200 milyon dolarlık Torium açıldı

Torunlar GYO’nun, 200 milyon dolar yatırımla İstanbul Haramidere’de hayata geçirdiği Torium Alışveriş Merkezi törenle açıldı. İstanbul’un üçüncü büyük alışveriş merkezi Torium’da, 180 mağaza yer alıyor. Torium, Türkiye’nin ilk snowpark’ına da ev sahipliği yapıyor

Torunlar GYO’nun İstanbul’daki ilk alışveriş merkezi Torium, Başbakan Tayyip Erdoğan ve Türk siyasetinin önemli isimlerinin yanı sıra perakende dünyasının tanınmış simalarının da katıldığı törenle açıldı. Torium, İstanbul’un üçüncü, Türkiye’nin ise beşinci en büyük alışveriş merkezi konumunda bulunuyor. Kiralanabilir alanının yüzde 25’ini eğlenceye ayırarak sektöründe bir ilke imza atan Torium, dört mevsim kış sporlarının yapılabileceği ve kar oyunlarının oynanabileceği Türkiye’nin ilk snowpark’ı ile eğlence anlayışına da yeni bir boyut getiriyor.

Torium Alışveriş Merkezi’nin açılışında konuşma yapan Torunlar GYO Yönetim Kurulu Başkanı Aziz Torun, yapımına 2008 yılında başlanan projenin 200 milyon dolar yatırım ile hayata geçirildiğini belirtti. “Yeni Nesil Alışveriş Merkezi” olarak Torium’un sektöründe öncü bir rol üstleneceğini vurgulayan Torun, “Konsepti, mimarisi, açık çarşısı, eğlencesi, kültürel ve sanatsal aktiviteleriyle Torium, önemli bir sosyal ve kültürel değişim merkezi olarak faaliyet gösterecektir” dedi. Perakende sektörünün son yıllarda önemli bir gelişme gösterdiğini belirten Aziz Torun, “Perakende sektörü Türkiye’nin en çok istihdam yaratan sektörleri arasında yer almaktadır. Özellikle gençlere yeni iş imkânlarının sunulduğu AVM yatırımları bu gelişimde önemli rol üstlenmektedir. Torium’da bölgede yaşayan genç nüfusu kapsayan yaklaşık 2 bin kişi için istihdam yaratmıştır” dedi.

1 milyonu aşkın ziyaretçi bekliyor
İstanbul’un hızla gelişen bölgesi Haramidere’de, E-5 ve TEM otoyollarının kavşak noktasında bulunan, 95 bin metrekare kiralanabilir alana sahip Torium, 180 mağazası ile dünyanın ve Türkiye’nin önde gelen markalarına ev sahipliği yapıyor. İlk kez bölgeye yatırım yapan H&M, Zara, Electroworld, Marks&Spencer, YKM, Teknosa, Mudo ve Boyner Sport gibi mağaza karması ve eğlence konsepti ile Torium aylık 1 milyonun üzerinde ziyaretçi sayısına ulaşmayı hedefliyor.

Türkiye’nin ilk kar eğlence merkezi
Torium içerisinde yer alan Türkiye’nin ilk kar eğlence merkezi “Torium Snowpark” ise kış sporlarının yeni merkezi olmaya aday. Dört mevsim kış sporları ve kar eğlencesi yaşatmak üzere ilk konuklarını ağırlamaya başlayan snowpark’ta en düşük kar kalınlığı 50 santimetreyi aştı.

İçerisinde kızaklı tüp kaydırak, 55 metre uzunluğunda 3 sıçrama rampalı snowboard parkuru, çift ahşap kızak rampası, halatlı dağ tırmanışı, kayak eğitim parkuru ve kar oyun alanı bulunan snowpark’ın kayak ve snowboard eğitimleri vermeye uygun pistleri de bulunuyor.
Dünyanın en büyük alışveriş merkezlerinden Dubai Mall’un kayak merkezini de tasarlayan İngiliz mühendislik firması ASCL tarafından tasarlanan ve uygulanan “Torium Snowpark” 6 milyon Euro yatırımla hayata geçirildi.

Eğlence alanında 130 kişi, kayak ve snowboard pistlerinde ise 70 kişinin aynı anda yararlanabildiği Snowpark’ta, dileyenler kayak ve snowboard eğitimleri de alabilecek. Snowpark’ta her türlü kayak malzemesi de temin edilebiliyor.

5 milyon Euro’luk “Starpark Lunapark”
5 milyon Euro yatırım ile 3 bin 500 metrekare alana kurulan “Starpark Lunapark” ise dünyada son yıllarda en çok tercih edilen lunapark dev oyuncaklarını ilk kez Türkiye’ye taşıyor. 18 metrelik döner kule, 360 derece döner dev uçan sandalye, farklı yönlere hareket edebilen alabora ve dans eden tepsi gibi birçok lunapark oyuncağı Torium’da bir araya geliyor.

4 bin metrekare alana kurulan 9 salonu ve bin 766 koltuk kapasitesi bulunan Cinetech Sinemaları, vizyon filmlerini yüksek görüntü ve ses kalitesi ile izlemek isteyenler için yeni bir alternatif sunuyor.

Doğaya saygılı
Doğaya saygılı, ekolojik, konforlu ve enerji tüketimini azaltan yeşil bina olarak tasarlanan Torium, çevre dostu yaklaşımı ile sektöründe örnek bir proje olarak da dikkat çekiyor. “Yeni Nesil Alışveriş Merkezi Torium” doğal havalandırma altyapısı ile desteklenen havalandırma sisteminde “Gece Soğutması” yöntemi kullanılarak yılda yüzde 20-25 oranında enerji tasarrufu sağlayacak. Ayrıca; Torium Snowpark’ta eriyen kar sularından elde edilen su da AVM’nin havalandırma sistemlerinde kullanılarak yine enerji tasarrufuna katkı sağlayacak.

Torium içinde yer alan mağazalar
Electroworld, H&M, YKM, Migros, LCW, C&A, Teknosa, Boyner Sport, Vestel, Zara,Oysho,Pull&Bear, Derimod, Kiğılı, Zara, Sarar, Hotiç, Flo, Atasay, Koton, Mango, Desa, Ramsey, Damat, Pierre Cardin, Us Polo, Roman, Fabrika, Network, Divarese, Batik, Sephora, İpekyol, Twist, Toyzz Shop, Benetton, Accesories, Krc, Özdilek, Gratis, Collezione, Levis, Mavi, Only, Adidas, Reebok, Loft, D&R,Burger King, Sbarro, Arbys, Popeyes, Çiçek Izgara, Çıtır Usta, Mc Donalds, KFC, Pizza Hut, Atom Tost, Anadoludan, Baydöner, Kahve Dünyası,Mado, Mudo,Bernardo.

Perakende.org