15 Otel Daha Geliyor, Kriz Etkisini Yitirdi mi?

Bu yıl 11 milyon turist hedefindeki Antalya’da iki yıldan bu yana kriz nedeniyle duran yatırımlar yeniden start aldı. 500 milyon euroluk yatırımla 15 yeni 5 yıldızlı otel daha yolda

Kriz nedeniyle Antalya’da iki yıldır duran turizm yatırımlarına yeniden start verildi. Sayıları 200’ü geçen 5 yıldızlı otelllere yeni başlayan yatırımlarla 15 yeni otel daha ekleniyor. Çoğu Antalyalı turizmcilerin oluşturduğu yatırımcıların bir kısmı otellerini bu yaz sezonuna yetiştiriyor, bir kısmı ise 2012’de açacak.
Bölgede yeni başlanacak yatırımlar hariç, iki yılda 500 milyon euroya yakın yatırım planlanıyor. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın arazi tahsisine çıkmamasına rağmen yatırımcılar kendi arsaları ya da özel şahıslardan satın aldıkları arsalara yatırım yapıyor. Yatırımlar, özellikle Manavgat- Side bölgesinde yoğunlaşırken Akdeniz Turistik Otelciler Birliği Başkanı (AKTOB) Sururi Çorabatır 15 bin yatak kapasitesinin daha bu sene devreye gireceğini belirtti. Çorabatır, bu yatırımların iki senedir beklediğini kaydetti. Bunun yanı sıra AKTOB Yönetim Kurulu Başkanı Yardımcısı Cenk Bayaz ise yatırımcıların özellikle Manavgat ve Side’de yoğunlaştığına vurgu yaparak bölgedeki altyapı çalışmaları ve boş arazilerin kriz sonrası satışa çıkması ile yatırıma uygundenize sıfır arazilerin yatırımcıları cezbettiğini söyledi. Yatırımcıların daha çok bölgeden olduğunu da söyleyen Bayaz, “Yeni oteller sadece Doğu Avrupa ya da BDT ülkeleri değil tüm piyasaya hitap ediyor” diye konuştu.

2011’de 11 milyon turist hedefi
AKTOB Başkanı Çorabatır, geçen yıl 9 milyon turist ağırlayan Antalya’nın 2011’de 11 milyon turist hedefini gerçekleştireceğini vurguladı. Çorabatır, yatırımların bu talebin bir sonucu olduğunu da sözlerine ekledi.

Talep yatırımı tetikledi

BİLGİ Turizm Yönetim Kurulu Üyesi Bilal Aydın, Side’de 2010 Kasım ayında başladıkları Port Side isimli yatırımı bu haziran ayında açacaklarını kaydetti. Aydın, arazinin uzun zamandan beri kendilerinde olduğunu ancak kârların düşmesi nedeniyle beklettiklerini söyleyerek “Bu bölgede talep artmaya başlayınca ve tur şirketleride bize bu yönde talepte bulununca yatırımı başlama kararı aldık” diye konuştu. Bu sezon açılacak diğer oteller arasında TUI’nin Belek’te açacağı Sensimar otel de bulunuyor. Turizmciler yeni açılacak otellerin yanı sıra krizin ardından yenilenen otellerin sayısı da bu sezonda artış gösterdiğine dikkat çekiyor.

2011’de açılacak oteller
Port Side- Side
Seamelia- Side
Sensimar (TUI)- Belek
Side Prenses- Side
Side Star Palace- Side
Seher Hotels- Side
Voyage – Belek 3 Max Royal – Belek
Eftelya Aqua – Alanya

2012’de açılacak bazı oteller
Monachus Otelleri- Side
Trendy Group – Side
Side Crowne Palace – Side
Barut Hotels- Side
Dragon Hotels- Lara
Cömertoğulları – Kundu

Milliyet