Ağaoğlu 2010 yılını 1 milyar TL ciroyla kapattı

Ağaoğlu Şirketler Grubu Uludağ My Resort Hotel’de düzenlenen yıllık değerlendirme toplantısıyla 2010 verilerini ve 2011 hedeflerini açıkladı. Ağaoğlu Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ali Ağaoğlu 2010 yılını inşaatta 1 milyar TL ciroyla kapattıklarını ve 2011 yılında çıtayı yükselterek inşaat, enerji ve turizm sektörlerinde toplam 2 milyar TL’lik ciro hedeflediklerini söyledi.

2011 yılında halka açılma planları olduğunu belirten Ağaoğlu “Biz tüm yaprığımız işlerde iddialı olmuşuzdur. Halka arzda da bu iddialı duruşumuzu ortaya koymak istiyoruz. Bu doğrultuda şirketlerimizle ilgili teknik analizleri sürdürüyoruz. 2011 yılına yetişmemesi durumunda en geç 2012 yılında halka arzımızı gerçekleştirmeyi planlıyoruz.”şeklinde konuştu.

Emlak GYO’nun 2010 yılında gerçekleştirdiği halka arzının inşaat sektörüyle ilgili Borsa’ya önemli bir derinlik kattığını, Ağaoğlu Şirketler Grubu’nun halka arz sonrasında piyasada oluşan bu derinliği arttırmayı amaçladıklarına vurgulayan Ağaoğlu, şirketlerini İMKB’nin 30 ve 50 endeksleri içinde işlem gören bir noktaya getirmeyi hedeflediklerini belirtti.

2010 YILI GENEL DEĞERLENDİRMESİ:

 Bugüne kadar 2 milyon metrekare inşaat üretimini tamamlayan Ağaoğlu Grubu, 2010 yılı içinde 5.200 adetlik 3 yeni konut projesine başlayarak, aynı anda üretimini yapmakta olduğu proje sayısını 8’e, üretim hacmini ise 6.700 adet konuta çıkardı.

 Ağaoğlu, 2010 yılında satışına devam edilmekte olan 13 projede toplam 2.692 adet satış ile ciro bazında bir önceki seneye göre yüzde 20 büyüme göstererek 1 milyar TL’lik ciroya ulaştı. My World Europe projesinde 1 ay gibi çok kısa bir sürede 2 bin adetlik satış rakamına ulaşarak 2009 yılında My City Bahçelievler projesinde ortaya koyduğu satış performansının bir benzerini tekrar etmiş oldu.

 Son yıllarda arka arkaya düzenli büyüme kaydeden Ağaoğlu, 2010 yılında arazi portföyüne Bomonti ve Bahçelievler bölgesinde yer alan 2 yeni arsayı dahil ederek arsa stokunu büyüttü.

 Emlak GYO tarafından yapılan İstanbul Maslak’ta arsa satışı karşılığı gelir paylaşımı ihalesini 3.2 milyar TL rekor teklifle kazanan Ağaoğlu, 2011 yılında satışa sunacağı bu projeden toplamda 5 milyar TL’nin üzerinde hasılat bekliyor. Maslak’ta yapımına başlanacak projede 5 bin konut, alışveriş merkezi ve geniş meydanların yer alacağı konseptin hazırlık çalışmalarına devam ediliyor. Ağaoğlu, kendi proje grubu tarafından yönetilen konsepti tamamladığında İstanbul için simgesel bir proje ortaya koyma hedefine göre hazırlıklarını sürdürüyor.

 Ağaoğlu, 2010 yılında grup yatırımları arasındaki ilk yurt dışı projesine dünyanın üç büyük finans merkezinden biri olan Londra’nın Canary Wharf bölgesinde başladı. Yapımına 2011 yılında başlanması planlanan ve mimarı açıdan Avrupa’nın en modern ve en yüksek rezidansları arasında yer alacak Londra projesi, 2 yüksek kuleden oluşan karma proje olacak.

 Türkiye’de konut denilince ilk akla gelen markalardan biri olan Ağaoğlu, 2010 yılında Superbrands tarafından Nielsen’e yaptırılan araştırmada Türkiye’nin süper markaları arasına girmeyi başaran ilk ve tek inşaat ve gayrimenkul şirketi olarak konumunu güçlendirdi.

AĞAOĞLU ŞİRKETLER GRUBU 2011 HEDEFLERİ

 Ağaoğlu Şirketler Grubu, inşaat, enerji ve turizm sektörlerinde büyümeyi; 2011 içerisinde başlayacağı yeni projelerle birlikte yıllık cirosunu 2 milyar TL’nin üzerine taşıyarak sürdürmeyi
planlıyor.

 Ağaoğlu Şirletler Grubu, 2011 yılı içerisinde başlayacaj 5 bin konutluk Maslak projesi dışında biri Anadolu diğeri Avrupa Yakası’nda olmak üzere en az iki projeyi daha hayata geçirecek.

ENERJİ GRUBU YATIRIMLARI:

 2010 yılı Ağaoğlu Enerji Grubu için de atılımların ve başarılı faaliyetlerin gerçekleştiği bir yıl oldu. Yatırımlarına 2007 yılında başlayan Ağaoğlu Enerji Grubu, bugün portföyündeki 11 proje şirketi ve 745 MW portföy büyüklüğü ile yatırımlarını arttırarak sürdürüyor.

 2015 yılında 1.000 MW kurulu güce ulaşmak hedefini koruyan Ağaoğlu Enerji Grubu, bu yatırımlar tamamlandığında yılda yaklaşık 4 milyar kWh elektrik üretebilecek kapasitede olacak.

 2010 yılında grubun ilk enerji yatırımı olan 33 MW kapasitesindeki Mersin RES devreye alınarak üretime başladı ve santralin resmi açılışı Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapıldı. Yine 2010 yılında Bandırma’daki 93 MW kapasiteli Şah RES santralinin inşaatına başlandı. Şah RES’in, 2011 ylınını ilk çeyreğinde devreye alınması hedefleniyor.

 Ağaoğlu Enerji Grubu, 2010 yılında yurtdışına açılarak Gürcistan’da rezervuarlı ve toplam 46 MW kapasiteli 3 HES projesi ihalesini üstlendi. Bu projelerin inşaatına 2012 yılının ilk çeyreğinde başlanması öngörülüyor.

 Ağaoğlu Şirketler Grubu’nun hedeflerinden biri de, geliştirdiği konut projelerinin enerji ihtiyacını temiz, kaliteli, yüksek verimli ve düşük maliyetli bir şekilde temin etmek. Ağaoğlu bu doğrultuda bugün inşaat aşamasında olan My World Europe konut projesinde Türkiye’de ilk kez yapılan bir uygulama ile ısı ve elektrik ihtiyacını karşılamaya yönelik toplam kurulu gücü 35 MW gücünde bir kojenerasyon tesisi kurma çalışmalarını sürdürüyor.

TURİZM GRUBU YATIRIMLARI

 Gerçekleştirdiği konut projelerinde “My” konseptinin önemli bir parçası olarak yer alan spor ve yaşam merkezi “My Club” markası ile sunduğu hizmetlerine 2010 yılında bir yenisini daha ekledi. 17 bin metrekareden oluşan Avrupa’nın en büyük kapalı alanına sahip sosyal ve sportif yaşam kulübü My World Andromeda Club hizmete açıldı.