Zorlu Center, Avrupa’dan sonra dünyanın en iyi projesi olmaya aday

Zorlu Center ve Zorlu Konak Residence projeleri International Property Awards (Uluslararası Gayrimenkul Ödülleri) kapsamında düzenlenen, Europe and Africa Property Awards 2009 (Avrupa ve Afrika Gayrimenkul Ödülleri 2009) yarışmasında kazandığı ödüllerini 16 Ekim’de Londra’da düzenlenen törenle aldı. Ödül töreninde Zorlu Center, yarışmanın bir üst etabı olan International Property Awards’a aday gösterildi.

Zorlu Gayrimenkul’ün, İstanbul Zincirlikuyu’daki Zorlu Center ve İzmir Pasaport’taki Zorlu Konak Residence projeleri, birer uluslararası ödüle daha layık görülürken, Zorlu Center, yarışmanın ikinci aşaması olan ‘International Property Awards’ ödülüne “Europe and Africa” bölgesinde birinci seçilerek ‘Commercial Architecture Award’ kategorisinde aday gösterildi. 12 Kasım’da ABD San Diego’da ‘Europe and Africa’, ‘Asia Pacific’, ‘UK’, ‘America’ ve ‘Arabia’ bölgelerinin birincileri arasında yapılacak değerlendirme sonucunda dünyanın en iyi projesi ‘World’s Best’ belirlenecek.

Dünyanın en prestijli mimarlık ödüllerinden biri olan Europe and Africa Property Awards 2009 (Avrupa ve Afrika Gayrimenkul Ödülleri 2009) yarışmasında Zorlu Center, ‘Commercial Architecture Award’ (Ticari Mimarlık Ödülü) dalında birincilik ödülü, Zorlu Konak Residence ise ‘Residential Best Architecture’ (En İyi Konut Mimarisi) dalında birincilik ödülü almıştı. 97 ülkeden 4 binden fazla projenin katıldığı yarışmanın ödülleri, 16 Ekim tarihinde Londra’da gerçekleşen törenle sahiplerini buldu. Zorlu Gayrimenkul’e ödülü International Homes Magazine Genel Yayın Yönetmeni Helen Shield ve jüri üyelerinden ICREA CEO’su (International Consortium of Real Estate Associations) Thijs Stoffer tarafından verildi.

Zorlu Center uluslararası çekim merkezi

Türkiye’nin ilk ve tek, 5 fonksiyonlu ‘karma kullanım’ projesi olan Zorlu Center, Tabanlıoğlu Mimarlık -Emre Arolat Mimarlık Ltd. Şti. Ortak Girişim Grubu tarafından hayata geçiriliyor. Kültür ve sanat merkezi, otel, iş merkezi, alışveriş merkezi ve rezidansların yer aldığı proje 619,595 m² lik inşaat alanında yer alıyor.

Zorlu Gayrimenkul, Zorlu Center ile İstanbul’a ‘yeni bir kent meydanı’ kazandırmayı hedefliyor. Geçmişten günümüze, hem İstanbul’un simgesi olan meydanlardan hem de dünyanın her yerindeki şehirlere ait, ünlü meydanlardan yola çıkılarak yaratılan Zorlu Center, çağdaş mimari anlayışı ile şekillenerek; Asya ve Avrupa kıtalarının birleştiği noktada adeta bir köprü görevi görüyor.Zorlu Center’da yaklaşık 30 bin metrekarelik bir alan üzerine kurulu 3.500 kişilik kültür ve sanat merkezi dev bir başyapıt niteliğinde. Kompleks kapsamında İstanbul’a prestij ve turizm değeri katacak 5 yıldızlı uluslar arası bir otel ve Türkiye pazarına yeni girecek dünyaca ünlü markalarla birlikte mevcut markaların da yer alacağı yarı-açık alışveriş merkezi bulunuyor.

Kule Rezidans (Tower Residence) daireleri ve her evin kendine ait bahçesinin bulunduğu Bahçe Rezidans (Garden Residence) daireleri, eşsiz bir manzaranın ayrıcalığıyla yaşayanlara hem şehrin merkezinde olma ayrıcalığı sunuyor, hem de şehirden uzaktaymış hissiyatını yaşatıyor. Proje genelinin bir bütünleşik parçası olarak planlanan ofisler ise yüksek bir kulede toplanmaktansa yatay düzende tek katta yer alıyor.

İstanbul Boğazı’nın en güzel noktasında yer alan Zorlu Center, gerek konumuyla, gerek de 80 bin metrekarelik yeşil rekreasyonel alan ve bahçeleri ile uluslararası çekim merkezi olmaya aday.

Zorlu Center projesi daha önce, 2008 Cityscape Dubai Architectural Awards yarışmasında jüri özel ödüllerinden ‘Master Planning’ (En İyi Planlanmış Proje) ödülünü almaya hak kazanmıştı.