261 adet arsa satışa çıktı

TOKİ 26 ildeki 261 adet arsayı, güncellenmiş fiyatlar ve yenilenen şartlarla satışa çıkarıyor.

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) 26 ildeki 261 adet arsayı, güncellenmiş fiyatlar ve yenilenen şartlarla satışa çıkarıyor.

Tahmini bedelleri, 3 bin 568 lira ile 43 milyon 142 bin lira arasında değişen 261 arsa, noter huzurunda yapılan açık artırma yöntemiyle satılacak. Edinilen bilgiye göre, TOKİ, İstanbul-Tuzla, Mersin-Erdemli, Tekirdağ-Çorlu, Yalova, Eskişehir ve Antalya’da satışa sunduğu arsalara yüzde 12 peşinat ile 60 aya varan vadeler uygularken, diğer arsalar da cazip ödeme seçenekleriyle satılacak.

İdare, yatırımcıların aldıkları arsayı öderken zorlanmamaları için vadeli satışlarda banka faiz oranları yerine, 6 aylık dönemler halinde Üretici Fiyat Endeksine (ÜFE) göre vade farkı uygulayacak. Bütün arsa satışlarında KDV almayacak olan TOKİ, muhammen peşin bedeli 15 bin liranın altında olan arsaları ise peşin satacak.

26 Ekim Salı günü Eskidji Müzayedecilik Firmasının İstanbul merkez binasında yapılacak açık artırmaya katılmak isteyen yatırımcılar, TOKİ’nin Ankara Bilkent’te bulunan merkez binası ile Eskidji’nin İzmir Alsancak’ta bulunan Bölge Ortaklığından da teklif verebilecek.

ARSALAR NASIL DEĞERLENDİRİLECEK?

Satışa sunulan arsaların nasıl değerlendirileceği TOKİ tarafından yapılan çalışmalar ile bölgenin imar durumuna göre belirlendi. İhaleye katılan yatırımcılar, aldıkları arsayı imar durumuna göre, özel ilköğretim, özel orta öğretim, konut, ticaret tercihli konut, kentsel çalışma, park, rekreasyon, özel kreş, spor, kültürel, idari tesis, ağaçlandırılacak alan, alışveriş merkezi (AVM), toplu konut, özel sağlık, bölgesel ticaret, hal alanı ve kamyon garı olarak değerlendirebilecek.

ARSA SATILACAK İLLER VE SAYILARI

Açık artırma yöntemiyle gerçekleşecek satışların yapılacağı iller ile arsa sayıları ise şöyle:

İLLER ARSA SAYILARI

Ankara 100

Yalova 32

Eskişehir 24

İzmir 23

Elazığ 13

Diyarbakır 11

Karaman 11

İstanbul 9

Muğla 5

Kocaeli 4

Balıkesir 4

Tekirdağ 4

Samsun 3

Kırıkkale 3

Antalya 2

Manisa 2

Kahramanmaraş 2

Bursa 1

Kastamonu 1

Malatya 1

Düzce 1

Mersin 1

Gümüşhane 1

Niğde 1

Şanlıurfa 1

Şırnak 1

Milliyet