Nef 163 dünyanin en prestijli mimarlık festivali’nde finalde

Özgün bir mimari yaklaşımla tasarlanan Nef 163, Dünya Mimarlık Festivali’nde (The World Architecture Festival-WAF), toplam 32 projenin yer aldığı kategoride, finalde yarışacak dokuz proje arasında yer almaya hak kazandı.

Her yıl, dünyanın dört bir yanından mimarları bir araya getirmek amacıyla gerçekleşen, mimari alanda yıl içinde düzenlenen en prestijli etkinlik olarak tanımlanan Dünya Mimarlık Festivali’nde (The World Architecture Festival-WAF) bu yıl, Autoban*, Nef 163 ile, toplam 32 projenin yarıştığı “Future Projects”/ “Residential” (Gelecek Projeler/ Yaşam Alanı ) kategorisinde finalde yarışmaya hak kazanan dokuz projeden biri oldu.
Şehrin merkezinde yapılmaya başlanan projeler içinde yeni bir konsepti temsil eden Nef 163, İstanbul’un kaotik mimarisinden ve şehirli genç profesyonellerin yaşam tarzlarından alınan ilhamla yaratıldı. Kendine özgü detayları ile, modern hayat ve beraberinde getirdiği pratikliği yerel mimari ile sentezleyen proje, çok katlı ve belli bir düzenin dışında, bilinçli bir mimari dil yaratılarak oluşturuldu.

Yarışmaya katılan tüm projelerin sergileneceği festivalde, kazanan projeler; 3 Kasım Çarşamba ve 4 Kasım Perşembe gün içinde yapılacak sunumlar sonrasında açıklanacak.
Dünya Mimarlık Festivali (The World Architecture Festival-WAF) hakkında:
3-5 Kasım 2010 tarihlerinde Barselona’da gerçekleştirilecek ve üç gün sürecek festival, uluslararası mimarların çalışmalarını, ilgi alanlarını ve düşlerini sergileyecekleri bir kutlama niteliği taşıyor.
Her yıl 1000’den fazla ziyaretçinin katıldığı festival, mimarlığın giderek daha çok artan uluslararası niteliğini yansıtmanın yanı sıra, mimarinin bölgesel kökenlerini de sergiliyor. Festival, ödül katılımcılarının sergileri ile 42 kategori içinde yapı tasarımlarının farklı yaklaşımlarını karşılaştırmaya ve kıyaslamaya olanak tanıyacaktır.
Festivalde yarışma galerisi, canlı sunumlar, ürün sergisi, mimarlık okulu öğrencilerinin canlı atölye çalışması (Tasarım Yarışması), tematik sergi, konferanslar, networking-verimli iş ilişkileri geliştirme, sosyal etkinlikler ve araştırma turları gibi etkinlikleri yer alacak.

*WAF 2010’da ilk mimari projesi Nef 163 ile finale kalarak başarılarına bir yenisini daha ekleyen Autoban, “Best Young Designer”(Wallpaper* 2004), “Best Newcomer” ve “Bursary Winner”(100% Design Londra 2005) ödüllerinin yanı sıra, “Best New Restaurant” (Wallpaper*2006) gibi iç mimari projeleriyle de bir çok ödüle sahip…