Alaca modern kent olma yolunda ilerliyor

Çorum’un en büyük ilçeleri arasında yer alan Alaca altyapı ve üstyapı yatımlarıyla modern kent olma yolunda ilerliyor.

Alaca’yı modern bir kent konumuna getirmek için çalışma başlatan Alaca Belediyesi, hem ilçenin çehresini değiştiriyor hem de ilçeye yeni bir vizyon kazandırıyor. 2009 yılında yapılan Mahalli İdareler seçimlerinde AK Parti’den Belediye Başkanı seçilen Muhammed Esat Eyvaz, göreve geldiği günden bugüne kadar yaptığı çalışmaları değerlendirdi. Alaca halkının kendilerine duyduğu güveni boşa çıkarmadıklarını dile getiren Başkan Eyvaz, seçimler öncesi taahhütte bulundukları projeleri tek tek hayata geçirmenin mutluluğunu yaşadıklarını söyledi. Alaca insanının her şeyin en güzeline layık olduğunu dile getiren Eyvaz, üstlendiği sorumluluğun farkında olduğunu vurguladı.

“Her şeyiyle yaşanabilir bir Alaca” hayal ettiğini dile getiren Eyvaz, “Tüm alt yapı ve üst yapı sorunları tamamlanmış.Yeşil alanları çoğalmış, doğalgazla birlikte hava kirliliği çözüme kavuşmuş, yüksek öğretim kurumlarının bulunduğu, göçün önlendiği bir Alaca hayal ediyorum. Bu hayali gerçekleştirmek için emin ama bir o kadar da kararlı adımlarla yolumuza devam ediyoruz” dedi. İlçeye doğalgazı getirmek amacıyla Alaca Belediyesi öncülüğünde kampanya başlattıklarını açıklayan Eyvaz, ilçedeki siyasi partiler, sivil toplum kuruluşları ve halk yatırımın ilçeye kazandırılması için büyük destek verdiğinin altını çizdi. Kamuoyunda gösterilen birlikteliğin halkın ilçeye gelecek her yatırımın her hizmetin arkasında olduğunun bir göstergesi olduğunu dile getiren Eyvaz, “Abone sayımız hızla artmaktadır. Alaca doğalgaza kavuşuyor, halkımız abonelikte yarışıyor” diye konuştu.

Alaca Belediyesi olarak ilçenin en büyük sorunları arasında yer alan içme suyu problemini çözüme kavuşturmak için çalışmaların devam ettiğini dile getiren Eyvaz, “İlçemizin içme suyu sorunun çözümü için Koçhisar Barajı’ndan tahsis aldık. Barajda su tutulmaya başlandı. Barajın dolum süresinde arıtma tesisi ve isale hattı bitecek. Böylece ilçemizin bir asırlık yani 100 yıllık içme suyu sorunu çözüme kavuşacak” dedi. Kentsel dönüşüm projesi ile Alaca’nın 50 yıllık geleceğini planladıklarını anlatan Eyvaz, “Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) ve belediye arasında ön protokol imzalandı. Zemin etüd çalışmaları tamamlandı. Değerleme çalışmaları yapıldı. Hak sahipleri ile bir araya gelerek görüşmeler yapıyoruz. Alaca’yı bölgesinde prestij ve cazibe merkezi haline getirmek amacımız. Bu yönde de altyapıdan üst yapıya her alanda çalışmalarımız devam ediyor. Kentsel dönüşüm projesinin hayata geçmesiyle birlikte daha modern bir Alaca ortaya çıkacak” ifadelerini kullandı. Alaca’ya 3 büyük park kazandırmayı hedeflediklerini açıklayan Eyvaz, “Maraşlı ve Günhan Mahallelerine 14’er dönüm büyüklüğünde park yapacağız. Alaca deresinde rekreasyon çalışmaları devam ediyor. Buradaki çalışmalar bitince etrafını yeşillendireceğiz. Yıl içerisinde parklarımızda çalışmalar yaptık. Alınan 6 adet oyun grubu da çeşitli parklara monte edildi.

Alacayı modern parklara kavuşturacağız” şeklinde açıklamalarda bulundu. Tahsilat servisinde vatandaşlara daha hızlı ve kaliteli hizmet etmek için mobil teknoloji hizmetlerini devreye sokan Alaca Belediyesi, su ve kanalizasyon servisinde de mobil endeks dönemini başlattı. Yeni uygulama ile birlikte belediye abonelerden su tahsilatlarını 2 ayda bir yapacak. Alaca Belediye Başkanı Muhammet Esat Eyvaz, belediyelerin bir görevinin de görevinin insanlara hiçbir kuşkuya mahal vermeden eşit ve adil hizmet götürmek olduğunu vurgulayarak, “Günümüz şartları neyi gerektiriyorsa, hizmetin o yönde kendini yenilemesi gerekir. Bugün internet üzerinden birçok bürokratik işlemler gerçekleşiyor. Belediyemiz de bu tür işlemler için mobil teknolojiye geçti. İlk olarak banka kartı ile her türlü tahsilat kolaylığından sonra el terminali ile endeks okuma işlemleri de başladı. El terminali sistemi, gelirlerin belediyeye dönüşünü hızlandırdığı gibi endeks okuma ve bilgi tespitlerinde standart, güvenilirlik ve kontrol sağlayacak. Sistemin tam olarak oturmasıyla isteyen su aboneleri bankaya otomatik ödeme talimatı dahi verebilecek” dedi.

“İLÇE YOLLARI ARTIK DAHA GÜZEL”

İlçe esnafı ile yaptıkları çalışmalar sonunda kaldırım işgallerini sona erdirdiklerini anlatan Eyvaz, “Yayaların kullanması için ayrılan kaldırımlar tüm insanların ortak kullanım alanlarıdır. Günlük yüzlerce insanın kullandığı kaldırımlara satışlarını artırmak amacıyla bazı esnaflarca satışa sunulan ürün ve malzemelerin sergilenmesi insanların ortak kullanım alanını kullanamamasına sebep oluyor. Dar olan caddelerde bir de kaldırımların işgal edilmesi ile birlikte başta kadınlar olmak üzere yayalar büyük sıkıntılar yaşıyordu. Ayrıca işyerlerinin kaldırımlara koydukları sebze ve diğer gıda maddeleri hem hoş görüntü oluşturmuyor hem de sağlık açısından sakıncalı oluyordu. Bu amaçla iş yeri sahipleriyle yapılan görüşmeler sonucunda, karşılıklı anlayış içerisinde artık kaldırımların işgal edilmeyeceği kararlaştırıldı. Bu anlayışı gösteren ve herhangi bir zorluk göstermeyen iş yeri sahiplerine teşekkür ediyorum” dedi.

İLÇE STADYUMU MODERNLEŞTİRİLDİ

Alaca ilçesinde çamur deryasından geçilmeyen ilçe stadyumu modern bir görünüme kavuştu. Alaca Belediyesi’nin de katkıları ile ilçeye FİFA standartlarında bir stadyum kazandırılırken, ilçedeki sporcular da yağışlı havada çamur deryasında top koşturmaktan kurtuldu. Birkaç yıl öncesine kadar sporcu gençlerin sahada rakip yerine çamurla mücadele ettiğini dile getiren Eyvaz, “Çamur deryası içinde top koşturan sporcularımız, şimdi sentetik sahalarda futbol oynamanın güzelliğini yaşıyor. İlçe stadımız da bu çamur deryalarından biriydi. Daha bir yıl öncesine kadar burada futbol oynamak için sahaya çıkan gençler, rakipten çok çamurla mücadele ediyordu. Sahada ayak bileklerine kadar çamura saplanan futbolcular, bu çağ dışı görüntüden kurtuldu. Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da spora desteklerimiz sürecek” şeklinde konuştu.

Alaca Belediyesi ilçenin geleceği yanı sıra ülke geleceğini şekillendiren eğitime de yatırım yapıyor. Hitit Üniversitesi Senatosu’nun ilçe meslek yüksekokulu kararı almasının ardından Alaca Belediye Başkanı Muhammet Esat Eyvaz, belediye hizmet binasını yüksek okula tahsis etti.

SOKAK KÖPEKLERİ İÇİN MODERN BARINAK

Alaca Belediyesi son günlerde ilçe merkezinde artış gösteren sokak köpekleri ile etkili mücadele çalışması başlattı. İlçe merkezindeki başı boş köpeklere Ankara yolu üzerinde bulunan belediye tesislerinde modern bir hayvan barınağı yaptırdı. Belediye Başkanı Muhammet Esat Eyvaz, 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu gereğince yapılması zorunlu olan hayvan barınakta sokak köpeklerine bulaşıcı hastalıklara karşı aşı işlemleri yapıldığını açıkladı.

Eyvaz, başıboş sokak köpekleri ile sadece belediyenin mücadele etmesinin imkansız olduğunu kaydederek, vatandaşlardan da bu konuda hassas davranmalarını istedi.

Sabah