Ada üzerinde hem orman hem bostan kuruyor

Eczacıbaşı’nın ikinci yaşam projesi Ormanada, 25 dönümlük yeşil alana sahip olacak. Projedeki bostanda ise meyve-sebze yetiştirilerek satılacak

Eczacıbaşı Topluluğu, gayrimenkul sektörüne bu defa Zekariyaköy’denmerkezine yeşili almış bir konut projesiyle attı. Gayrimenkule İstanbul Levent’ten bir AVM?projesi olan Kanyon ile giren Eczacıbaşı Topluluğu’nun, İstanbul Zekeriyaköy’deki konut projesinin adı Ormanada olarak belirlendi.

Diğer yandan, İstanbul’daki diğer projeleri Kartal ve Galataport’taki çalışmaları da merakla beklenen topluluğun Ormanada ismini verdiği konut projesi, sürdürülebilir yaşam felsefesi üzerine kuruldu. Ormanada’da bu doğrultuda sebze – meyve yetiştirilecek bostanlar bile projelendirilmiş durumda. 220 bin metrekare arsa üzerinde 259 konuttan oluşan proje hakkında bilgi veren Eczacıbaşı Topluluğu CEO’su Dr.?Erdal Karamercan, şöyle konuştu:
“Ormanada projesinin tasarımında sürdürülebilir yaşam felsefesini, doğanın sadeliğini ve modern mimariyi buluşturduk. İstanbul’da çok özel bir yaşamın çerçevesini çizdik.
Proje, şehir planlama, mimari tasarım ve peyzaj mimarisi alanında uluslararası bilgi ve deneyime sahip Torti Gallas and Partners, Kreatif Mimarlık ve Rainer Schmidt Landscape Architects tarafından oluşturuldu. Levent’te yer alan Kanyon’dan sonraki ikinci yaşam projemiz olan Ormanada’da doğanın keyfinin sınırsız yaşanabilmesini diliyoruz.”

‘Kartal yıl sonuna şekillenir’
Kartal ve Galata’daki projeler hakkında da konuşan Erdal Karamercan, Kartal’daki çalışmaları için imar hakları netleşmediği için kesin rakamlar veremeyeceğini ifade etti.
Ancak burada 400 dönüme yakın arazileri bulunduğunu dile getiren Karamercan, bu açıdan bakıldığında bu arazide 700-800 bin metrekare kapalı alana sahip bir inşaat yapılabileceğini ifade etti. Burada geliştirecekleri proje hakkında konuşan Karamercan, şöyle devam etti:
“Kartal’daki projemiz de farklı mimarisiyle İstanbul’da tıpkı Kanyon gibi ayrıcalıklı bir yere sahip olacak. Gayrimenkul mevzuatındaki karışıklık nedeniyle süreç çok uzadı. Fakat, yıl sonuna kadar iş şekillenir” dedi.

Galataport’taki projede ise henüz geliştirme aşamasında olunduğu bilgisini veren Karamercan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Henüz ihaleye nasıl bir proje ile çıkılacağı belli değil. Onu bekliyoruz. Ümit ettiğimiz gibi gelişme olursa zaten Akfen ile Eczacıbaşı olarak bir ortak girişimimiz olacak.”

Üç sosyal alanda ada’lı isimler
Ormanada, toplamda 259 konutluk bir proje olarak tasarlandı. Bunların 188’i villa. Villalar, beş farklı tipte tasarlandı. Geriye kalan 71’i ise sıra evler olarak projelendirildi. Projenin en iddialı olduğu konulardan biri de yeşil alan ve bunun üzerine kurulan yaşam. Bu doğrultuda 220 dönümlük projenin 25 dönümü yeşil alana ayrıldı. Ormanada’da, 2 bin 500 metrekare sosyal yaşam alanı bulunuyor. Adameydan, Adamekan ve Adaçarşı isimlerini taşıyan sosyal alanlarda, kafe-restoran, çarşı alanı, açık ve kapalı olmak üzere iki adet yüzme havuzu, pilates-fitness merkezi, sauna, buhar odası ve masaj odaları yer alıyor.

Sebze-meyve taze taze alınabilecek
Ormanada’da Adabostan adı verilen beş dönümlük doğal bostan alanında, sağlıklı ve lezzetli ürünler üretilmesi hedefleniyor. Ormanada bostanlarında yetişen doğal meyve ve sebzelerin, haftanın belirli günlerinde Adabostan’da kurulacak pazardan taze bir şekilde alınması mümkün olacak.