-15 derecede eğlence keyfi

Yeni açılan Torium alışveriş merkezinde, daha önce Türkiye’de bir benzeri olmayan bir yapı var.

Firgo Metalik Firması’nın mekanik taahhüt ekibinin mühendisliğini gerçekleştirdiği Snowpark kar pisti, 4 bin metrekarelik bir alanda yükselen, içinde kızaklı tüp kaydırağının, snowboard ve kayak alanlarının, hatta mağaraların olduğu, ilginç bir proje. Bir benzeri Dubai’deki The Mall of Dubai’de bulunan, yaklaşık 6 milyon dolara mal olan Snowpark, Türkiye’nin en büyük kar sporları merkezi. Projenin mühendisliğini yapan Panel Sistem & Frigo Mekanik Firmasının Genel Müdürü Levent Aydın, projeyi “Türkiye’de ilk kez yapılmasını bir kenara bırakın, içinde bu mekanik işlevlerin oluşu açısından da ilgi çekici” olarak tanımlıyor.

500 ton su kara dönüşüyor
Snowpark’ta kurulan sistemde, toplam 500 tonluk su kullanılarak kar elde ediliyor. Bu miktarda kar elde edilmesi için toplamda 1 aya ihtiyaç duyulsa da, her gece park kapatıldıktan sonra karların bir kısmı yenileniyor. “500 ton karın erimesi gibi bir lüksümüz yok” diyen Aydın, soğutma sistemi ve kar yapma sistemlerinin arıza yapmaması için önlemler aldıklarını belirtiyor. Örneğin elektrik kesilmesi halinde, alışveriş merkezindeki jeneratörlerin bir kısmı sadece Snowpark için çalışıyor. Bununla beraber alanın içinde sürekli ısı kontrolleri yapılıyor. Aydın , “24 saat bu sistemi izliyoruz, hatta gerekirse evden de izleyebiliyoruz. Zeminde buzlu su denilen, 0’ın altındaki su dolaşıyor. Yine zeminde donmayı engellemek için rezistans hatları var. Tüm alanda havalandırma ve temiz hava fonksiyonları var. Bunların hepsi hem insanların orda rahat eğlenebilmeleri hem de spor yapabilmeleri için, hem de orda oluşturulan karın zarar görmemesi, işlevinin bozulmaması açısından gerekli” diyor. Yüksek kısımlarda sıcaklığın eksi 15’i bulduğu parka, mutlaka özel kıyafetlerle girilmesi gerekiyor. 350 kişilik aynı anda spor ve eğlence kapasitesi olan Snowpark, müşterilerine yaklaşık birer saatlik kullanım süreleri sunuyor. Fiyatlar, kullanım sürelerine ve ders almak istenip istenmemesine göre değişiyor. Zaten Snowpark yakında çoğunluğu kayak hocalarından oluşan bir ekibe devredilecek.

Doğal kardan farksız
Gerekli kıyafet olduktan sonra sağlık açısından sorun yok. Aydın, doğal kar ile pistteki kar arasında fark olmadığını söylüyor. “Doğal kar dediğimiz şey, havanın içindeki su buharının belli bir düşük sıcaklıktaki havayla temas etmesi, yoğunlaşması akabinde yere kar olarak düşüyor. Karın oluşması için gerekli hava şartını ve su buharını sağlıyoruz. Bu ortam bir araya gelince kar olarak düşüyor. Hiçbir şey doğalından güzel olmaz. Ama dağda fırtına çıkabilir, sis olabilir, hava birden ısınabilir, yağmur yağabilir… Burada ise tamamen homojen. Sıcaklık, hava hızı, karın pozisyonu hep sabit. Sizin için sürpriz olabilecek hiçbir şey yok.” Snowpark’ta herhangi bir sınırlamanın olmadığını belirten Aydın, “Nasıl ki Uludağ’a herkes çıkıyorsa, buraya da çıkabilir. Yaş sınırı ya da sağlık sorunları, Uludağ’a gitmenizi nasıl engellemiyorsa, burada da engellemiyor.”

Kaynak : Hürriyet Emlak Yasam Eki