyeceği ihaleyle sahiplerini bulacak.

Emlak Konut GYO Genel Müdürü Murat Kurum da, TOKİ’den 210 milyon lira bedelle satın aldıkları arsadan 300 milyon lirayı aşan gelir beklediklerini söyledi. Toplantıda konuşan TOKİ Başkanı Erdoğan Bayraktar ise Atakent-3’ün inşa edildiği arsayı, bina ve karakol yapımı karşılığı Jandarma Genel Komutanlığı’ndan aldıklarını ifade etti. Bayraktar, “Arazi geliştirmek kolay değil. Bu araziyi Jandarma Genel Komutanlığı’ndan almak, bu ikili ilişkiyi kurmak, o dayakları yemek… Ziyaretler gerçekleştiriyoruz. Özel sektörün manevra kabiliyeti ne ise biz de onu yakalamaya çalışıyoruz ama devlet terbiyesini bırakmadan. Türkiye’deki yaklaşık 13,5 milyon konutun rehabilitasyonu için kanımızın son damlasına kadar çalışacağız.” dedi. Bayraktar, İstanbul’da 200 şantiyelerinin bulunduğunu ve 110 bin adet konuta eriştiklerini kaydetti.

Zaman