261 arsayı satınca ekonomi canlanacak

Toplu Konut İdaresi (TOKİ), aralarında İstanbul, Ankara, İzmir, Diyarbakır, Malatya, Antalya, Mersin, Eskişehir, Niğde, Düzce, Elazığ, Kastamonu, Samsun, Şanlıurfa ve Tekirdağ olmak üzere 15 ilde 261 arsayı ihaleye çıkardı.

Arsaların tahmini bedellerinin 43 milyon 142 bin TL ile 3 bin 568 TL arasında değiştiğini açıklayan TOKİ, tahmini bedeli 15 bin TL ’nin altında olan gayrimenkullerin peşin olarak satılacağını duyurdu.

Listede en yüksel fiyatla satışa çıkan arsa, İstanbul Ataşehir’de bulunuyor. Toplam 13 bin 142 metrekare büyüklükteki arsa için 43 milyon 142 bin 784 TL tahmini fiyat belirlendi. Fiyat ve yüzölçümü açısından listenin enküçük taşınmazı olan Elbistan’daki 89 metrekarelik konut arsası içinde 3 bin 568 TL istendi.

Ankara’daki arsaya kent kurulur
Ankara Kazan’da satışa çıkan 1 milyon 262 bin 467 metrekare büyüklükteki arsa ise büyüklüğü ve imar özellikleri ile dikkat çekti. Üzerinde birçok imarlaşma ve yeşil alan geliştirilme izni olan arsa için TOKİ, 8 milyon 837 bin 269 TL tahmini fiyat biçti.
Arsaları daha önce birçok kez uygulamasına şahit olunan ESKIDJI aracığı ile yeni sahiplerine ulaştırmayı hedefleyen TOKİ, satışları 26 Ekim 2010 Salı günü, saat 14.00’da açık artırma usulü ile gerçekleştirecek.

TOKİ tarafından satışa çıkan arsalar imar planlarında merkezi iş, özel ilköğretim, özel orta öğretim, ticaret, konut, ticaret tercihli konut, kentsel çalışma, sağlık, dini tesis, park, rekreasyon, kreş, spor, kültürel, idari tesis, ağaçlandırılacak alan, AVM, askeri, toplu konut, özel sağlık, bölgesel ticaret, hal alanı ve kamyon garı gibi farklılıklar gösteriyor.

Çarşamba’da da yaptığı konutlar satılacak
Samsun Çarşamba Belediyesi ise TOKİ tarafından yaptırılarak kendisine devredilen 28 konutu satışa çıkardı. Kirazlık Çay Mahallesi’ndeki brüt 150 metrekare yüzölçümündeki boş konutları satmak isteyen Çarşamba Belediyesi, ihaleyi 21 Ekim 2010 tarihinde saat 10.00’da belediyede kapalı teklif usulü ile gerçekleştirecek.

Milliyet